StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak wyhodować awokado z pestki w domu?

27.12.2022., 08:00h

Awokado to egzotyczne drzewo, które rodzi smaczne owoce. Nie każdy jednak wie, że także w warunkach domowych można wyhodować własne awokado! Wystarczy pestkę posadzić w doniczce, a później odpowiednio pielęgnować naszą roślinę. Jak dbać o awokado? Jak wyhodować własne drzewko z pestki?

Awokado z pestki: jak je ukorzenić?

Na początku musimy pozyskać pestkę z owocu. Wystarczy w tym celu kupić świeże awokado. Nie może więc ono mieć brązowych plam. Skórka powinna być ładna, zielona, a po dotknięciu również lekko miękka. Przy wyjmowaniu pestki z owocu pamiętajmy, aby jej nie uszkodzić. Awokado przekrójmy delikatnie na pół i wyjmijmy pestkę ze środka. Ważne jest, aby zająć się nią jak najszybciej po wyjęciu z owocu.

Teraz wystarczy wbić w pestkę 2 lub 3 wykałaczki, tak, aby stworzyły nam one podporę. Opieramy je o ściany naczynia, które wypełniamy uprzednio wodą. Płaską część pestki zanurzamy w wodzie na około 1/3 wysokości nasiona, z kolei ostrzejsza strona musi wystawać poza szklankę bądź słoik. Naczynie z pestką kładziemy w miejscu nasłonecznionym, najlepiej na parapecie. Nie możemy doprowadzić do wysuszenia pestki, a więc regularnie uzupełniajmy wodę w słoiku czy szklance. Nasze nasiono powinno zacząć kiełkować po około 2-4 tygodniach, chociaż czasem ten proces trwa dłużej.

Gdy naczynie wypełni się korzeniami i pojawi się łodyga, należy delikatnie oddzielić pestkę od rośliny. Następnie wsadzamy naszą sadzonkę do doniczki z ziemią. Pamiętajmy, aby czubek rośliny wystawał poza doniczkę.

Awokado z pestki: jak je uprawiać?

Uprawa awokado nie jest skomplikowana, jednak wymaga czasu i cierpliwości. Po pierwsze roślina ta wymaga żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Powinna być ona wilgotna i lekko przepuszczalna. Donica, do której przesadzimy naszą sadzonkę, musi być zbliżona wielkością do naczynia, w którym kiełkowała pestka. Awokado potrzebuje stanowiska ciepłego i lekko słonecznego. Nie może jednak stać w pełnym słońcu, gdyż preferuje miejsce ze światłem rozproszonym. Roślina do rozwoju potrzebuje temperatury około 20℃. Pamiętać należy, że nie może przebywać w pomieszczeniu, w którym temperatura spada poniżej 10℃. Z tego względu wiosną i latem możemy trzymać donicę z awokado w ogrodzie bądź na balkonie, a w okresie jesienno-zimowym przenieść ją do domu. Latem awokado należy podlewać dosyć obficie, gdyż lubi ono wilgotne podłoże. Wiosną i jesienią wodę roślinie wystarczy dostarczać dwa razy w tygodniu. Zimą z kolei pozwalamy jej na odpoczynek i podlewamy raz w tygodniu. Raz do roku warto młode awokado przesadzić do większej doniczki. Starsze przesadzamy co 2-3 lata. Najlepszą porą na ten zabieg jest wiosna.

image

Jak wyhodować awokado z pestki w domu?

FOTO: Envato Elements

Awokado w optymalnych warunkach uprawy zakwitnie i zaowocuje po około 4-6 latach. Owoce niestety dojrzewają długo, bo aż 6-8 miesięcy. Pamiętajmy, że awokado to drzewo zielone i długowieczne – może żyć ponad 100 lat. Z tego względu będzie rodzić owoce w domowych warunkach nawet przez 50 lat! Musimy mieć na uwadze również fakt, że drzewko to, nawet w warunkach domowych, może osiągnąć spore rozmiary – do 20 m wysokości.

Awokado z pestki: najczęstsze błędy w uprawie

Najczęstszym błędem w uprawie awokado jest przelanie rośliny. Chociaż lubi ona wilgoć, to nie można podlewać jej bez opamiętania. W wyniku nadmiaru wody liście awokado zaczną żółknąć, a następnie usychać. Jeżeli dojdzie do przelania rośliny, koniecznie przesuszmy ziemię w doniczce. Na kilka dni należy także wstrzymać się z podlewaniem.

ZOBACZ TAKŻE: Roślina przelana czy przesuszona? Jak ją uratować?

Pamiętać należy również, że awokado nie toleruje wody kranowej. Regularne spryskiwanie rośliny wodą prosto z kranu może spowodować powstanie chorób grzybowych na liściach oraz łodydze. Pierwszym objawem porażenia chorobą będzie pojawienie się białego osadu na liściach. Najlepiej do podlewania i zraszania awokado wybrać wodę odstaną. Ostatnim częstym błędem jest wystawienie rośliny na pełne nasłonecznienie. Gdy słońce spali delikatne liście awokado, cała roślina obumrze. Dlatego lepiej będzie postawić ją w półcieniu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 10:20