StoryEditorDOMOWE ROŚLINY

Jakie kwiaty doniczkowe kwitną zimą?

06.12.2022., 10:00h

Pogoda za oknem nie zachwyca, więc jeszcze silniej pragniemy kontaktu z zielenią i przyrodą. Z tego względu warto zaprosić do swojego domu piękne rośliny, które kwitną zimą. Swoją oryginalnością i urodą przykuwają wzrok i będą niesamowitą ozdobą każdego wnętrza.

Cyklamen perski

To niezwykle urodziwa roślina, której kolorowe kwiaty swoim kształtem przypominają motylki

image

Cyklamen perski

FOTO: Envato Elements
Wyrastają one na szypułkach bezpośrednio z bulwy rośliny. Zachwycają bogactwem kolorów: mogą być białe, różowe czy czerwone. Dodatkowo kwiaty występują zarówno w formie z falowanym bądź lekko postrzępionym brzegiem. Równie urodziwe są liście cyklamenu – jasne bądź nieco ciemniejsze, z wyraźnym unerwieniem.

Dla cyklamenu perskiego optymalna temperatura powietrza to 15°C. Dodatkowo roślina ta lubi półcień. Aby pobudzić ją do ponownego zakwitnięcia, musimy usuwać przekwitłe kwiatostany. Najlepiej usuwać całą łodygę z kwiatostanem.

Grudnik

Grudnik to jeden z najpopularniejszych, roślinnych symboli świąt. W mieszkaniach uprawiamy odmiany koloru czerwonego, różowego, purpurowego, pomarańczowego, białego, fioletowego czy żółtego. Pąki rozwijają się już późną jesienią, a na roślinie pozostają do lutego.

Grudnik, inaczej szlumbergera, lubi jasne stanowiska. Aby co roku zakwitał zimą, należy zapewnić mu dwa okresy spoczynku: od sierpnia do listopada oraz od lutego do marca. Gdy po pierwszym okresie spoczynku zauważymy, że na roślinie pojawiły się pąki, zwiększamy częstotliwość nawadniania grudnika i przenosimy go w cieplejsze miejsce. W okresie wzrostu powinniśmy nawozić szlumbergerę płynnym nawozem wieloskładnikowym o wysokiej zawartości potasu.

Zobacz też: Jak dbać o grudnik?

Zwartnica

image

Zwartnica

FOTO: Envato Elements

Zwartnica, nazywana także hippeastrum, to piękny kwiat doniczkowych, często kwitnący na Boże Narodzenie. Zanim na roślinie pojawią się liście, z jej cebulki wyrasta łodyga z kwiatami. Są one niezwykle ozdobne, występują w różnych kolorach i kształtach. Zwartnica preferuje stanowisko słoneczne i ciepłe. Aby cebulki wydały kwiaty, ich wierzchołki muszą być nastawione na działanie promieni słonecznych. Sadząc hipeastrum pamiętajmy więc, aby 1/3 cebulki znalazła się nad ziemią.

Gwiazda betlejemska

Poinsecja to piękna roślina doniczkowa kwitnąca zimą. Jej dekoracyjne szczytowe liście, zwane przykwiatkami, wybarwiają się w okresie jesienno-zimowym na czerwono, biało, żółto lub pomarańczowo.

To roślina ciepłolubna i bardzo wrażliwa na przemarznięcie. Niebezpieczne są dla niej zwłaszcza nagłe skoki temperatur. Przechłodzenie, a później kontakt z ciepłym powietrzem prowadzi do opadnięcia liści. Z tego względu bardzo często zdarza się, że kupione w bardzo mroźne dni rośliny tuż po przeniesieniu do ciepłego wnętrza marnieją. Dlatego szczególnie ważne jest zabezpieczenie zakupionej poinsecji grubą warstwą papieru na czas transportu do domu. Gwiazda betlejemska reaguje źle również na suche powietrze oraz za małą ilość światła.

Zobacz też: Jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Kalanchoe

image

Kalanchoe

FOTO: Envato Elements

Kalanchoe to liściowy sukulent, który kwitnie zimą. Tworzy on owalne, gruboszowate liście. Kwiaty tej rośliny zebrane są  w spore, gęste baldachogrona. Mogą być pełne bądź pojedyncze, dodatkowo przybierają wiele różnych barw: od białej, przez żółtą, po pomarańczową i czerwoną. Najlepsze warunki dla tej rośliny to dużo światła i temperatura od 12°C do 18°C. Kalanchoe dobrze znosi suche powietrze. Podlewamy go wtedy, gdy zobaczymy, że ziemia w doniczce już przeschła.

Azalia doniczkowa

image

Azalia doniczkowa

FOTO: Envato Elements

Azalie najbardziej znane są jako krzewy ogrodowe, jednak mieszańcowe odmiany azalii indyjskiej czy azalii japońskiej z powodzeniem można uprawiać w doniczkach. To piękne rośliny kwitnące zimą, które mogą występować w postaci szczepionej lub jako niewielka roślina o zwartym pokroju. Kwiaty są białe, różowe lub czerwone, czasem jasno obrzeżone.

Azalia wymaga jasnego i chłodnego miejsca oraz stale wilgotnego podłoża. Zrzuci liście i przestanie kwitnąć, jeżeli ją przegrzejemy, przesuszymy lub zalejemy. Przekwitnięte części rośliny regularnie usuwamy. Po kwitnieniu możemy także skrócić pędy – dzięki temu azalia zachowa ładny pokrój. Od kwietnia do sierpnia zasilamy ją specjalistycznymi nawozami. Pod koniec maja roślinę można wystawić na zewnątrz – do ogrodu, na taras lub balkon. Jednak przed przymrozkami azalia powinna z powrotem znaleźć się w domu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 17:13