Jak wyeksponować rośliny w nowoczesnym wnętrzu?
We wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych dobrze sprawdzą się te rośliny, które osiągają spore rozmiary. Najlepiej wybrać jeden okaz, który pięknie wyeksponujemy w centralnym miejscu salonu. W sypialni czy w gabinecie lepiej wybrać takie rośliny, które będą dobrze wyglądać w miejscach takich, jak na przykład regał. Przy tym należy pamiętać o zapewnieniu roślinie odpowiedniej dawki światła słonecznego.
W przypadku kwiatów doniczkowych w nowoczesnych wnętrzach ciekawym rozwiązaniem będzie postawienie na… kolor. Nie tylko zielone rośliny doniczkowe, ale także te o przebarwiających się na różne kolory liściach są teraz w modzie. Nadadzą one wnętrzu charakteru oraz wspaniale je ożywią.
Monstera
To absolutna królowa, jeżeli chodzi o kwiaty doniczkowe. Jej ozdobą są sporej wielkości, dekoracyjne liście. Popularna i bardzo pożądana monstera Variegata przebarwia się na biało bądź jasnozielono. Z kolei odmiana Monkey Mask odznacza się charakterystycznymi dziurami w liściach. Należy pamiętać, że roślina ta osiąga znaczne rozmiary. Trzeba mieć to na uwadze, wybierając dla niej stanowisko. Monstera świetnie sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, gdyż wystarczy jeden okaz tej rośliny, aby nasz salon czy sypialnia nabrały klimatu. Dodatkowo charakterystyczny, oryginalny i niezwykle ozdobny wygląd tej rośliny przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym estetom.
Monstera nie lubi stanowisk bezpośrednio nasłonecznionych. Preferuje miejsca jasne i półcieniste. Z tego względu w pomieszczeniu z większymi oknami warto trzymać ją w głębi pokoju. Pamiętajmy, że roślina ta potrzebuje sporej wilgotności powietrza. Warto ją regularnie zraszać, używając wyłącznie miękkiej wody.
Strelicja
Strelicja to bardzo efektowna roślina, również osiągająca spore rozmiary. Przyciąga uwagę swoim egzotycznym wyglądem. Może pięknie zakwitać, trzeba jednak się nagimnastykować, aby ujrzeć jej piękne kwiaty o pomarańczowo-niebieskiej barwie. Nie jest to bowiem roślina łatwa w uprawie. Stanie się jednak ozdobą każdego wnętrza nawet i bez kwiatów. Wszystko ze względu na jej liście, które osiągają imponujące rozmiary – mogą urosnąć nawet na wysokość 100 cm. Mają intensywną, zieloną barwę, która lekko opalizuje na srebrny kolor.
Stanowisko dla strelicji musi być słoneczne, w przeciwnym razie roślina nie będzie prezentować się efektownie. Doskonale sprawdzi się ona w pomieszczeniach południowych. Strelicję można także w ciągu wiosny i lata wystawić na taras lub balkon, należy jednak pamiętać, aby wnieść doniczkę z kwiatem do domu w okresie jesienno-zimowym.
Sansewieria
Sansewieria, inaczej wężownica gwinejska, to klasyk jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz. Jest dosyć łatwa w uprawie, a przy tym charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych, zwłaszcza ze względu na jej sztywne, pionowe oraz mieczowate liście. Jest niezwykle uniwersalna i świetnie będzie prezentować się także w innych wnętrzach. Roślina dorasta zwykle do 50-60 cm. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie jej w długich, prostokątnych pojemnikach. Dla przełamania ostrości salonu można wybrać również okrągłą donicę.
Największym błędem w pielęgnacji sansewierii jest jej zbyt obfite podlewanie. Wężownica sprawdzi się nie tylko w bardzo jasnym świetle, ale także w bardziej zacienionych zakamarkach domu. Optymalne jest dla niej światło rozproszone. Oprócz popularnej sansewierii gwinejskiej, warto zwrócić uwagę również na sansewierię cylindryczną, której długie owalne liście przypominają szpikulce.
Zamiokulkas zamiolistny
W ostatnich latach zamiokulkas zdobył ogromną popularność, co z pewnością wynika z niewielkich wymagań pielęgnacyjnych. Idealnie sprawdzi się dla zapominalskich. Z powodzeniem można go postawić w ciemniejszym miejscu pokoju. Również tę roślinę warto uprawiać pojedynczo w centralnym miejscu salonu czy gabinetu. Pamiętajmy, że także zamiokulkas może dorosnąć do sporych rozmiarów, należy więc co jakiś czas roślinę przesadzać do większych pojemników.
W uprawie zamiokulkasa trzeba pamiętać przede wszystkim o ochronie rośliny przed przeciągami. Preferuje ona temperaturę pokojową. Sprawdzi się nawet w Tychy miejscach, gdzie światło słoneczne dociera bardzo słabo – na przykład w łazience. Nie narażajmy go natomiast na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż może to doprowadzić do poparzenia liści.
Wprowadź kolor do swojego wnętrza!
Coraz większą popularnością cieszą się rośliny o różowych liściach, przebarwieniach bądź unerwieniu. Charakteryzują się ciekawym wyglądem, a przy tym staną się unikalną ozdobą każdego wnętrza. Jeżeli w naszym monochromatycznym salonie brakuje koloru, z pewnością pomogą rośliny o delikatnie różowych liściach! Jakie rośliny odznaczają się taką barwą? Najpopularniejsze gatunki to:
- fitonie;
- begonie;
- niektóre calathee i maranty;
- aglonemy;
- różowe syngonium;
- Ceropagia Woodii Variegata;
- Calisia Rosato;
- Transcendentia Tricolor.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements