StoryEditorDOBROCZYNNE DZIAŁANIE ROŚLIN DOMOWYCH!

Jakie rośliny doniczkowe wyłapują kurz z powietrza?

23.02.2024., 08:00h
To wydaje się zaskakujące, ale kwiaty doniczkowe mogą znacząco zmniejszyć ilość kurzu w pomieszczeniach! Jednak nie wszystkie gatunki mają taką zdolność. Pewne rośliny potrafią mimo to znacząco zmniejszyć ilość osadzających się na różnych powierzchniach pyłów. Jaką zieleń wybrać więc do domu?

W jaki sposób kwiaty doniczkowe wyłapują kurz z powietrza?

Rośliny to nie tylko piękna ozdoba domu. Ich obecność jest również praktyczna – mają one zdolność do oczyszczania powietrza. Niektóre gatunki potrafią pochłaniać szkodliwe substancje znajdujące się w otoczeniu. Można więc powiedzieć, że kwiaty pokojowe działają niczym naturalny filtr. Nie powinien więc dziwić fakt, że niektóre okazy nie tylko neutralizują groźne związki, jak na przykład toluen, aceton czy formaldehyd, ale również wyłapują kurz! Wszelkie pyły i zanieczyszczenia dane gatunki zbierają na powierzchni swoich liści. Na szczęście cząsteczki kurzu nie wnikają w głąb tkanek roślinnych, a tylko osiadają na nadziemnych częściach zieleni. Wówczas powinniśmy przetrzeć zgromadzone zabrudzenia wilgotną ściereczką. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu kwiatów doniczkowych! W ten sposób zapobiegniemy namnażaniu się roztoczy. Warto utrzymać zieleń w dobrym stanie, bowiem zalegający na liściach kurz może w końcu utrudnić znacząco wymianę gazową czy ograniczać dostęp do światła słonecznego.

Jakie gatunki roślin wyłapią kurz z powietrza?

Ze względu na to, że kurz osadza się na nadziemnych częściach roślin, to świetnie sprawdzą się egzemplarze o dużych liściach. Na liście najskuteczniejszych gatunków z pewnością znajdą się:

  • alokazja;
  • figowiec dębolistny;
  • figowiec sprężysty;
  • filodendron;
  • monstery;
  • pachira wodna;
  • strelicja.

image
PIĘKNE I POŻYTECZNE ROŚLINY

Rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w sypialni [TOP 10]

Aby zachować dobrą jakość powietrza w domu, warto wprowadzić do wnętrz również gatunki roślin oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. Będą to na przykład paprotki, begonie, skrzydłokwiaty, zielistki, sansewierie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 20:31