W jaki sposób kwiaty doniczkowe wyłapują kurz z powietrza?
Rośliny to nie tylko piękna ozdoba domu. Ich obecność jest również praktyczna – mają one zdolność do oczyszczania powietrza. Niektóre gatunki potrafią pochłaniać szkodliwe substancje znajdujące się w otoczeniu. Można więc powiedzieć, że kwiaty pokojowe działają niczym naturalny filtr. Nie powinien więc dziwić fakt, że niektóre okazy nie tylko neutralizują groźne związki, jak na przykład toluen, aceton czy formaldehyd, ale również wyłapują kurz! Wszelkie pyły i zanieczyszczenia dane gatunki zbierają na powierzchni swoich liści. Na szczęście cząsteczki kurzu nie wnikają w głąb tkanek roślinnych, a tylko osiadają na nadziemnych częściach zieleni. Wówczas powinniśmy przetrzeć zgromadzone zabrudzenia wilgotną ściereczką. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu kwiatów doniczkowych! W ten sposób zapobiegniemy namnażaniu się roztoczy. Warto utrzymać zieleń w dobrym stanie, bowiem zalegający na liściach kurz może w końcu utrudnić znacząco wymianę gazową czy ograniczać dostęp do światła słonecznego.
Jakie gatunki roślin wyłapią kurz z powietrza?
Ze względu na to, że kurz osadza się na nadziemnych częściach roślin, to świetnie sprawdzą się egzemplarze o dużych liściach. Na liście najskuteczniejszych gatunków z pewnością znajdą się:
- alokazja;
- figowiec dębolistny;
- figowiec sprężysty;
- filodendron;
- monstery;
- pachira wodna;
- strelicja.
Aby zachować dobrą jakość powietrza w domu, warto wprowadzić do wnętrz również gatunki roślin oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji. Będą to na przykład paprotki, begonie, skrzydłokwiaty, zielistki, sansewierie.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements
Źródło: deccoria.pl