StoryEditorPiękne róże

Na Twoich różach są czarne plamy? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

22.08.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Czarne plamy na liściach róży mogą być oznaką choroby, która coraz częściej i agresywniej atakuje klomby w polskich ogrodach. Jej rozprzestrzenianie się może doprowadzić do stałych strat i martwych rabat, dlatego też warto zabezpieczyć się na przyszłość i sprawdzić, w jaki sposób zapobiegać oraz szybko zatrzymać czarną plamistość róż.

Z tego artykułu dowiesz się:

Po czym rozpoznać czarną plamistość róż?

Jak leczyć czarną plamistość róż?

Jak zapobiegać chorobom róż?

Po czym rozpoznać czarną plamistość róż?

Czarna plamistość róż to choroba grzybowa powodowana przez Diplocarpon rosae i jest jedną z częściej występujących chorób. Jest również bardzo niebezpieczna dla krzewów. Do prawidłowego rozpoznania objawów plamistości, ważne jest zrozumienie jej charakterystyki. Wspominany grzyb rozwija się w temperaturze pomiędzy 12 a 27 stopniami Celsjusza, natomiast jego zarodniki przenoszą się przez wodę: podczas deszczu lub podlewania. Diplocarpon rosae powoduje zahamowanie wzrostu i zaburza proces fotosyntezy.

image
Czarne plamy na liściach róży
FOTO: Envato Elements

Jakie objawy mog wskazywać na występowanie czarnej plamistości róż? Choroba ta występuje najczęściej na blaszkach liściowych rośliny. Początkowo owalne i stopniowo powiększające się plamy, powoli zajmują całą powierzchnię liścia. Przebarwienia te są jasnobrązowe i z czasem ciemnieją. Natomiast zaatakowane fragmenty róży żółkną, zamierają i opadają.

Jak leczyć czarną plamistość róż?

Jeśli nasze róże zostały zaatakowane przez czarną plamistość, a jej liście pokryte są brązowymi, powiększającymi się plamami, żółką i opadają, możemy rozważyć dwie drogi: wybór środków chemicznych, które działają zdecydowanie szybciej, ale nie są zbyt przyjazne środowisku lub przygotowywane w domu opryski.

Wybierając gotowe preparaty, warto zwrócić się ku fungicydom, których najczęściej występującym składnikiem aktywnym jest mankozeb, chlorotalonil, myklobutanil lub tebukonazol. Sam roztwór należy przygotować zgodnie z instrukcjami producenta. Zazwyczaj potrzeba około 2-3 zabiegów w odstępach 7-10 dni, aby skutecznie ochronić roślinę.

Stawiając na rozwiązania ekologiczne, domowe oraz zdecydowanie przyjaźniejsze dla naszego portfela, warto rozważyć samodzielne przygotowanie lekarstwa.

Oprysk z octu: wymieszaj 4 litry odstanej wody, 1 łyżkę octu, 1 łyżkę oleju roślinnego oraz 1 łyżkę mydła naturalnego.

Roztwór z mleka: 2 litry wody wymieszaj z 1 litrem mleka oraz fungicydem.

Zobacz także: W twoich roślinach zamieszkała ćma bukszpanowa? Sprawdź, jak się jej pozbyć!

Jak zapobiegać chorobom róż?

Zapobieganie chorobom roślin rozpoczyna się już w punkcie, w którym kupujemy krzewy róż. Warto zwrócić uwagę na odmiany odporne na tego patogenu, na przykład „Chopin”, „Aloha”, „Hansa”, czy „Max Graf”. Natomiast podczas samego wysadzania oraz następującej pielęgnacji, należy zwracać uwagę, aby rośliny nie były zbyt blisko siebie i nie były nadmiernie zagęszczone.

Kiedy jednak zauważymy pierwsze objawy występowania czarnej plamistości liści róży, liście te należy natychmiast usunąć, zebrać oraz spalić, aby zapobiec lub spowolnić proces rozprzestrzeniania się patogenu.

W związku z tym, że choroba ta rozprzestrzenia się w środowisku mokrym oraz wilgotnym, eksperci zalecają szczególną ostrożność podczas podlewania róż. Strumień wody powinniśmy kierować na ziemię, aby nie dopuścić do zwilżenia krzewu.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 18:01