StoryEditorPorady ogrodnicze

W twoich roślinach zamieszkała ćma bukszpanowa? Sprawdź, jak się jej pozbyć!

19.08.2024., 10:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Owady oraz szkodniki mogą pojawić się na naszych roślinach niezależnie od poprawności zabiegów pielęgnacyjnych, które przeprowadzamy. Szczęśliwie dla nas, nie zawsze trzeba sięgać po ostrą i szkodliwą dla środowiska chemię, aby się ich pozbyć. Sprawdź, po jakie naturalne oraz nienaturalne metody możesz wykorzystać, aby usunąć ćmę bukszpanową!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest ćma bukszpanowa i jakie są oznaki jej występowania?

Domowe oraz profesjonalne sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Dodatkowe triki na zwalczanie ćmy bukszpanowej

Czym jest ćma bukszpanowa i jakie są oznaki jej występowania?

Ćma bukszpanowa, czyli Cydalima perspectalis to gatunek motyla. Pochodzi z Azji Wschodniej i Azji Południowej, natomiast w Europie jest ona uznawana za gatunek inwazyjny. Co interesujące, rozpiętość skrzydeł dorosłego osobnika wynosi aż 40 mm, co czyni go największym europejskim przedstawicielem wachlarzykowatych. Najczęściej występuje w dwóch kolorach: białe (z brązowym obwiedzeniem) oraz całkowicie jasnobrązowe.

Ćmy żywią się głównie roślinami z rodzaju Buxus i zjadają zarówno liście, jak i młode pędy. Najwyraźniejszym objawem żerowania ćmy bukszpanowej są nadgryzione i pożółkłe liście oraz stopniowe obumieranie całej rośliny. Często jest ona również ubrana w charakterystyczne białe pajęczyny i zielono-szare kłębowiska.

Domowe oraz profesjonalne sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej

Proces pozbywania się szkodników z roślin jest niekiedy wieloetapowy i wymaga od nas nakładu nie tylko cierpliwości i czasu, ale również środków finansowych. Aby więc jak najbardziej zminimalizować ilość pieniędzy wydanych na walkę z ćmą bukszpanową, a jednocześnie polecić profesjonalne sposoby, które poradzą sobie z jej bardzo intensywnym żerowaniem, przygotowaliśmy poniższą listę.

Do najpopularniejszych sposobów wyłapywania ćmy bukszpanowej należy zakładanie pułapek feromonowych. Służą one do odławiania samców, którzy zwabieni feromonem samic, wchodzą do pułapki i giną. Jest to dobry sposób kontrolowania populacji oraz monitorowania obecności tego szkodnika.

Kolejnym profesjonalnym sposobem jest wykonywanie oprysków mikrobiologicznych, które uważane są za metodę ekologiczną. Środki te zawierają bakterie szkodliwe dla gąsienic ćmy bukszpanowej. Po wykonaniu oprysku owady powinny umrzeć w ciągu 3 dni.

Zobacz także: Planujesz ogród na wiosnę? Kwiaty zasadź już jesienią!

Jeśli jednak nie chcemy inwestować w środki owadobójcze oraz pułapki, możemy zwrócić się ku bardziej czasochłonnym, jednak bardziej naturalnym sposobom likwidowania ćmy bukszpanowej. Zabiegi pielęgnacyjne warto zacząć od ręcznego wyłapywania oraz strząsania zwierząt, larw i kokonów z roślin. Obserwacje należy wzmocnić w okresie października i listopada, kiedy kokony mają około 1 centymetra długości. Jeśli krzew bukszpanu jest zbyt zwarty lub stary i nie ma możliwości silnego potrząśnięcia nim, do ich zwalczania możemy wykorzystać silny strumień wody. Czynności te warto powtarzać raz w tygodniu.


Dodatkowym sposobem na pozbycie się z bukszpanu szkodników jest wykorzystywanie ich naturalnych wrogów. Do nich należą mazurki, sikorki bogatki, wróble i zięby, które bardzo łatwo zwabić do ogrodu, na przykład dzięki zainstalowaniu budek lęgowych.

Dodatkowe triki na zwalczanie ćmy bukszpanowej

Jak w przypadku innych zabiegów pielęgnacyjnych, tak również w przypadku usuwania ćmy z krzewów bukszpanu, warto zwrócić uwagę na domowe triki, które mogą ułatwić nasze ogrodowe życie. Okazuje się bowiem, że równie skuteczne są opryski, które możemy przygotować we własnej kuchni:

  • 1 litr wody zmieszany z 100 ml octu jabłkowego.
  • 1 litr wody zmieszany z 5 zgniecionymi ząbkami czosnku.
  • 1 litr wody zmieszany z 1 łyżką sproszkowanej ostrej papryki.
  • 1 litr wody zmieszany z 10 ml płynu do mycia naczyń.
  • 5 litrów wody zmieszanych z 100 g startego na tarce szarego mydła.
  • Zaatakowane larwami ćmy pędy i gałęzie można również zasypać mąką, która pomoże pozbyć się szkodników.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 18:19