StoryEditorPIELĘGNACJA ŻYWOPŁOTU

Kwiecień to dobry czas na cięcie żywopłotu! Jak go pielęgnować, by zachwycał?

20.04.2024., 08:00h
Zielony żywopłot jest piękną dekoracją ogrodu. Uformowany z roślin iglastych bądź liściastych, najczęściej zdobi naszą okolicę przez cały rok. Mimo to krzewy potrzebują spoczynku jesienią, dzięki czemu wiosną będą mogły wejść w okres wegetacji. Aby żywopłot zachował atrakcyjny wygląd, musimy pamiętać o jego cięciu.

Kiedy należy przycinać żywopłot?

Żywopłot z bukszpanu, tui, cisu oraz laurowiśni przycinamy po raz pierwszy w marcu lub kwietniu. Będzie to czas przed wejściem roślin w etap wegetacyjny, a więc przed gwałtownym wzrostem. Pędy ligustru obcinamy natomiast dopiero pod koniec maja, kiedy minie ryzyko przymrozków. Żywopłot powinniśmy jednak przyciąć także po raz drugi w ciągu roku. Zabieg ten wykonujemy na wszystkich krzewach poza ligustrem pod koniec czerwca. To idealny czas na dokonywanie korekt – usuwamy pędy martwe, a także formujemy rośliny w konkretny sposób. Opcjonalne jest także ostatnie cięcie w sierpniu. Wówczas skracamy pędy, aby nowe przyrosty zdrewniały przed nadejściem zimy.

Przeczytaj także: Rozwój roślin w ogrodzie można przyspieszyć! W jaki sposób?

Jak ciąć żywopłot?

Musimy pamiętać, że krzewy należy przycinać regularnie. Tylko wtedy będziemy w stanie je wzmocnić i zachować ich ładny pokrój. Jeżeli w ciągu sezonu nie wykonamy tego zabiegu pielęgnacyjnego, rośliny z żywopłotu przestaną wypuszczać nowe pędy, a tym samym nie będą się imponująco rozwijać. Narzędzie, które wybierzemy do cięcia, musi być ostre oraz czyste. Jeżeli użyjemy tępego noża czy sekatora, to zmiażdżymy pędy. Rany roślin będą się w wyniku tego działania bardzo długo zabliźniać – a to oznacza, że patogeny, bakterie i grzyby będą łatwiej przenikać do tkanek roślin. Ostrze narzędzia do cięcia warto umyć chociażby wodą z rozpuszczonym w niej mydłem potasowym. Jeżeli na sekatorze czy nożu pojawi się żywica, należy usunąć ją rozpuszczalnikiem. Do pielęgnacji żywopłotów używać możemy także narzędzi elektrycznych. Sprawdzą się one zwłaszcza wtedy, gdy posiadamy bardzo wysokie krzewy.

Jak ciąć poszczególne gatunki krzewów?

Techniki i sposoby cięcia zależą zwłaszcza od gatunku krzewów składających się na nasz ogrodowy żywopłot. Bukszpany uwielbiają cięcie, gdyż bardzo szybko się po nim regenerują. Mają giętkie pędy, które umożliwiają różnorodne formowanie – dlatego mogą powstać fantazyjne rzeźby ogrodowe z bukszpanu. Roślinę tę przycinamy intensywnie przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu. Wtedy młode przyrosty skracamy o 1/3 ich długości. Starsze pędy należy pozostawić, bowiem one będą regenerować się znacznie wolniej.

Tuje natomiast tniemy tuż po posadzeniu rośliny w ogrodzie. Już wtedy powinniśmy nadać krzewom odpowiednią formę. Sprawi to, że w przyszłości kształtowanie żywopłotu będzie dużo prostsze. Najpóźniej w sierpniu skracamy młode pędy co najmniej o połowę wysokości. Jeżeli wykonamy cięcie zbyt późno, pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Bardzo ważne w przypadku tui jest cięcie w odpowiedni kształt stożka. To sprawi, że zimą w gałęziach nie będzie zalegał śnieg. Dodatkowo każdy pędy uzyska równomierny dostęp do światła.

Cisy można przy pomocy cięcia bardzo łatwo odmłodzić. Pędy młode skracamy nawet dwa razy w sezonie, zawsze o przynajmniej połowę długości. Starsze elementy rośliny obcinamy wyłącznie raz w roku. Uschnięte pędy wycinamy całkowicie.

Laurowiśnia bardzo szybko traci swój kształt, bowiem rośnie w zastraszającym tempie. W pierwszym roku po umieszczeniu w podłożu skracamy więc wszystkie pędy o 1/3. W następnym sezonie usuwamy te elementy rośliny, które wyrastają od podstawy w niepożądanym kierunku. Bardzo ważna zasada dotycząca laurowiśni dotyczy faktu, że nie należy skracać co roku tych samych pędów – usuwamy wyłącznie młode przyrosty.

Przeczytaj także: Czym nawozić laurowiśnię?

Ligustr przycinamy wiosną w rok po posadzeniu rośliny. Pędy musimy skrócić do około 30 cm nad ziemią. W kolejnym roku natomiast obcinamy roślinę tak, aby pędy miały długość od 10 do 15 cm. Kolejny zabieg przeprowadzamy w czerwcu i wtedy tniemy ligustr dosyć radykalnie – skracamy długość krzewów o połowę. W następnych latach roślinę skracamy 2 lub 3 razy rocznie. Ligustr, podobnie jak tuja, powinien mieć kształt stożka, ze względu na gromadzący się na roślinie śnieg w okresie zimowym.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 17:08