StoryEditorNATURALNE SPOSOBY

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych bez grama chemii. Poznaj 10 domowych sposobów

17.12.2022., 08:30h

Chemiczne środki pielęgnacji i ochrony roślin są popularne i ogólnodostępne. Tymczasem istnieją domowe, tańsze i przede wszystkim bardziej ekologiczne sposoby pielęgnacji kwiatów doniczkowych! Wystarczą fusy z kawy, skorupki jajek, aspiryna czy piwo. Jak stosować te składniki w pielęgnacji roślin?

1. Fusy z kawy

Aby przygotować domowy nawóz, zalewamy 1-2 łyżeczki fusów z kawy 1 szklanką wody.  Gdy fusy napęcznieją, możemy zastosować je jako odżywkę. Do podlewania wykorzystujmy także resztki niedopitej kawy. Stosujemy napój silnie rozcieńczony w wodzie, w stosunku 1:5. Najkorzystniejsze fusy z kawy będą dla anturium, kamelii japońskiej, paproci, fiołka afrykańskiego oraz kaktusów. Zabieg należy stosować raz na 2 tygodnie.

Więcej o nawozie z fusach z kawy: Najlepszy nawóz dla roślin doniczkowych. Znajdziesz go w każdym domu!

2. Torebki z herbat ekspresowych

Herbata, podobnie jak kawa, także sprawdzi się jako idealny nawóz do kwiatów doniczkowych. Wystarczy umieścić zaparzoną wcześniej torebkę w ziemi. Można ułożyć torebki po herbacie także na dnie doniczki – w ten sposób będą pełnić rolę naturalnego filtru, wchłaniając nadmiar wody.

3. Mleko

Mleko nadaje się do podlewania kwiatów doniczkowych, gdyż przede wszystkim dostarcza im wapnia. Dzięki  temu składnikowi liście nie będą opadały ani żółkły. Najlepiej sprawdzi się oczywiście świeże mleko, sprzedawane w szklanych butelkach. W ostateczności można użyć sklepowego UHT. Dodawajmy nieco mleka raz w miesiącu do wody stosowanej do podlewania roślin. Ten sposób szczególnie polubią fikusy, bluszcze, aloesy czy sansewierie.

4. Woda mineralna

Chociaż jest to dosyć drogi sposób na podlewanie roślin, to można spróbować wykorzystać od czasu do czasu wodę mineralną. Wszystko ze względu na obecność w niej dwutlenku węgla, który rozpuszcza wapno. W ten sposób unikniemy powstawania białego osadu na powierzchni podłoża oraz w doniczce. Butelkowana woda jest ponadto bogata w wiele składników mineralnych.

5. Aspiryna

Aspiryna doskonale sprawdzi się jako odżywka do kwiatów. Raz na dwa miesiące do wody stosowanej do podlewania wrzućmy tabletkę aspiryny. Dzięki temu zabiegowi rośliny będą odporniejsze na choroby, bardziej się zazielenią, a ich kwiaty szybciej się rozwiną.

6. Skorupki jajek

Skorupki są bogate w azot i węglan wapnia. Z tego względu dobrym pomysłem jest zastosowanie ich do podlewania kwiatów. Wystarczy skorupki pokruszyć, a później zalać wodą. Po około tygodniu nasz roztwór będzie gotowy. Przed użyciem należy dokładnie go wymieszać. Do podlewania roślin można zastosować również ostudzoną wodę po gotowaniu jajek. Dzięki temu wzmocnimy kondycję naszych kwiatów.

7. Piwo

Aby skorzystać z piwa jako nawozu do kwiatów, należy go najpierw rozcieńczyć wodą w proporcji 1:1. Ten napój bogaty jest w witaminę B, najlepiej więc sprawdzi się w przypadku storczyków. Dodatkowo piwo wykazuje właściwości konserwujące liście kwiatów. Dzięki temu nasze rośliny będą zielone i w dobrej kondycji.

8. Drożdże

Nawóz z drożdży jest bardzo prosty do przygotowania! Wystarczy 100 g świeżych drożdży rozpuścić w 10 l ciepłej wody. Po około godzinie możemy tym roztworem podlać nasze kwiaty – nawóz nie będzie wymagał dalszego rozcieńczania. Najlepiej stosować go co 2 tygodnie. Najskuteczniej będzie działał wiosną i pod koniec lata.

9. Popiół z papierosów

Przede wszystkim popiół z papierosów przyda nam się, gdy chcemy zmienić odczyn gleby na zasadowy. Dodatkowo jest doskonałym środkiem na mszyce. Wystarczy posypać nim wierzchnią warstwę ziemi w doniczce. W ten sposób łatwo pozbędziemy się szkodników.

10. Woda po ziemniakach

Ostudzona woda po gotowaniu ziemniaków bogata jest w skrobię i mikroelementy. Dzięki temu pobudza mikroorganizmy glebowe do funkcjonowania. Można wykorzystywać ją do podlewania kwiatów doniczkowych nie częściej niż raz na 2 tygodnie.

Kamila Berthold
Fot. Pexels

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 23:40