StoryEditorPiękne róże

Przygotuj taką odżywkę dla swoich róż, a będą kwitły jeszcze dłużej!

06.09.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Róże postrzegane są jako rośliny, które mają wysokie wymagania pielęgnacyjne i potrzebują skomplikowanych zabiegów, aby obficie i długo kwitły. Są jednak sposoby, aby utrzymać ich zdrowy i piękny wygląd aż do czasu przymrozków! Sprawdź, jak przygotować odżywkę idealną dla róż oraz inne triki na długie kwitnienie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przycinać róże jesienią, aby pięknie kwitły?

Jak chronić róże przed zimnem?

Jak przygotować domową odżywkę dla róż?

Jak przycinać róże jesienią, aby pięknie kwitły?

Chociaż zabieg przycinania róż jest jednym z najważniejszych, powinniśmy go unikać jesienią. Powstające podczas cięcia rany i uszkodzenia długo się goją i mogą doprowadzić do przemarznięcia rośliny, zarażenia jej chorobą lub całkowitego obumarcia. Są jednak sposoby, aby pobudzić te rośliny do kwitnienia właśnie za pomocą dobrze oczyszczonego i zaostrzonego sekatora. Kluczem staje się tutaj cięcie oczyszczające, podczas którego pozbywamy się wszystkich słabych, uschniętych oraz chorych pędów. Dzięki temu róże skanalizują energię oraz pobierane z ziemi wartości odżywcze do pędów zdrowych, które jeszcze bardziej odżyją.

Jak chronić róże przed zimnem?

Róże należą do roślin, które wymagają od nas ciągłej uwagi, szczególnie w czasie zbliżających się przymrozków oraz spadków temperatury. Aby uchronić nasze rośliny przed przemarzaniem, możemy:

  • wokół rośliny usypać kopczyki z kompostu lub ziemi na wysokość około 20 centymetrów;
  • okryć krzewy słomą, gałęziami lub włóknem ogrodniczym;
  • obwiązać ciasno matami słomianymi;
  • okryć pęd pnący słomą lub gałęziami jodłowymi.

Przeczytaj także: Przygotuj ogród na jesień! Jakie prace ogrodowe należy wykonywać we wrześniu?

Jak przygotować domową odżywkę dla róż?

Od dłuższego czasu w kręgach ogrodników i sadowników trwają dyskusje na temat zastosowania nawozów i odżywek naturalnych, domowych, w uprawie roślin. Z rozmów tych można wysunąć podstawowy wniosek. Podczas gdy nawozy chemiczne są doskonałym rozwiązaniem dla profesjonalistów, osób, które zajmują się dużymi połaciami terenu oraz ogrodników, którzy potrzebują sprawdzonego i szybkiego rozwiązania problemu, tak mieszanki, które możemy przygotować samodzielnie, również znajdują swoje zastosowanie. Dobrze sprawdzają się do dodatkowego nawożenia i podtrzymywania efektów. Dodatkowo są one bardziej przyjazne dla środowiska oraz naszego portfela.

Przygotowanie odpowiedniej odżywki dla róż w ogrodzie jest tanie, nieskomplikowane oraz przedłużające działanie zabiegów poprzedzających nawożenie. Takie mieszanki pobudzające kwitnienie i bogate w potas oraz fosfor, możemy wykonać ze składników, które już mamy pod ręką:

  • Roztwór z tłustego mleka: 1 litr tłustego mleka rozcieńczamy 10 litrami wody. Roztworem podlewamy nasadę rośliny, unikając moczenia liści.
  • Nawóz z drożdży: kostkę drożdży rozkruszamy w 10 litrach ciepłej wody. Po wystudzeniu roztwór jest gotowy do użycia.
  • Nawóz z warzyw: na gładką masę blendujemy marchewkę, 4 ząbki czosnku oraz trochę wody. Całość przecedzamy przez gazę i gotowe. Taką odżywkę wlewamy prosto do gleby.
  • Odżywka z ziemniaków: 3 umyte i nieobrane ziemniaki kroimy w kostkę, po czym zalewamy je 1 litrem wrzątku i gotujemy tak długo, aż będą miękkie. Ziemniaki w wodzie odstawiamy do wystudzenia, a następnie blendujemy. Mieszankę odcedzamy, a uzyskany płyn wykorzystujemy do podlewania. Płyn stosujemy co dwa tygodnie.

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 15:04