StoryEditorOgród jesienią

Przygotuj ogród na jesień! Jakie prace ogrodowe należy wykonywać we wrześniu?

04.09.2024., 17:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Wrzesień to nie tylko miesiąc powrotu do szkoły i powolnego przygotowywania zapasów na zimę. To również okres stopniowego spadku temperatur, coraz chłodniejszych wieczorów i stopniowego porządkowania ogrodu. Sprawdź już teraz, jakie prace powinny być wykonane w tym miesiącu!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak zadbać o warzywnik i rabaty bylinowe we wrześniu?

Co zrobić w sadzie we wrześniu?

Pielęgnacja trawnika we wrześniu

Pielęgnacja oczka wodnego we wrześniu

Jak zadbać o warzywniak i rabaty bylinowe we wrześniu?

Warzywniak, jak każdego miesiąca, wymaga regularnych prac pielęgnacyjnych. Tym razem, w dużej mierze, opierają się one na cyklicznym doglądaniu roślin, sprzątaniu tych przekwitniętych oraz sadzeniu gatunków, które zdążą zaowocować lub przygotują się w ziemi na zbiór przyszłoroczny, jak szpinak, sałata i roszponka.

Sam początek jesieni to również doskonały moment na sadzenie drzew i krzewów owocowych, które uprawiane są w pojemnikach. Natomiast na oczyszczonych grządkach możemy bez obaw wysiewać zimowy poplon.

image
W ogrodzie...

Co posadzić w miejscu ogórków? Sprawdź, jakie poplony wybrać do swojego warzywnika!

Na rabatach bylinowych możemy zasadzić gatunki, które kwitną wiosną, jak krokusy, cebulice, przebiśniegi oraz tulipany. Pod koniec września przycinamy i wykopujemy byliny, które nie zimują w ziemi (mieczyki, pacioreczniki oraz dalie). Nie zapominamy również o regularnym oczyszczaniu i podlewaniu roślin, a także uzupełnianiu ściółki.

Co zrobić w sadzie we wrześniu?

Prace pielęgnacyjne w sadzie, które powinniśmy wykonać we wrześniu, odpowiednio przygotują rośliny na nadchodzące niskie temperatury oraz zimowanie. Rozpoczynamy od dokładnego przeglądu roślin oraz wyeliminowania wszystkich uszkodzonych, zarażonych lub obumarłych części roślin. Warto również pozbyć się słabych okazów.

Po wstępnym oczyszczeniu sadu przechodzimy do przycinania oraz formowania drzew i krzewów. Podczas cięcia warto pobrać sadzonki, które będzie można posadzić wiosną. Takie połączenie zadań z pewnością zwiększy efektywność naszej pracy i sprawi, że będziemy gotowi na nadchodzące sezony.

Przeczytaj także: Marzy Ci się ogród deszczowy? Sprawdź, jak go założyć!

Jak podkreślają sadownicy, wrześniowe opryski są kluczowe dla prawidłowego wzrostu drzew i krzewów owocowych. To wtedy podajemy substancje zabezpieczające rośliny przed mrozem, chorobami i szkodnikami.

Pielęgnacja trawnika we wrześniu

Wrześniowe strzyżenie trawnika zaliczamy do tych bardziej praktycznych, a niżeli estetycznych. Źdźbła powinniśmy skrócić, ustawiając ostrza kosiarki o wiele niżej. Dzięki temu zabiegowi zapobiegniemy zatrzymywaniu się wody oraz gniciu części nadziemnych, co mogłoby prowadzić do rozwijania się pleśni śniegowej, czy innych chorób grzybowych.

Wszystkie pozostałości po koszeniu musimy dokładnie zebrać. Warto zwrócić uwagę na leżące na ziemi suche liście, gałęzie i źdźbła, które opadły z okolicznych roślin. Oczyszczenie trawnika pozwoli lepiej kontrolować jego stan i zdecydowanie ułatwi wszystkie kolejne prace, również te wiosenne. Zabiegi te wykonuj regularnie, aby nie dać się zaskoczyć opadom śniegu, które mogą przykryć niechciane warstwy.

Podczas prac pielęgnacyjnych trawnika możemy również skusić się na jego wertykulację, która poprawi cyrkulację powietrza w glebie i dzięki niej pozbędziemy się nadmiernie odkładającej się materii organicznej.

Pielęgnacja oczka wodnego we wrześniu

Wrzesień oznacza również gruntowe sprzątanie oczka wodnego. Rozpoczynamy od jego dokładnego oczyszczenia, usunięcia zgniłych roślin oraz nagromadzonych osadów. Czyścimy dno i ściany. Aby praca nie nagromadziła się w szaleńczym tempie, liście z powierzchni wody warto zbierać regularnie. Kiedy zbiornik będzie czysty, należy sprawdzić, czy wszystkie rośliny, które tego wymagają, znajdują się pod wodą. Zanurzenie ochroni je przed gniciem i przymarzaniem. Naszej uwagi wymagają również ryby, dla których musimy stworzyć odpowiednie warunki do zimowania. W tym celu warto posadzić rośliny przybrzeżne, które uniemożliwią całościowe zamarznięcie lustra wody.

fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. wrzesień 2024 03:46