Z tego artykułu dowiesz się:
Co siać w miejscu po ogórkach?
Jakie rośliny siać jako poplon w warzywniku?
Jakie są zalety poplonu?
Stosowanie roślin poplonowych to jeden z najstarszych oraz najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości gleby, oraz wzbogacenie jej w niezbędne składniki odżywcze. Chociaż jest on szczególnie popularny wśród rolników, ogrodnicy również chętnie po tę metodę sięgają.
Eksperci zalecają wykorzystywanie poplonu jako proekologicznego sposób zwiększania biologicznej aktywności i żyzności podłoża, głównie pod kątem zawartości azotu. Decydując się na poplon, możemy wybrać pomiędzy wykorzystaniem roślin jadalnych (szpinak, koperek, rzodkiewka), które w ciągu kilku tygodni będą gotowe do zbioru, lub poplonowych, które zostaną zaorane wiosną następnego roku, zwiększając tym samym masę organiczną gleby.
Co siać w miejscu po ogórkach?
Zbiory ogórków pozostawiają po sobie bardzo dużo miejsca, które jest gotowe do wykorzystania, a długofalowe planowanie jest jednym z atrybutów dobrego ogrodnika, który wie, w jaki sposób zagospodarować każdy skrawek gleby. Pozostaje jednak wybór odpowiednich warzyw, które zdecydujemy się wybrać jako poplon dla ogórków. Musimy wziąć pod uwagę stopniowo spadającą temperaturę oraz stosunkowo niedługi czas na ukorzenienie się. Najlepszym wyborem mogą okazać się:
- Szpinak, czosnek ozimy, sałaty, roszponka, endywia, rzeżucha: rośliny odporne na niskie temperatury i delikatne przymrozki, a dodatkowo gotowe do zbiorów po kilku tygodniach.
- Rzepa i rzodkiewka: gotowe do zebrania już po kilku tygodniach dzięki szybkiemu wzrostowi oraz łatwemu ukorzenianiu się.
- Koperek i pietruszka naciowa: zioła odporne na niskie temperatury.
Jakie rośliny siać jako poplon w warzywniku?
Wykorzystywanie roślin poplonowych w warzywniku jest doskonałym sposobem na zasilenie gleby w azot oraz pozostałe składniki mineralne. W zależności od tego, kiedy zdecydujemy się wysiać poplon, mamy kilka różnych gatunków roślin do wyboru.
Na poplon letni (wysiewany do połowy sierpnia) możemy wykorzystać: łubin żółty, gorczycę białą, koniczynę białą, bobik, groch siewny.
Przeczytaj także: Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie
Na poplon ozimy (wysiewany we wrześniu) doskonale nadają się: wyka ozima, rzepik ozimy.
Wybór rośliny uzależniony jest również od rodzaju ziemi w naszym warzywniku. W przypadku gleb ciężkich warto postawić na rośliny strączkowe. Na glebach średnich, najlepiej sprawdzą się te bobowate i strączkowe, natomiast w przypadku gleb lekkich, najlepiej wysiać rośliny bobowate (łub żółty, saradela), ogórecznikowate oraz kapustowate.
fot. envato elements