Spis treści:
- Dlaczego ogród pochłania dużo wody?
- Oszczędne podlewanie trawnika – jak to robić?
- Jak oszczędzać wodę podczas podlewania roślin?
- Czy automatyczny system podlewania oszczędza wodę?
- Oszczędzanie wody w ogrodzie – prosty sposób
Dlaczego ogród pochłania dużo wody?
W ostatnich latach co sezon mamy do czynienia z suszą. W związku z tym, aby zadbać o ogród, potrzebujemy dużo wody. Wykorzystujemy ją w warzywniku, na rabatach i w donicach z kwiatami, wreszcie podczas pielęgnacji trawnika. Warto wiedzieć, że istnieją sposoby, by zaoszczędzić wodę podczas prac ogrodowych!
Oszczędne podlewanie trawnika – jak to robić?
Podlewanie trawnika wężem ogrodowym może być ogromnym błędem. Jeżeli będziemy regularnie robić kałuże, możemy nie tylko zapłacić krocie za wodę, ale także zrujnować trawę. Zamiast tego warto wybrać system nawadniający. Ciekawym rozwiązaniem są zraszacze wynurzalne, które po zakończeniu podlewania chowają się pod ziemią! Jeżeli nie chcesz przeprowadzać takiej rewolucji w ogrodzie, wybierz zwykłe zraszacze z regulowaną głowicą, dzięki której nawodnisz nawet zakamarki trawnika.
Jak oszczędzać wodę podczas podlewania roślin?
Jeżeli chcemy cieszyć się kolorowymi kwiatami i plonami własnego ogrodu, nie ma rady – musimy je podlewać.
Przeczytaj także: W jaki sposób przygotować ogród na suszę? Eksperci radzą!
Aby dbać o rośliny i zarazem nie marnować wody, warto postawić na odpowiednie urządzenia. Może to być na przykład system mikro dawkowania, który dostarczy warzywom i kwiatom określoną ilość wody w danym czasie. Dzięki temu nie przelejemy delikatnych roślin i rozsądnie wykorzystamy wodę. Innym sposobem jest montaż kroplowników lub linii kroplujących, które dostarczają cenny płyn w pobliżu korzeni. Warto pamiętać, że tego typu systemy można z łatwością rozwijać, dodając kolejne elementy.
Czy automatyczny system podlewania oszczędza wodę?
Lato to czas urlopów, kiedy często opuszczamy dom na kilka dni lub tygodni. Jeżeli nie chcemy zaniedbać ogrodu, warto pomyśleć o automatycznym systemie nawadniania. To także dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzać wodę. Wówczas możemy samodzielnie ustalić częstotliwość i intensywność podlewania. Jeżeli dodatkowo wyposażymy system w sterowniki nawadniania, woda nie będzie uwalniana, gdy gleba będzie wciąż odpowiednio wilgotna.
Oszczędzanie wody w ogrodzie – prosty sposób
Najprostszym sposobem na to, by nie płacić kosmicznych rachunków po podlewaniu ogrodu, jest oszczędzanie deszczówki tylko na ten cel. Nie trzeba wiele: w wersji minimum wystarczy beczka albo donica, by zebrać wodę opadową. Osoby, które chcą zainwestować w oszczędzanie deszczówki, mogą pokusić się o większy zbiornik. Warto pamiętać, że niektóre gminy finansują budowę systemów oszczędzania wody, być może w najbliższym czasie powróci również program Moja Woda: Moja Woda: będzie kolejny nabór wniosków! Od kiedy nowe dotacje na deszczówkę?
Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements