StoryEditorSusza w ogrodzie

W jaki sposób przygotować ogród na suszę? Eksperci radzą!

08.08.2024., 10:17h
Julita SemrauJulita Semrau

Duże wahania klimatyczne, których doświadczamy w ostatnich latach, mają ogromny wpływ na uprawy. Z suszami oraz wciąż rosnącą temperaturą zmagają się zarówno rolnicy, jak i ogrodnicy. Ci zawodowi i ci, dla których uprawa zielonego skweru jest zajęciem hobbystycznym. Eksperci z W. Legutko podpowiadają, jak przygotować ogród na suszę.

Spis treści:

Co zrobić, aby przygotować ogród na suszę?

Największym i jednocześnie najtrudniejszym zadaniem każdego ogrodnika, który chce odpowiednio przygotować swój ogród na okresy suszowe i nawałnice, jest zapewnienie glebie oraz roślinom zbalansowanego stopnia nawodnienia. Utrzymanie takiego stanu jest utrudnione, szczególnie w czasie nadchodzących i znikających nagle nawałnic i podtopień. Aby pomóc w nawigowaniu niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, gdy klimat w Europie się zmienia, Joanna Legutko doradczyni ogrodnicza i wiceprezeska zarządu przedsiębiorstwa W. Legutko przygotowała listę, która nakreśla, co i kiedy zrobić.

Struktura gleby

Zadbaj o odpowiednią strukturę gleby: w okresach suszy niezbędne jest regularne, ale stopniowe nawadnianie korzeni rośliny. Dlatego też ważny jest odpowiedni dobór podłoża oraz jego nawożenie. Dobrze sprawdzi się kompost, ziemia okrzemkowa lub mączka kostna, które usprawniają cyrkulację wody, pomagają rozluźnić ziemię i dostarczają niezbędnych składników odżywczych.

Przeczytaj także: Jakie prace ogrodowe wykonywać w sierpniu? Sprawdź już teraz!

Mulczowanie a susza

Mulczowanie gleby: zabieg polegający na pokrywaniu ziemi cienką warstwą materiałów organicznych może zdecydowanie ograniczyć jej wysuszanie oraz zwiększyć jej wilgotność. Rozłożenie kory, słomy lub kompostu może również ochronić korzenie roślin przed przegrzewaniem.

Rośliny, które dobrze znoszą suszę

Wybierz odpowiednie rośliny: biorąc pod uwagę badania oraz obserwacje meteorologiczne i klimatyczne, temperatury powietrza będą jedynie rosnąć. Dlatego też, planując ogród, warto wziąć pod uwagę gatunki i odmiany, które są odpornie na ekstremalne warunki. Wybierane rośliny powinny mieć dobrą zdolność magazynowania wody oraz wytrzymałość na silne promienie słoneczne. Eksperci wskazują na kwiaty, krzewy i drzewa pochodzące z obszarów Ameryki Południowej, jak rudbekie, krwawniki, werbena patagońska oraz szałwia omszona.

Przeczytaj także: W tych gminach już obowiązuje zakaz podlewania! Czy Twoja jest na liście?

Jak oszczędzać wodę?

Magazynowanie wody: zbieranie oraz przechowywanie deszczówki jest jednym z najstarszych i najlepszych sposobów na utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia naszego terenu zielonego. Jest to metoda, która nie tylko zdecydowanie pozwala na oszczędność finansową, ale tak pozyskana woda jest również o wiele zdrowsza dla samych roślin. W przypadku podjęcia decyzji o długotrwałym wykorzystywaniu deszczówki warto zainwestować w filtry, które usuną wszystkie zanieczyszczenia. Podstawowa metoda jednak nie mogłaby być prostsza, gdyż wystarczy ustawić pojemniki i poczekać na odpowiednią pogodę.

Przeczytaj także: Moja Woda: będzie kolejny nabór wniosków! Od kiedy nowe dotacje na deszczówkę?

Odpowiednie podlewanie w czasie suszy

Podlewaj o odpowiednich porach dnia: przeprowadzanie zabiegu nawadniania o określonej porze może zdecydowanie zmniejszyć parowanie wody z gleby i usprawnić jej cyrkulację. Według ekspertów najlepszym czasem jest wczesny ranek lub późny wieczór. Aby dodatkowo zmniejszyć ryzyko wysuszenia ziemi, warto przeprowadzić podlewanie głębokie. Jest to nic innego, jak ciągłe podlewanie gleby przez 20 minut.

 

oprac. Julita Semrau

źródło: materiały prasowe W. Legutko

fot. envato element

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 17:20