StoryEditorCIENIOLUBNE ROŚLINY DONICZKOWE

TOP 10 roślin domowych, które nie potrzebują wiele słońca

01.11.2022., 08:00h

Pomieszczenia zacienione, z oknami północnymi i wschodnimi nie muszą wcale być ciemne i smutne, chociaż słońce dociera tam tylko na kilka godzin dziennie. Mieszkania czy pokoje, w których rzadko pojawia się słońce można spróbować ożywić przeróżnymi gatunkami roślin. Oto najpopularniejsze kwiaty cieniolubne!

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas często gości w polskich domach, gdyż jest naprawdę mało wymagający. Jego największym atutem są smukłe łodygi, wyrastające z podziemnych kłączy. Ciemnozielone liście mają jajowaty kształt. 

image

Zamiokulkas zamiolistny

FOTO: Envato Elements
To one nadają roślinie atrakcyjnego wyglądu. Zamiokulkas dobrze zniesie krótkotrwałą suszę, sprawdzi się u osób, które o podlewaniu swoich roślin czasem zapomną. Raz na kilka tygodni, kiedy już przeschnie podłoże, należy dostarczyć tej roślinie odpowiednią dawkę wody. Zamiokulkas dobrze czuje się nawet w wąskich, kamionkowych doniczkach. I chociaż najintensywniej rośnie w jasnym stanowisku, to zniesie także zacienioną lokalizację. W okresie wegetacji warto naszego zamiokulkasa odżywić odpowiednim preparatem.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat rozwija piękne, białe kwiaty, których delikatne płatki owijają się wokół kolby kwiatostanowej. Roślina ta może kwitnąć właściwie cały rok – oczywiście jeżeli zapewnimy jej odpowiednią pielęgnację. Skrzydłokwiat najlepiej czuje się na parapetach północnych i wschodnich. 

image

Skrzydłokwiat

FOTO: Envato Elements
W bardzo nasłonecznionych miejscach jego kwiaty niestety odbarwiają się i obumierają. Ten elegancki kwiat wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Dobrym pomysłem będzie zraszanie go przegotowaną i odstaną wodą. Często oczyszczajmy również jego liście z kurzu – to pozwoli skrzydłokwiatowi efektywniej pobierać promienie słoneczne.

Sansewieria

image

Sansewieria

FOTO: Envato Elements

Sansewieria inaczej nazywana jest wężownicą. To subtelna roślina doniczkowa, która idealnie sprawdzi się w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Jej długie, mieczowate liście są smukłe i przybierają kolory zielono-żółte. Sansewieria jest prosta w uprawie, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, wężownica nie znosi wręcz bezpośredniej ekspozycji na słońce. Promienie słoneczne silnie parzą jej liście, z tego względu lepiej więc postawić ją w głębi pokoju lub w bardziej zacienionym wnętrzu. Po drugie, trzeba pamiętać, aby rośliny tej nie narażać na niską temperaturę – poniżej 10°C sansewieria zacznie obumierać. Wężownica nie ma szczególnych wymagań dotyczących podłoża, gdyż dobrze rośnie zarówno w przepuszczalnej ziemi dla kaktusów, jak i w zwykłej glebie ogrodowej.

Fiołek afrykański

Fiołek afrykański jest również jedną z popularniejszych roślin domowych, głównie ze względu na fakt, że jest bardzo wytrzymały. Jego liście są mięsiste i okrągłe, z kolei drobne kwiaty przypominają małe bukiety umieszczone na drobnych łodyżkach. Różne odmiany fiołków odznaczają się kolorami kwiatów, pokrojem czy ulistnieniem. Najpopularniejsze są jednak te o fioletowym ubarwieniu kwiatów

image

Fiołek afrykański

FOTO: Envato Elements
Rośliny te, podobnie jak skrzydłowiaty, w odpowiednich warunkach mogą kwitnąć cały rok. Ustawiamy je na parapecie północnym i podlewamy do podstawki, kiedy trochę przeschnie podłoże. Nie możemy narażać fiołka afrykańskiego na przeciągi.

Cyklamen perski

image

Cyklamen perski

FOTO: Envato Elements

Cyklamen to bylina, często mylona z fiołkiem alpejskim – obie te rośliny mają bardzo podobne kwiaty. Kępy liści, które tworzy ta roślina, mają kształt serca i odznaczają się srebrnym unerwieniem. Spośród liści wyrastają urocze, motylkowate kwiaty. Gdy na zewnątrz panuje nieprzyjemna pogoda, cyklamen będzie ozdabiał nasz dom kwiatami – kwitnie on bowiem od jesieni do wiosny. Roślina ta najlepiej czuje się w chłodnym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem będzie ustawienie jej na klatce schodowej lub w przedpokoju, nie potrzebuje ona bowiem dużo słońca, a bezpośrednia ekspozycja na silne promienie słoneczne może prowadzić do jej obumarcia. Cyklamen lubi ziemię wilgotną, pamiętać jednak trzeba, żeby odlewać nadmiar wody z podstawki, gdyż nie znosi on stojącej wody.

Filodendron czerwieniejący

Filodendron może pochwalić się imponującym wzrostem

image

Filodendron czerwieniejący

FOTO: Envato Elements
To pnącze może w sprzyjających warunkach dorosnąć do 4 metrów. Tworzy ono długie łodygi. Liście są skórzaste i ulokowane na czerwonych ogonkach, czemu filodendron zawdzięcza swą nazwę. To roślina jednak dosyć wymagająca i nieprawidłowo pielęgnowana bardzo szybko obumiera. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się filodendron, powinna być wysoka, a temperatura osiągać około 20°C. Filodendrona podlewamy regularnie, ale z umiarem – kwiat ten źle znosi zarówno przesuszenie, jak i przelanie.

Aspidistra wyniosła

image

Aspidistra wyniosła

FOTO: Envato Elements

To kłączowa, cieniolubna roślina, z powodzeniem uprawiana w domach. Aspidistra odznacza się bardzo ciekawym wyglądem – tworzy eliptyczne, ostro zakończone i swobodnie zwisające po bokach liście oraz fioletowo-zielone kwiaty w kształcie gwiazd. Niestety, rośnie bardzo powoli, ale dzięki temu nie trzeba jej często przesadzać. Najlepiej sprawdzi się w łazience czy północnej sypialni, gdyż jest bardzo cieniolubna, a w dodatku nie straszne jej ciepło kaloryfera. Podlewamy ją 1-2 razy w tygodniu wiosną oraz latem i 1-2 razy w ciągu 2 tygodni jesienią oraz zimą.

Ołustek

Ołustek znany jest także pod nazwą „epipremnum złociste”

image

Ołustek

FOTO: Envato Elements
Jego cechą charakterystyczną są ciemnozielone liście w kształcie serca. Pojawiają się na nich liczne złote lub białe plamki. Im mniej słońca, tym jednak ciemniejszy kolor liści. Największą zaletą tej rośliny jest możliwość manipulowania jej wyglądem. Jeżeli zapewnimy jej podporę, będzie piąć się ku górze. Jeżeli jednak z podpory zrezygnujemy, stworzy niezwykły wodospad z liści. Ołustek preferuje temperaturę od 21 do 25°C. Najlepiej rośnie w pomieszczeniach, w których powietrze jest wilgotne. Lubi częste zraszanie oraz gliniastą glebę.

Maranta

Maranta to egzotyczna roślina o efektownym wybarwieniu

image

Maranta

FOTO: Envato Elements
Jej liście są podłużne, okrągłe i ciemnozielone. Ich cechą charakterystyczną jest różowe unerwienie i jasnozielony, nieregularny wzór, który tworzy się na liściach. Maranta uwielbia lekko kwaśną i żyzną ziemię. Regularnie podlewajmy ją odstaną, ciepłą wodą oraz często zraszajmy. Jest rośliną cieniolubną i źle znosi bezpośrednie słońce. Ponadto nie lubi przeciągów i zalanej gleby, więc musimy zachować umiar podczas jej podlewania.

Monstera

Monstera w naturze rośnie w głębi tropikalnych lasów deszczowych, jest więc stworzona do niedoborów światła

image

Monstera

FOTO: Envato Elements
Nie jest jednak w jej przypadku wskazany całkowity brak dostępu do promieni słonecznych, gdyż jej liście zaczną rosnąć wolniej i zostaną pozbawione charakterystycznych wcięć. Monstera lubi wysoką wilgotność powietrza, musimy więc regularnie ją zraszać. Używajmy do tego wyłącznie miękkiej wody – nie pozostawi ona przebarwień na liściach.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 15:55