StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

TOP 5 kwiatów kultowych w PRL-u. Które z nich wracają do łask?

23.11.2022., 08:00h

Rośliny, które królowały w czasie komunizmu w domach Polaków później zostały określone jako kiczowate i staroświeckie. Jednak moda z PRL-u powraca! Podobnie jak w przypadku mebli czy ubrań, również rośliny kojarzące się z okresem Polski Ludowej znów goszczą na naszych parapetach. Co to za rośliny?

Geranium: wiecznie zielona roślina o cytrynowym zapachu

Geranium nazywane jest również anginką. To pachnąca pelargonia, która w okresie PRL-u pojawiała się na niemal każdym parapecie. Omszone liście tej rośliny charakteryzują się cytrynowym zapachem. Jej kwiaty są niewielkie, a pojawiają się wyłącznie w sprzyjających warunkach. Anginka ma również właściwości lecznicze. 

image

Geranium: wiecznie zielona roślina o cytrynowym zapachu

FOTO: Pixabay
W jej liściach znajdują się olejki eteryczne o działaniu antybakteryjnym. Oznacza to, że pomagają między innymi w leczeniu problemów skórnych. Warto wykorzystać je także na drobne rany czy miejsca po ukąszeniu owadów. Geranium nie jest trudne w uprawie. Pamiętajmy, że jego wymagania są podobne, jak większości innych pelargonii. Jest zwłaszcza ciepłolubne. Najlepiej będzie rosnąć w rozproszonym świetle i w przepuszczalnym podłożu. Trzeba jednak wiedzieć, że anginki nie można przelać. Dzisiaj roślina ta jest dosyć trudna do zdobycia, można jednak poszukać jej szczepek u szczęśliwych posiadaczy.

Asparagus: roślina o drobnych „igiełkach”

Delikatne gałązki asparagusa były niezwykle popularną dekoracją, pojawiającą się w bukietach czy wiązankach. Równie chętnie uprawiano tę roślinę w doniczkach. Dziś bez problemu możemy znaleźć wiele odmian asparagusa w większości sklepów ogrodniczych. 

image

Asparagus: roślina o drobnych "igiełkach"

FOTO: Envato Elements
Największą popularnością cieszył się asparagus gęstokwiatowy, który ma długie, zwisające pędy, a także asparagus pierzasty, o wzniosłym pokroju i drobnych listkach. Roślina ta może zakwitać – jej kwiaty są niewielkie i białe. Czasami pojawiają się również owoce. Asparagus nie jest trudny w uprawie, musimy jednak zapewnić mu stanowisko jasne z rozproszonym światłem,  a także wysoką wilgotność. Podlewajmy go umiarkowanie, lecz regularnie.

Azalia doniczkowa: roślina preferująca niższą temperaturę

Azalię doniczkową wyróżniają atrakcyjne, liczne i duże kwiaty, które pojawiają się nawet zimą. 

image

Azalia doniczkowa: roślina preferująca niższą temperaturę

FOTO: Pixabay
Mogą przybierać barwę różową, czerwoną bądź białą. Roślinie tej idealnie odpowiadają warunki panujące w wielu mieszkaniach zimą. Azalie nie lubią wysokich temperatur, preferują chłodniejsze powietrze. Podlewajmy je regularnie i zapewnijmy odpowiednią temperaturę, a przez długi czas będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami.

Grudnik: pięknie zakwitnie zimą

Grudnik charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem – ma spłaszczone łodygi i drewniejące podstawy pędów. Dodatkowo na roślinie tej  jesienią i zimą pojawiają się bardzo ozdobne kwiaty w różnych barwach. Grudnik nie ma liści ani cierni, poza tym jest naprawdę mało wymagający. Roślina ta jest długowieczna i – podobnie jak azalia doniczkowa – preferuje znacznie nisze temperatury. Podlewamy ją bardziej obficie w czasie kwitnienia, w okresie spoczynku nawadnianie ograniczamy do minimum.

Paproć: długowieczny oczyszczacz powietrza

Paproć jest naprawdę imponującą rośliną, która staje się dumą każdego posiadacza. 

image

Paproć: długowieczny oczyszczacz powietrza

FOTO: Pixabay
W Polsce w okresie komuny największą popularnością cieszył się nefrolepis wyniosły – gatunek paproci o pierzastych i długich liściach. Roślina ta świetnie sprawdza się jako naturalny oczyszczacz powietrza, gdyż pochłania toksyny. Nefrolepis najlepiej rośnie w zacienionych miejscach. Musi mieć stale wilgotne podłoże. Ziemia powinna mieć odpowiednio kwaśny odczyn, dlatego dobrze zasilić glebę w doniczce fusami z herbaty. Paprocie lubią także zraszanie.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay, Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 15:03