Z tego artykułu dowiesz się:
Do czego może doprowadzić nadmiar wody?
Jak pielęgnować ogród po zalaniu?
Do czego może doprowadzić nadmiar wody?
Nadmiar wody w ogrodzie i na trawniku ma wiele negatywnych skutków, które długotrwale mogą uszkodzić rośliny. Do najważniejszych z nich należy wypłukiwanie składników pokarmowych z ziemi. Utrzymująca się na powierzchni woda może również utrudniać korzeniom dotarcie do minerałów. Skutecznie odcina ona również dostęp tlenu, co dla drzew i krzewów może okazać się zabójcze. Ten niedobór może doprowadzić do zachwiania stosunków powietrzno-wodnych, rozwijania się chorób grzybiczych, w tym pleśni, oraz stopniowego gnicia i obumierania. Za duża ilość wodny prowadzi również do wyginięcia niezbędnych zwierząt oraz mikroorganizmów, z którymi rośliny żyją w symbiozie.
Przeczytaj także: Czas na czosnek ozimy, cebulę dymkę i kwiaty cebulowe! Sprawdź, kiedy i jak je sadzić!
Jak usunąć wodę z ogrodu?
Usuwanie wody z ogrodu może być zadaniem czasochłonnych i przytłaczającym. Warto jednak przystąpić do tego zadania tak szybko, jak to tylko możliwe, aby uniknąć dalszych lub długotrwałych uszkodzeń. Jest na to kilka sposobów:
W miejscach, w których zazwyczaj gromadzi się deszczówka, warto zastosować drenaż, który jest jednym z rozwiązań odprowadzania wody. W tym celu wykopujemy dołki o szerokości 30 centymetrów i głębokości 1 metra, mniej więcej co 2 metry. W dołki wsypujemy gruboziarnisty piach.
Sposobem bardziej doraźnym jest wykopywanie dołów odwadniających. Robimy je na tyle głęboko, aby były najniższym punktem na naszej działce, dzięki czemu deszczówka będzie do niego spływała. Warto pamiętać, aby doły kopać w znacznej odległości od budynków.
Jeśli wody jest szczególnie dużo lub zajmuje ona rozległe powierzchnie, rozwiązaniem może stać się motopompa szlamowa i półszlamowa, którą odessiemy wodę błyskawicznie.
Wykorzystywanie urządzeń przeznaczonych do odprowadzania wody z ogrodu nie jest konieczne, kiedy zalana powierzchnia nie jest duża. W takich przypadkach możemy wykorzystać wiadra lub inne, większe pojemniki i ręcznie usuwać wodę.
Jak pielęgnować ogród po zalaniu?
Kiedy już szkody zostały wyrządzone, woda odprowadzona, a teren osuszony, czas zakasać rękawy i rozpocząć prace pielęgnacyjne, które pomogą roślinom odżyć i poprawią ich wygląd.
Przystępując do odżywiania ogrodu po deszczach, warto zacząć od gruntowanego uprzątnięcia wszystkich uszkodzonych i zgniłych roślin.
Kolejnym krokiem powinno być spulchnienie gleby poprzez aerację oraz wertykulację, co rozbije twarde i zbite grudy ziemi. Wystarczy nakłuć ziemię na głębokość około 10 centymetrów ostrymi widłami lub specjalnym narzędziem.
Ulewne deszcze wypłukują z gleby składniki mineralne, dlatego też rozdrobnioną i napowietrzoną glebę leży odżywić. Najlepiej sprawdzą się nawozy dolistne, które zostaną wchłonięte już po kilku godzinach.
Powstała przez opady deszczu wilgoć może doprowadzić do rozwijania się chorób. Aby temu zapobiec, warto wykonać opryski przeciwgrzybowe oraz zaaplikować herbicydy.
fot. envato elements