Z tego artykułu dowiesz się:
Jak odpowiednio pielęgnować opuncję doniczkową?
Odpowiedź na pytanie: czy można zbierać owoce opuncji?
Jaką opuncję wybrać?
Opuncje to rośliny z rodziny kaktusowatych, które występują głównie a Ameryce Północnej i Południowej. Mogą mieć one różne formy i kształty, od drobnych, karłowatych, aż po duże, krzewiaste. Cechą charakterystyczną opuncji są częściowo drewniejące pędy, obłożone cierniami. Dodatkowo sukulenty mają wyjątkowo barwne kwiaty i, u części gatunków, mięsiste owoce. Wykorzystywanie opuncji jest uzależnione od szerokości i długości geograficznej, w której się znajdujemy. W Europie są to często rośliny doniczkowe, które swoimi kolorami zdobią dom. Opuncję figową uprawia się dla jadalnych owoców, z których robione są przetwory. W krajach o wiele cieplejszych niż Polska, opuncje mogą służyć jako roślina do żywopłotów.
Mając jednak do wyboru ponad 150 gatunków opuncji, którą z nich wybrać do mieszkania?
Jedną z najczęściej polecanych odmian jest opuncja quitensis, pochodząca z Ameryki Południowej i charakteryzująca się grubymi, płaskimi i jajowatymi pędami, które są pokryte cierniami. Jej największą zaletą są czerwono-pomarańczowe kwiaty. Odmiana ta jest idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z sukulentami, gdyż nie wymaga oczyszczania powietrza oraz nadmiernego podlewania. Należy jednak uważać, gdyż jest niebezpieczna dla zwierząt.
Przeczytaj także: Czy przycinać hortensje na jesień? Sprawdź, jak i kiedy, żeby nie uszkodzić kwiatów!
Jak odpowiednio pielęgnować opuncję doniczkową?
Większość odmian opuncji doniczkowych to rośliny-samograje, które nie wymagają wyjątkowo wyspecjalizowanej pielęgnacji i mogą stanowić dobry początek przygody z sukulentami.
Doskonale czuje się ona w nasłonecznionym i suchym pokoju, niezależnie od pory roku. Szczególnie dobrze radzi sobie na południowych parapetach.
Decydując się na hodowanie opuncji, pamiętaj, że roślina ta preferuje wyższą temperaturę powietrza, pomiędzy 19 a 29 stopniami Celsjusza.
Jej wymagania są równie niewielkie w kwestii podlewania, gdyż opuncję nawadniamy umiarkowanie latem, a w okresie zimowym — bardzo mało.
Opuncje nawozimy jedynie w okresie wzrostu, kilka razy w roku. Zabieg ten najlepiej wykonywać od kwietnia do początku września. Ważne jest, aby odżywka przeznaczona była dla kaktusów i sukulentów.
Odpowiedź na pytanie: czy można zbierać owoce opuncji?
Tak, owoce opuncji można zbierać. Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność, ponieważ kolce rośliny są bardzo delikatne, ale łatwo wbijają się w skórę dłoni. Zabezpiecz się więc w rękawiczki oraz bardzo ostre narzędzie. Chociaż większość owoców opuncji jest jadalna, przed spożyciem warto skonsultować się z ekspertem i potwierdzić jej odmianę. Jeśli w twojej doniczce znajduje się opuncja figowa, śmiało dodaj ją do herbaty lub jesiennej sałatki!
fot. envato elements