StoryEditorKWIATY DONICZKOWE

Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji pieniążka! Jak uprawiać tę roślinę?

24.02.2024., 09:00h
Nazwa pilea peperomiowata może nic ci nie mówi, ale o pieniążku słyszał każdy! Ta urocza roślina doniczkowa jest niezwykle modna. Zachwyca urodą, a dodatkowo wiele osób twierdzi, że przynosi szczęście. Wszystko przez charakterystyczne, okrągłe liście. Jak dbać o tę roślinę?

Jakie stanowisko dla pieniążka?

Pieniążek będzie wymagał sporej ilości światła, lecz rozproszonego. Roślina powinna więc znajdować się w pomieszczeniu jasnym, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Dobrą lokalizacją będzie parapet przy oknie wychodzącym na wschód bądź północ. Innym rozwiązaniem może być postawienie pilei w pewnej odległości od okna, na przykład na półce czy kwietniku. Uważajmy również na przeciągi, które dla pieniążka potrafią być zabójcze i objawiać się gubieniem liści.

Jakie warunki dla pieniążka?

Dla pieniążka przygotujmy podłoże żyzne i przepuszczalne. Gdy wybierzemy uniwersalną ziemię dla kwiatów doniczkowych, warto nieco ją rozluźnić piaskiem w proporcji 3:1. Na dnie doniczki umieszczamy warstwę drenażową. Może ona składać się z keramzytu albo żwiru. Będzie zapobiegać gromadzeniu się zbyt dużej ilości wody w ziemi. Pamiętajmy także o odpowiedniej temperaturze. Pieniążek preferuje tę pokojową, zimą jednak najlepiej zapewnić mu nieco chłodniejsze warunki. Właściwa będzie temperatura w przedziale 15-18°C.

image

Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji pieniążka! Jak uprawiać tę roślinę?

FOTO: Envato Elements

Jak podlewać i nawozić pieniążka?

Pieniążek, chociaż jest rośliną dosyć odporną na niekorzystne warunki, to wykazuje dużą wrażliwość na przelanie podłoża. Lepsze będzie chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody i gromadzące się w doniczce jej zastoje. Małe egzemplarze warto nawadniać poprzez zraszanie. Dzięki temu dodatkowo zwiększymy wilgotność powietrza wokół tych roślin. Latem podlewamy pieniążka co 2-3 dni. Regularnie sprawdzamy, czy na podstawce pod doniczką nie gromadzi się woda. Zimą natomiast będziemy nieco ograniczać podlewanie pilei.

Nawożenie powinno być bardzo delikatne. Najlepiej używać preparatów silnie rozcieńczonych. Mogą to być nawet środki przeznaczone dla sukulentów czy storczyków lub dla gatunków o ozdobnych liściach. Postawić można również na nawozy uniwersalne. Pieniążka najlepiej dokarmiać raz w miesiącu przez cały sezon wegetacyjny. Jesienią i zimą zaprzestajemy natomiast nawożenia.

Jak rozmnażać pieniążka?

Rozmnażanie pieniążka jest banalnie proste! Wystarczy oddzielić od rośliny macierzystej kilka sadzonek korzeniowych. Najlepiej od razu umieścić tak pozyskane nowe egzemplarze w podłożu. Raczej nie przesadzamy tej rośliny, ponieważ woli ona mniejsze doniczki. Po kilku latach pieniążek straci swój atrakcyjny wygląd. Warto wówczas odmłodzić roślinę, przycinając ją silnie nad ziemią, do kilkunastu centymetrów.

Jakie szkodniki i choroby mogą zaatakować pieniążka?

Pieniążek jest szczególnie narażony na choroby i szkodniki, gdy powietrze w pomieszczeniu jest bardzo suche. Sprzyja to pojawieniu się przędziorków, wełnowców, a nawet mszyc. Z kolei nadmiar wody najczęściej prowadzi do rozwoju chorób grzybowych. Bardzo niebezpieczna jest szara pleśń.

image
PORADY OGRODNICZE

Jak zwalczać przędziorki, wełnowce i tarczniki?

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 13:01