StoryEditorJesień na wsi

Listopad na wsi – na czym warto się skupić?

06.11.2024., 10:00h

Na wsi zawsze jest sporo pracy do wykonania. Jesień nie jest czasem odpoczynku, a raczej przygotowania się do zimy. O tym, czy wiosną ogród będzie zachwycał różnorodnością, zadecyduje ilość pracy, jaką włożymy w doprowadzenie tej przestrzeni do porządku na koniec sezonu.

Spis treści:

Listopadowe przygotowanie do zimy

Co w listopadzie robimy w warzywniku?

Listopad a prace w polu

Listopad w sadzie i ogrodzie

Listopadowe uciechy

W listopadzie następuje domknięcie prac w warzywniku, na polu i w sadzie. To czas, kiedy szykujemy się także do Świąt Bożego Narodzenia, które poprzedza czas refleksji i zadumy – czyli adwent. W 2024 roku ten okres rozpoczyna się 1 grudnia i liczy dokładnie 24 dni.

Listopadowe przygotowanie do zimy

Dobrze jest ten czas wykorzystać na porządkowanie podwórka i obejścia, naprawę ogrodzenia, konserwację maszyn i sprzętu ogrodniczego na zimę oraz inne prace związane z utrzymaniem budynków gospodarczych w dobrym stanie. Nie należy zapomnieć o zabezpieczeniu rur z wodą przed ujemnymi temperaturami.

Co w listopadzie robimy w warzywniku?

Wciąż zbieramy owoce głogu, jarzębiny i tarniny – przygotowanie soków czy nalewek zaowocuje wielką przyjemnością w czasie zimy. Można już zacząć kiszenie kapusty.  To także dobry czas na sianie marchewki, pietruszki czy kopru. W tym miesiącu zbieramy także, prócz warzyw korzeniowych, kapustne. W zależności od pogody, można wysiewać zimowy szpinak, roszponkę i sałatę.   

Listopad a prace w polu

W listopadzie zbierane są rośliny okopowe, kukurydza, warzywa gruntowne. – Wywozimy obornik i gnojowicę, jeśli gleba nie jest zamarznięta lub pokryta śniegiem. Kończymy orki zimowe. Można wykonywać jeszcze opryski na miotłę zbożową. Kończy się zielona pasza, przechodzimy na żywienie zimowe. Łąki nawozimy dobrze rozłożonym obornikiem – czytamy na wir.org.pl.

Listopad w sadzie i ogrodzie

Warto przyłożyć się do ostatnich prac sadowniczych i ogrodowych, aby przygotować dobre podłoże dla roślin do przezimowania. Dzięki temu ogród odżyje pełnią sił w sezonie wiosennym! Dlatego należy zebrać pozostałości roślin uprawnych – przydadzą się na kompost. Warto również zabezpieczyć młode drzewka przed mrozem i gryzoniami. – Na pnie zakładamy osłonki plastikowe, słomę lub papier falisty. W celu zwalczania gryzoni, wokół nasady pni, zakładamy gęstą metalową siatkę lub po odgarnięciu ziemi wsypujemy w szerokie dołki ostry żużel. Usuwamy ściółkę spod drzew, niszczymy darń i trwałe chwasty, aby nie dawać dobrego siedliska dla gryzoni – czytamy na wir.org.pl. Zrywamy wszystkie, także te zgniłe owoce. Można jeszcze sadzić cebule tulipanów i narcyzów. Niektóre kwiaty trzeba jednak wykopać, np. mieczyki, dalie i pacioreczniki.

Przeczytaj także: Jesienne i zimowe podlewanie kwiatów domowych. Sprawdź już teraz i zaopiekuj się swoimi roślinami!

Listopadowe uciechy

W listopadzie świętujemy katarzynki i andrzejki (z 29 na 30 listopada). Katarzynki to święto, które było dedykowane kawalerom pragnącym poznać przyszłą narzeczoną. W nocy z 24 na 25 listopada panowie, korzystając ze sposobności spotkania, wróżyli sobie i swoim towarzyszom, kiedy znajdą ukochaną i wstąpią w związek małżeński. Katarzynki są odpowiednikiem andrzejek, ale raczej nie były traktowane zbyt poważnie. Najbardziej popularne były w XVIII i XIX wieku na wsiach.

Na podstawie wir.org.pl

fot. envato elements 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. listopad 2024 11:48