StoryEditorPolskie owoce

Owoce jagodowe na topie. Dlaczego dobrze je mieć w ogródku?

12.05.2023., 10:00h
Truskawki, borówki czy maliny? Którymi owocami zajadamy się najczęściej? Oprócz tego, że wszystkie są smaczne i zdrowe, to różnie bywa z ich popularnością. Nawyki żywieniowe Polaków mogą być wskazówką dla tych, którzy planują uprawę na większą skalę.

Owoce i warzywa, szczególnie te wczesne, są dosyć drogie. Stąd rosnąca popularność przydomowych warzywników i szklarni. Coraz więcej osób chce samodzielnie uprawiać ulubione gatunki. Poznanie preferencji potencjalnych konsumentów na pewno pomoże podjąć decyzję dotyczącą wyboru owoców do uprawy większych ilości, z przeznaczeniem na sprzedaż.

Owoce jagodowe – pełne witamin

Do owoców jagodowych należą truskawki, maliny, jagody, borówki, poziomki i porzeczki. Zawierają sporo witamin, składników mineralnych, antyoksydanty i błonnik. To takie polskie superfoods! Ich regularne spożywanie pomoże zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. W tych owocach znajdziemy duże ilości witaminy C (np. w 100 g czarnych porzeczek znajduje się jej aż 180 mg!), beta-karoten, witaminy z grupy B i kwas foliowy.

image
Zdrowie to podstawa

Profilaktyka nowotworowa – jak ustrzec się przed rakiem?

Zalety owoców jagodowych:

 • neutralizują wolne rodniki, zwalczają tzw. stres oksydacyjny,  
 • pomagają zmniejszać ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, są ważnym elementem profilaktyki raka,
 • zmniejszają ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych,
 • stymulują proces powstawania nowych komórek nerwowych, pozytywnie wpływają na zdolności poznawcze i pamięć,
 • przeciwdziałają insulinooporności,
 • pobudzają perystaltykę jelit,
 • wzbogacają mikrobiotę jelitową,
 • mają mało kalorii,
 • wykazują silne właściwości przeciwzapalne, 
 • mają zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu,
 • pomagają opóźnić proces starzenia się skóry, pozytywnie wpływają na jej wygląd.

Najpopularniejsze owoce jagodowe w kwietniu

Polacy najchętniej wybierali truskawki i borówki, także w porównaniu do marca ich spożycie wzrosło (4 i 1 p.p.). Najbardziej wzrosło spożycie borówek, przetworów z czarnej porzeczki i malin. W porównaniu do kwietnia 2020 roku wzrost ilości konsumentów borówki wynosi aż 63%. Jak przedstawiają się konkretne dane? Aż 26% Polaków spożywała w kwietniu truskawki i borówki, konsumpcja malin wynosiła natomiast 22%. Przetwory z czarnej porzeczki jadł co siódmy badany (14%). Niektóre pozycje zaliczyły spadki – w porównaniu do marca spadło spożycie przetworów z czarnej porzeczki (o 2 p.p.), malin oraz aronii i jej przetworów (o 3 p.p.).

image

Owoce jagodowe

FOTO: Kantar Public
image

Owoce jagodowe

FOTO: Kantar Public

Coraz więcej chętnych na owoce i warzywa

Porównując statystki z kwietniem 2022 roku, łatwo dostrzec, że spośród wszystkich badanych owoców i warzyw wzrosła ilość konsumentów borówki, sałaty oraz marchwi, z czego borówka notuje ponad 640 tys. konsumentów więcej (2 p.p., co daje wzrost o ok. 8%). Biorąc pod uwagę kwiecień 2022, widzimy, że spadło spożycie przetworów z czarnej porzeczki (o 6 p.p.) i z aronii (o 3 p.p.). – W porównaniu do kwietnia 2021 roku konsumpcja jest wyższa. Najbardziej wzrosło spożycie borówek (o 63%), przetworów z czarnej porzeczki (o 17%) oraz malin (o 16%). W przypadku borówek wzrost liczby konsumentów wyniósł 3,2 mln osób – podają polskiesuperowoce.pl.  

image

Owoce jagodowe

FOTO: Kantar Public

Wyniki monitoringu konsumpcji 2020-2023

Dane pochodzą z badania zleconego przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw w ramach projektu „CORE TEAM – promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja”. Projekt jest realizowany przez Kantar Public we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding. Badanie zrealizowano w dniach 14-19 kwietnia 2023 r., na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).

image

Owoce jagodowe

FOTO: Kantar Public

oprac. Angelika Drygas

Fot. Kantar Public

Fot. tytułowe: envato elements

Źródło: Kantar Public

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 00:06