StoryEditorPorady ogrodnicze

Twoje drzewo dopadła rdza gruszy? Sprawdź, jak jej pomóc i pozbyć się choroby!

23.08.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Rdza gruszy to kolejna z szeregu chorób, które zagrażają naszym drzewkom owocowym. Jej charakterystyczne objawy pomagają w rozpoznaniu, dzięki czemu szybko możemy przystąpić do leczenia. Sprawdź, w jaki sposób zdiagnozować występowanie tego grzyba, jak wyleczyć roślinę i zapobiegać chorobie!

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest rdza gruszy i jak ją rozpoznać?

Jak leczyć rdzę gruszy?

Jak zapobiegać chorobom gruszy?

Czym jest rdza gruszy i jak ją rozpoznać?

Rdza gruszy jest chorobą wyjątkowo irytującą oraz frustrującą, gdyż poza regularną obserwacją oraz zabiegami profilaktycznymi, nigdy nie mamy pewności, że udało nam się ochronić drzewka. Rdza jest bowiem wywołana przez gatunek grzybów z rodzaju rdzowców – Gymnosporangium sabinae. Zarodniki te przenoszą się z okolicznych jałowców, gdyż na ich pędach ten patogen zimuje, dzięki wiatrom. Specjaliści podają, że mogą one podróżować w powietrzu od kilkuset metrów, aż do kilku kilometrów.

Objawy rdzy gruszy są charakterystyczne i łatwe do rozpoznania. Pierwszym sygnałem są małe, pomarańczowe lub żółte plamki na blaszkach liściowych. Z upływem czasu plamy te ciemnieją i rozszerzają się, obejmując coraz większą powierzchnię liścia. Przebarwienia przekształcają się w wypustki i narośla, stożkowate i gąbczaste w środku, a miejsca, w których się znajdują, stają się twarde.

Przeczytaj także: Planujesz ogród na wiosnę? Kwiaty zasadź już jesienią!

Jak leczyć rdzę gruszy?

Zwalczanie rdzy gruszy jest wyjątkowo interesujące, ale może też zapędzić nas w pułapkę. Słysząc o chorobie grzybowej, naszym pierwszy instynktem jest zakup uniwersalnych fungicydów, które jednak w tym przypadku nie pomogą. Najlepszym wyborem są środki zawierające trifloksystrobinę, które można stosować dwa razy w sezonie, w tygodniowym odstępie. Jedynym preparatem dostępnym dla ogrodników-amatorów jest Magnicur Gold.

Jeśli jednak zdecydujemy się na środki bardziej naturalne, które posłużą nam również w procesie zapobiegania nawrotom choroby, dobrym pomysłem są domowe opryski:

  • Oprysk z czosnku: 75 g posiekanych ząbków czosnku wsypujemy do 10 litrów gorącej wody i moczymy przez 30 minut pod przykryciem.
  • Oprysk z cebuli: pół kilograma łusek gotujemy w 10 litrach wody.
  • Oprysk ze skrzypu polnego: 200 g suszonego lub 1 kg suszonego zioła zalewamy 10 litrami wody i odstawiamy. Po jednym dniu całość zagotowujemy i trzymamy na wolnym ogniu przez 30 minut.
  • Oprysk z sody oczyszczonej: mieszamy 1 łyżeczkę sody na litr wody.

image
Choroby jabłoni

Największe zagrożenie dla twoich grusz i jabłoni! Jak zwalczać zarazę ogniową?

Jak zapobiegać chorobom gruszy?

Wszyscy doskonale wiemy, że o wiele lepiej (i taniej) jest zapobiegać, niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku roślin, a szczególnie tych owocowych, których głównym zadaniem jest obfite owocowanie i obdarowywanie nas pysznymi i zdrowymi owocami. Choroby gruszy, takie jak rdza, zaraza ogniowa, czy parch, mogą się pojawić nawet wtedy, kiedy dokładnie i regularnie wykonujemy wszystkie zabiegi pielęgnacyjne. Taki pech sadownika. Aby jednak zminimalizować ryzyko ich występowania, warto zwrócić uwagę na:

  • Regularne podlewanie, szczególnie młodych sadzonek.
  • W utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci pomoże ściółka, która jednak nie powinna dotykać pnia, gdyż może to wspomagać rozwój grzybów.
  • Nawożenie powinno być dostosowane do odmiany gruszy. Nie należy jednak o nim zapominać, ponieważ niedobór składników odżywczych oraz mineralnych negatywnie wpływa na odporność rośliny.
  • Najważniejszym zabiegiem zapobiegawczym jest regularna oraz dokładna obserwacja drzewek, w celu identyfikacji objawów chorobowych oraz sygnałów żerowania szkodników.
  • Istotna jest również profilaktyka. W tym celu możemy wykorzystać gotowe preparaty lub rozwiązania bardziej ekologiczne, jak gnojówa z pokrzywy, napar z rozdrobnionych ząbków czosnku, skrzypu polnego albo cebuli.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. wrzesień 2024 22:13