StoryEditorLipiec w ogrodzie

Zbiory owoców w lipcu. Jak przeprowadzić je poprawnie?

08.07.2024., 10:26h
Julita SemrauJulita Semrau
Sezonowe owoce i warzywa to doskonałe źródło witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, natomiast lipiec to czas, kiedy możemy podziwiać wyniki naszej ciężkiej pracy, którą włożyliśmy w to, aby na naszych talerzach zalazły się tylko najwyższej jakości składniki. Chociaż zbieranie owoców może wydawać się jedną z najprostszych i intuicyjnych czynności, również tutaj pojawiają się pewne zasady, których musimy przestrzegać. Jak zrobić to poprawnie? Sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie owoce zbieramy w ogrodzie i sadzie w lipcu?

Jak prawidłowo zbierać owoce?

Jakie owoce zbieramy w ogrodzie i sadzie w lipcu?

Lipiec w ogrodzie i sadzie to czas obfitych plonów, szczególnie jeśli poprawnie przeprowadziliśmy wszystkie kroki pielęgnacyjne i odpowiednio zadbaliśmy o stworzenie roślinom warunków do wzrostu. W tej części roku musimy przygotować się do zbioru:

  • Jabłek i gruszek: pamiętaj, aby zrywając jabłka i gruszki nie ciągnąć ich w dół. Podnieś owoc tak, aby ogonek odczepił się od gałęzi. Taka metoda zmniejszy szanse na uszkodzenie owocu.
  • Moreli i brzoskwini: owoce szczególnie podatne na obicia oraz otarcia wymagają od nas odrobinę więcej uwagi. Obróć owoc lub podnieś go tak, jak w przypadku gruszek oraz jabłek.
  • Czereśni i wiśni i śliwek: te owoce najlepiej zrywać razem z ogonkiem.
  • Truskawek, malin i jeżyn: chociaż dostępne są specjalne maszyny, które zbiorą ogromne połacie krzewów w mgnieniu oka, na mniejszych uprawach proces ten będzie musiał zostać przeprowadzony ręcznie. Pamiętaj więc o odpowiedniej ochronie rąk (niektóre rośliny mają ostre ciernie i kolce) oraz kręgosłupa.

Jak prawidłowo zbierać owoce?

Prawidłowo przeprowadzone zbiory są gwarancją ich obfitości, niewielkiej ilości odpadów oraz ograniczenia czasu spędzonego na przerabianiu owoców na przetwory. Odpowiedni musi być również moment zbierania, który zapewni dłuższą świeżość. Poniżej przedstawiamy listę porad, które usprawnią cały proces i sprawiają, że jak najlepiej wykorzystasz owoce swojej pracy:

Przeczytaj także: Egzotyczne rośliny w polskim ogrodzie, to możliwe!

  • Termin zbiorów: jeszcze przed samym zbiorem warto upewnić się, czy owoce są gotowe. Niektóre gatunki roślin muszą być zerwane jeszcze zanim będą w pełni dojrzałe, inne natomiast zbiera się dokładnie w optymalnym poziomie rozwoju, jak na przykład truskawki.
  • Odpowiednie przygotowanie: jedynym z problemów zbierania owoców, szczególnie dla hobbystów i początkujących ogrodników, może być forma oraz charakterystyka samej rośliny. Niektóre z nich, na przykład agrest lub maliny, mają na swoich łodygach ciernie, które sprawiają, że cały proces może być wyjątkowo nieprzyjemny. Dlatego też warto zaopatrzyć się w grube rękawice, które jednocześnie nie będą ograniczały twoich ruchów oraz precyzji.
  • Użyj odpowiedniej siły: niektóre z owoców są niesamowicie delikatne, a przy tym bardzo słodkie. Te dwie właściwości tworzą doskonałe warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Aby uniknąć zniszczenia części zbiorów, do każdej rośliny podchodź indywidualnie i odpowiednią dawką cierpliwości, szczególnie kiedy zabierasz się za zbiory porzeczek, maliny i jeżyny.
  • Od krzewu do użycia: niektóre ze zbieranych owoców są bardzo krótkotrwałe i nie potrzebują wiele czasu, aby stały się nieapetyczne, zgniły lub oddały bardzo dużo wody. Upewnij się, że od momentu ich zebrania do zjedzenia, sprzedania lub przetworzenia nie minie zbyt długi okres.
  • Pielęgnacja przed zbiorami: odpowiednie przycinanie oraz formowanie roślin przed okresem zbiorów może się okazać kluczowe dla ułatwienia sobie całego procesu. Usuwanie zdrewniałych, karłowatych i krzyżujących się pędów zapewni, że owoce pojawią się w miejscach, do których łatwiej będzie sięgnąć i lepiej dojrzeją, zasilane odpowiednią dawką promieni słonecznych.

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 22:02