StoryEditorPYSZNE JABŁKA

Zimowe odmiany jabłoni: które z nich będą najsmaczniejsze?

03.02.2023., 08:00h

Jabłka pojawiające się w sklepach wiosną to odmiany zimowe. Ich zaletą jest możliwość długiego przechowywania, podczas którego owoce nie tracą smaku ani świeżości. Również w prywatnym sadzie warto mieć zimową jabłoń. Plony, jakie zbierzemy z drzewa, będą słodkie i sprawdzą się do produkcji przetworów.

Zimowe i wczesne odmiany jabłoni

Owoce zimowych odmian jabłoni osiągną dojrzałość zbiorczą już około października. Oczywiście nie można dokładnie przewidzieć daty zbierania plonu – może być to koniec września lub ostatnie dni października. Wszystko to zależy od długości okresu wegetacyjnego oraz dostępności do światła słonecznego. Wczesne odmiany jabłoni natomiast dojrzewają już w lipcu. Ich wczesne owocowanie to niewątpliwa zaleta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jabłka z tych odmian są z reguły małe i mniej słodkie niż te z odmian jesiennych. Z tego względu te drugie są znacznie bardziej popularne.

Zimowe odmiany jabłoni: ‘Golden Delicious’

Jedną z najsmaczniejszych odmian jabłoni z zielono-żółtą skórką jest ‘Golden Delicious’. Idealnie nadaje się ona zarówno do nasadzeń towarowych, jak i do uprawy ogrodowej. Owoce tej odmiany mają kulisto-stożkowaty kształt, a ich skórka jest sucha i bez połysku, chociaż czasem naznaczona jest drobnymi przebarwieniami. Miąższ tych jabłek jest kremowy, kruchy i soczysty, a przy tym słodkawy i szczególnie aromatyczny. Ze względu na niezwykły zapach często wykorzystuje się owoce tej odmiany do różnego typu deserów oraz ciast. Dojrzewanie jabłoni ‘Golden Delicious’ przypada na połowę października, a owoce możemy przechowywać do stycznia lub jeszcze dłużej!

SPRAWDŹ: Jak przechowywać jabłka, aby nie gniły?

Ta odmiana drzewa wyda plon dopiero po kilku latach od posadzenia. Jednak tę jabłoń charakteryzuje bardzo szybki rozwój, po czasie jednak spowalnia ona swój wzrost. ‘Golden Delicious’ charakteryzuje również nie za szybkie zagęszczanie się. Sprawia to, że przycinanie w tym przypadku nie jest konieczne, musimy jednak przerzedzać zawiązki drzewa. W przeciwnym razie jabłka będą coraz mniejsze.

Zimowe odmiany jabłoni: ‘Gala’

‘Gala’ to odmiana zimowa, która w Polsce pojawiła się dopiero dwie dekady temu, jednak praktycznie natychmiastowo znalazła się na liście najpopularniejszych jabłoni. Owoce tych drzew mają wysoką wartość przetwórczą, a przy tym są niezwykle smaczne. Przede wszystkim jednak jabłka są atrakcyjne wizualnie – są średniej wielkości, kuliste, z bardzo charakterystyczną, złocistą skórką, pokrytą karminowym rumieńcem. Cechą wyróżniającą miąższ jest jego intensywna żółta barwa. Dodatkową zaletą jest jego słodycz i chrupkość. Jabłka odmiany ‘Gala’ idealnie nadadzą się na soki. Można przechowywać je nawet do przełomu grudnia i stycznia.

Jabłoń tej odmiany najczęściej rośnie umiarkowanie bądź słabo, nada się więc idealnie do mniejszych ogrodów. Korona tego drzewa jest kształtna i piramidalna, a więc konary układają się pod szerokim kątem względem przewodnika. Sprawia to, że naszą odmianę ‘Gala’ możemy prowadzić praktycznie naturalnie. Dość wcześnie wchodzi ona w okres owocowania – już po dwóch latach od zasadzenia. Powinna dawać plon regularnie i corocznie. Trrzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to jabłoń samopylna, potrzebuje więc zapylaczy, takich jak na przykład jabłonie ‘Ligol’ czy ‘James Grieve’.

image

Zimowe odmiany jabłoni: które z nich będą najsmaczniejsze?

FOTO: Envato Elements

Zimowe odmiany jabłoni: ‘Jonagold’

Bardzo duże, potrafiące ważyć nawet ponad 600 gram owoce odmiany ‘Jonagold’ są mocno karminowe, z ciemnoczerwonym, paskowanym i nieco rozmytym rumieńcem. Ich kształt jest bardzo ciekawy za sprawą karbowania przy kielichu. Jabłka tej odmiany są niezwykle soczyste, co sprawia, że świetnie nadadzą się zwłaszcza na soki czy konfitury. Największą zaletą owoców jest kwaskowaty smak i bardzo aromatyczny miąższ.

Odmiana ‘Jonagold’ tworzy bardzo rozłożystą i dużą koronę. Taki kształt sprawia, że owoce są bardzo dobrze doświetlone, a co za tym idzie – dojrzewają one równomiernie. Korony nie przycinamy ani nie formujemy, pozostawiając drzewo w postaci naturalnej. Ta odmiana jabłoni jest niezwykle odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne, zwłaszcza na mróz. Poza tym bardzo rzadko ‘Jonagold’ zostaje porażona typowymi dla jabłoni chorobami, na przykład parchem czy mączniakiem. Mimo to te drzewa nie są odpowiednimi zapylaczami dla innych odmian.

Zimowe odmiany jabłoni: ‘Merlose’

Chociaż ta odmiana owocuje mało obficie, to wielu sadowników i ogrodników się na nią decyduje. Wszystko ze względu na niezwykle smaczne jabłka – mają one grubą skórkę, a przy tym niesamowity smak i aromat. Dodatkowo owoce są naprawdę duże i pojawiają się na drzewie regularnie. Czerwony rumieniec pokrywa więcej niż połowę zielonej skórki. Jest on lekko rozmyty, ma wyraźne plamki oraz prążki. Te jabłka mają kremowy i bardzo soczysty miąższ. Sprawia to, że często wykorzystuje się je przy produkcji cydru. Owoce tej odmiany bez problemu możemy przechowywać do marca, gdyż są wyjątkowo twarde i odporne.

Cechą charakterystyczną odmiany ‘Merlose’ jest szybki wzrost. Drzewo błyskawicznie się zagęszcza, a tym samym wymaga regularnego przycinania i skracania przyrostów. Również zalążki owoców wymagać będą przerzedzenia, aby jabłka były duże i dobrej jakości. ‘Merlose’ będzie potrzebować także bardzo żyznej gleby, aby mogła rozwijać się w sposób prawidłowy. W okres kwitnienia jabłoń wschodzi stosunkowo późno. Jest ona atrakcyjnym zapylaczem dla odmian ‘Golden Delicious’, ‘Jonagold’, ‘Piros’, ‘Elstar’ czy ‘Idared’.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 20:44