StoryEditorPIELĘGNACJA ROŚLIN DONICZKOWYCH

Herbata dla paprotki? Zadziała lepiej niż nawóz!

06.01.2023., 08:00h

Każdy miłośnik domowego ogrodnictwa wie, że paprotki są dosyć kapryśne. Mimo iż nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, to należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem ich nie przesuszyć. Poza tym warto co jakiś czas je nawozić, aby pięknie rosły. Okazuje się, że idealny nawóz dla paproci znajduje się niemal w każdym domu!

Herbata do roślin? To naprawdę działa!

Chociaż podlewanie roślin herbatą może być dosyć osobliwe, to ten sposób pielęgnacji potrafi naprawdę zdziałać cuda. Wszystko dzięki właściwościom napoju. W herbacie zawarte są garbniki, flawonoidy i taniny. Wpływają one na poprawę odporności roślin, a dodatkowo wspomagają je – dzięki temu nasze paprocie będą rosły szybciej i gęściej. To jednak nie wszystko! Herbata sprawia również, że korzenie rośliny będą silniejsze, a liście bardziej zielone.

Jak przygotować napar z herbaty do roślin? To bardzo proste! Pamiętajmy jednak, aby używać wyłącznie herbaty czarnej. Nie może ona zawierać żadnych dodatków czy sztucznych aromatów. Torebkę lub fusy należy zaparzyć, lecz napar nie może być zbyt mocny. Pozostawiamy go do ostudzenia, a następnie podlewamy naszą paproć. Jedna szklanka na doniczkę powinna w zupełności wystarczyć.

image

Herbata dla paprotki? Zadziała lepiej niż nawóz!

FOTO: Envato Elements

Domowa kuracja herbatą – jak często ją stosować?

Nasz herbaciany napar stosujemy raz w tygodniu, aby poprawić kondycję zmarniałej rośliny. Jednak jeżeli chcemy robić to profilaktycznie, warto dawkować herbatę raz na dwa tygodnie. Dobroczynną esencję lubią nie tylko paprocie, ale również filodendrony, azalie i róże.

Także same fusy mają pozytywny wpływ na rozwój i zdrowie roślin. Mokre i koniecznie zimne fusy wsypujemy do doniczki z rośliną, a następnie delikatnie mieszamy z ziemią znajdującą się w pojemniku. Fusy można użyć także na zewnątrz – wystarczy rozsypać je wokół roślin znajdujących się w ogrodzie.

Herbatę można również dodać do kompostu. Wystarczy wlać do kompostownika kilka szklanek naparu z czarnej herbaty. Tak przygotowany naturalny nawóz możemy wykorzystać do zasilania zarówno roślin domowych, jak i ogrodowych.

Pamiętajmy, że dobrym nawozem są także fusy po kawie!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 15:22