Hortensja ogrodowa – jak wygląda i jak ją pielęgnować?
Hortensja ogrodowa prowadzona w formie krzewu może osiągnąć do 1,5 m wysokości. Liście tej niezwykłej rośliny są ciemnozielone, szorstkie, o kształcie jajowatym. Kwiatostany natomiast najczęściej mają kulistą formę, chociaż istnieją także odmiany hortensji ogrodowej z kwiatostanami płaskimi bądź gronowymi. Zazwyczaj są one bardzo duże – te o kulistych kształtach mogą osiągnąć nawet 30 cm średnicy. Po ulewnych deszczach czy w wyniku działania silnego wiatru pędy często zaczynają pokładać się pod ciężarem kwiatów. Hortensja ogrodowa najlepiej będzie czuła się w nieco zacienionych strefach ogrodu. To właśnie tam będzie budziła podziw białymi, czerwonymi, różowymi, fioletowymi bądź błękitnymi kwiatostanami. W zależności od odczynu gleby płatki mogą jednak zmieniać kolor. Należy mieć to na uwadze, sadząc nowy egzemplarz rośliny.
Ten gatunek hortensji jest średnio odporny na mrozy. Zwłaszcza we wschodniej Polsce zimą krzew może silnie ucierpieć. Na czas zimowania powinniśmy więc roślinę osłaniać bądź ściółkować. Hortensje uprawiane w donicach natomiast przenosimy pod koniec sezonu wegetacyjnego do chłodnego pomieszczenia. Jednak najważniejszą cechą hortensji ogrodowej jest fakt, że zakwita na pędach dwuletnich. Dodatkowo nie toleruje cięcia pędów. Gdy dodatkowo wykonamy ten zabieg w sposób nieprawidłowy, krzew może całkowicie zaprzestać wytwarzania kwiatów.
Hortensja bukietowa – jak wygląda i jak ją pielęgnować?
Hortensja bukietowa ma zupełnie inny kształt kwiatostanów niż hortensja ogrodowa – są one stożkowate bądź jajowate, a mogą osiągnąć długość nawet do 40 cm. Na początku po posadzeniu będą białe, ale z czasem zaczną się wybarwiać – na różowo, czerwono bądź zielono. Liście tego gatunku są jasne, podłużne, zaostrzone na końcach. Kwiatostany hortensji bukietowej bardzo długo utrzymują się na pędach. Po zeschnięciu należy je ściąć. Aby ich nie wyrzucać, można spróbować zrobić z nich suszone bukiety.
Hortensje bukietowe najlepiej będą czuły się w miejscach jasnych i ciepłych, gdzie nie będą musiały konkurować z innymi roślinami. Bardzo dobrze znoszą nawet gwałtowne spadki temperatur, nie jest więc konieczne okrywanie ich na zimę. Aby zapewnić sobie piękną prezentację tej rośliny w ogrodzie, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację. Krzew zakwita na pędach jednorocznych. Oznacza to tyle, że musi być solidnie i corocznie przycinany. Zabieg cięcia wykonujemy albo późną jesienią, albo wczesną wiosną, lub nawet w połowie lutego – wszystko będzie zależało od warunków atmosferycznych.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay