StoryEditorCięcie drzew

Idzie jesień! Jakie drzewa i krzewy musimy przyciąć?

26.08.2024., 10:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Odpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów są kluczem do ich zdrowego i bujnego wzrostu. Niektóre z nich są prostsze i wymagają mniejszego nakładu sił oraz czasu, jak na przykład podlewanie. Z kolei inne, takie jak przycinanie, powinniśmy przeprowadzać tylko po uprzednim przygotowaniu. Sprawdź, dlaczego warto ciąć rośliny na jesień i jak to zrobić!

Z tego artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto przycinać rośliny?

Jak prawidłowo przycinać drzewa i krzewy?

Jakie drzewa i krzewy przycinać jesienią?

Dlaczego warto przycinać rośliny?

Przycinanie roślin jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który przynosi wiele korzyści. Odpowiednie formowanie podnosi walory estetyczne drzew i krzewów, stają się one równiejsze, bardziej zaokrąglone i odpowiednio zwarte, pozbawione brzydkich prześwitów. Lecz wygląd to nie wszystko. Jeśli do formowania i oczyszczania podejdziemy z odpowiednią wiedzą, przygotowaniem, cierpliwością i naostrzonymi narzędziami, nasze rośliny zdecydowanie nam się za to odwdzięczą. Przede wszystkim, pozbawimy je martwych, chorych, uszkodzonych i nadwyrężających system gałęzi i pędów, dzięki czemu pobierane składniki odżywcze zostaną skanalizowane wyłącznie do zdrowych części rośliny. Ponadto, usuwając zbędne odgałęzienia oraz te, które się zawijają i plączą w inne, uzdatnimy cyrkulację powietrza oraz umożliwimy dotarcie promieni słonecznych do głębszych warstw korony.

Przycinanie można wykonywać w różnych porach roku, teraz jednak skupmy się jedynie na tym jesiennym. Z jakich względów jest ono zalecane?

  • Formowanie korony ułatwia poprawny rozwój młodych roślin, gdyż pozbywamy się pędów konkurencyjnych oraz tych nieodpowiednio rosnących.
  • Usuwanie uszkodzonych części, które stają się widoczne po opadnięciu liści.
  • Ochrona przed szkodnikami i chorobami, dzięki usuwaniu potencjalnych źródeł infekcji.
  • Odpowiedni kształt korony wspomaga równomierne rozłożenie owoców w kolejnym sezonie.
  • Kontrola wzrostu w przypadku młodych roślin, które zazwyczaj rosną szybko i chaotycznie.

Jak prawidłowo przycinać drzewa i krzewy?

Przycinanie drzew i krzewów ma jedną i najważniejszą zasadę. Do tego zabiegu trzeba być odpowiednio przygotowanym. A więc zaczynamy od prawidłowego odrdzewienia, oczyszczenia i naostrzenia narzędzi ogrodniczych, które są do tego przeznaczone. Istotna jest również odpowiednia pogoda: zabieg wykonujemy w dni bezdeszczowe, ale pochmurne, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko występowania chorób grzybowych. Wybrane rośliny dokładnie oglądamy i wyszukujemy pędów i gałęzi, które wymagają ingerencji, a następnie przystępujemy do cięcia. Rana powinna być jak najmniejsza, przy jednoczesnym utrzymaniu techniki „cięcia na skos”. Podobnie jak u człowieka, tak również w przypadku roślin, ranę musimy zabezpieczyć odpowiednim preparatem, aby patogeny i szkodniki nie mogły wniknąć do środka.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć trawnik przed kretami? Wypróbuj ten sposób

Jakie drzewa i krzewy przycinać jesienią?

Zbieg przycinania drzew i krzewów jest uzależniony od gatunku rośliny. Niektórych z nich nie powinniśmy przycinać wcale, gdyż taka ingerencja w ich naturalny rozwój spowoduje jego zatrzymanie lub zaburzenie. Przygotowaliśmy listę, która ułatwi odpowiedź na pytanie: ciąć, czy nie ciąć?

Rośliny, które możemy przycinać na jesień: porzeczki, maliny, agrest, jeżyny, róże pnące i parkowe, lawenda, śliwy, byliny.

Rośliny, których nie przycinamy na jesień: wiśnie, magnolie, jabłonie ozdobne, grusze ozdobne, lipy, jesiony, klony, pigwy, winorośle, jagody, azalie ogrodowe, różaneczniki, forsycje.

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 18:22