StoryEditorKRETY W OGRODZIE

Jak zabezpieczyć trawnik przed kretami? Wypróbuj ten sposób

14.10.2022., 12:00h

Krety nie są zwierzętami mile widzianymi w naszych ogrodach. Przez wielu postrzegane są wręcz jako szkodniki, gdyż niszczą uprawy, a miejsca swojej działalności oznaczają nieestetycznymi kretowinami. Kiedy krety przemieszczają się pod ziemią, doprowadzają do uszkodzenia wielu roślin. Dotyczy to również naszych trawników. Jak więc chronić je przed kretami?

Dlaczego krety to zagrożenie dla naszego ogrodu?

Krety nie jedzą roślin, ale dla wielu posiadaczy ogrodów są prawdziwą zmorą. Są to niewielkie stworzenia, których podziemne tunele mogą osiągnąć długość od 200 metrów do 1 kilometra. Zwierzęta te żywią się głównie larwami owadów. Z tego względu mogą okazać się w pewnych sytuacjach przydatne, zjadają bowiem uciążliwe szkodniki, które żyją pod ziemią – na przykład pędraki. Jednak podczas przemieszczania się, krety uszkadzają korzenie roślin, a także dewastują powierzchnie trawników i rabat. Podczas wynurzania się na powierzchnię, krety tworzą różnej wielkości kopce. Ich działalność może doprowadzić ogród do prawdziwej ruiny.

Warto wiedzieć też, że krety znajdują się pod częściową ochroną gatunkową. Nie dotyczy ona jednak tych osobników, które znajdują się na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych czy szkółek leśnych. Nie powinniśmy mimo to brutalnie traktować spotkanego przez nas w ogrodzie kreta.

A jak się go pozbyć, gdy już rozpanoszy się na naszej działce? Przeczytaj więcej: Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu?

Siatka ochronna – oto prosty sposób na pozbycie się kretów!

Jeżeli chcemy ochronić nasz ogród – a zwłaszcza trawnik, przed atakami kretów, warto rozważyć rozłożenie siatki ochronnej. Jak ona działa? Przede wszystkim uniemożliwia tym zwierzętom wydostawanie się na zewnątrz i tym samym tworzenia kopców. Kret nie będzie mógł zaczerpnąć na powierzchni powietrza, co zmusi go do przeprowadzki. Taką siatkę należy rozłożyć jak najszybciej – zanim nastaną przymrozki i stwardnieje ziemia.

Ile kosztuje siatka przeciwko kretom?

Cena takiej siatki zależy przede wszystkim od powierzchni trawnika oraz materiału, z jakiego będzie ona wykonana. Dla przykładu siatka z tworzywa sztucznego o dziesięciomilimetrowych oczkach i o wymiarach 1,5 metra szerokości oraz 25 metrów długości to koszt około 45 złotych. Natomiast siatka o wymiarach 2 m x 20 m może osiągnąć cenę 80 złotych. Istnieje również możliwość zakupienia siatki z metra. Trzeba pamiętać również, iż siatki ze stali są znacznie droższe. Jedna z mniejszych (wymiary 1 m x 25 m) to już koszt 300 złotych. Są one jednak znacznie trwalsze.

Siatka pod trawnikiem – jak ją zamontować?

Siatka ochronna przeciwko kretom musi być ułożona na głębokości 7-10 cm poniżej powierzchni ziemi na trawniku oraz około 30 cm pod rabatami. Powinna być oczywiście odpowiednio trwała i mocna, a przy tym mieć stosunkowo nieduże oczka. Siatki dostępne na rynku mają oczka o boku 10-16 milimetrów. Kret raczej nie przegryzie siatki plastikowej. Jest ona wykonana ze wzmocnionego plastiku, odporna na warunki glebowe oraz atmosferyczne. Siatka taka będzie chronić nie tylko przed kretami, ale również przed nornicami czy innymi gryzoniami.

Siatkę przeciwko kretom najprościej będzie położyć przed zakładaniem trawnika. Jeżeli nasz ogród znajduje się na pochyłym terenie, warto przymocować do siatki specjalne kołki i kotwice. Po założeniu na siatkę nanosimy odpowiednią warstwę gleby, na którą siejemy nasiona bądź układamy trawnik z rolki. W nowym ogrodzie montaż siatki jest stosunkowo łatwy do wykonania. A co z istniejącym już trawnikiem?

image

Krety zostawiają po sobie nieestetyczne kopce.

FOTO: Envato Elements

Montaż siatki przy istniejącym trawniku jest procesem bardziej czasochłonnym. Możemy ręcznie, kawałek po kawałku zdejmować darnie, następnie zamontować siatkę na odsłoniętej powierzchni, przysypać ją ziemią i ułożyć darnie z powrotem. W tej pracy często właścicieli ogrodów wyręczają specjalne firmy, które oferują podcięcie wierzchniej warstwy ziemi wraz z trawą oraz założenie siatki. Prostszym rozwiązaniem jest założenie siatki pionowej ze stali ocynkowanej i powlekanej PCV. Jak montuje się taką siatkę? Wkopujemy ją pionowo dookoła ogrodu, na głębokość około 70-80 cm. Nad ziemią musi wystawać około 20 cm siatki. Ta zapora jest mniej pracochłonna do rozłożenia, jednak istnieje znaczne prawdopodobieństwo, że kret i tak się przez nią przekopie. Siatki układane pod całą powierzchnią trawnika i rabat są bardziej skuteczne.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 16:05