Terminy i techniki przycinania hortensji ogrodowej
Hortensji ogrodowej nie przycina się wcale. Usunięcie pędów doprowadzi do braku kwiatów w sezonie. Wynika to z faktu, iż kwiatostany hortensji ogrodowej rozwijają się na pędach ubiegłorocznych. Pąki kwiatowe zaczynają zawiązywać się w sierpniu, a to oznacza, że krzew trzeba będzie dokładnie okryć na zimę i niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto na to zwrócić uwagę, bowiem przemarznięte pędy również nie zakwitną. Przycinanie hortensji ogrodowej ograniczamy jedynie do usunięcia zaschniętych kwiatostanów tuż pod miejscem ich wyrastania. Zabieg ten wykonujemy po kwitnieniu, w sierpniu.
Terminy i techniki przycinania hortensji bukietowej (wiechowatej)
Hortensję bukietową przycinamy co roku wiosną. Optymalny termin to marzec, jeszcze zanim na krzewie rozwiną się liście. Ponieważ ta roślina kwitnie na pędach tegorocznych, możemy skrócić je nawet o 1/3 ich długości. Z kolei te bardziej starsze i grubsze pędy przycinamy nawet o 2/3 długości. Pod koniec sierpnia powinniśmy przystąpić z kolei do wycięcia przekwitłych kwiatostanów, tuż pod miejscem ich wyrastania.
Terminy i techniki przycinania hortensji krzewiastej (drzewiastej)
Hortensję krzewiastą również przycinamy raz w roku, gdyż ten gatunek kwitnie na pędach tegorocznych. Zabieg wykonujemy w marcu, jeszcze sprzed rozwojem liści. Pędy przycinamy 10-30 cm nad ziemią. W ten sposób sprawimy, że krzew osiągnie gęsty i krzaczasty pokrój. Podobnie jak w przypadku innych gatunków hortensji, pod koniec sierpnia usuwamy wszystkie przekwitłe kwiatostany, tuż pod obszarem ich wyrastania.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements