StoryEditorPOMÓŻ DZIKIM ZWIERZĘTOM!

Jak można pomóc zwierzętom zimą?

13.12.2022., 15:30h

Zima to trudny czas dla zwierząt. Mrozy i opady śniegu utrudniają znalezienie pożywienia. Zimowe miesiące to więc dla dzikich zwierząt okres prawdziwej walki o przetrwanie. Możemy jednak własny ogród zaaranżować tak, aby dopomóc stworzeniom. Na pewno się nam odwdzięczą, na przykład pomagając w walce ze szkodnikami!

Zimowanie jeży w ogrodzie

Te urocze i pożyteczne ssaki potrzebują schronienia, które pomoże im bezpiecznie przetrwać zimę. Takim miejscem zimowania jeży mogą być usypane jesienią kopce z liści i gałęzi. Tym kolczastym zwierzątkom można przygotować także samodzielnie bądź zakupić drewnianą skrzynkę, która będzie pełnić funkcję zimowego domku.

Chcesz dowiedzieć się więcej o jeżach w ogrodzie? Koniecznie sprawdź: Jeż w ogrodzie!

Zimowanie nietoperzy w ogrodzie

Nietoperze to nie zawsze lubiane, ale bardzo pożyteczne stworzenia, które żywią się zwłaszcza znienawidzonymi przez nas komarami. Aby pomóc nietoperzom przetrwać mroźne miesiące, najlepiej stworzyć lub zakupić budkę dla tych zwierząt. Pamiętamy, aby drewno w przypadku takiej budki nie było impregnowane ani nasączone żadnymi innymi środkami chemicznymi. Instalujemy taki zimowy domek nietoperzy na drzewie, słupie lub ścianie budynku. Ważne jest, aby to miejsce było osłonięte od wiatru i deszczu oraz w miarę możliwości dobrze nasłonecznione. Najlepsza w tym przypadku będzie strona południowa. Wlot do domku musi być swobodny, nie blokowany na przykład przez gałęzie drzewa. Pamiętajmy, że nawet jeżeli budka nie zostanie zamieszkana od razu, to jej atrakcyjność będzie rosła z czasem, bowiem nietoperze wolą miejsca pozbawione zapachu świeżego drewna i niewyróżniające się w otoczeniu.

Zimowanie ptaków w ogrodzie

Zimą ptaki szukają pożywienia, dlatego warto zamontować w ogrodzie karmniki. Muszą być one umieszczone w miejscach, w których niemożliwe będą ataki drapieżników, na przykład kotów. Karmniki powinny być także osłonięte od wiatru i opadów. Warto w ogrodzie sadzić te drzewa i krzewy, których owoce utrzymują się przez cały okres jesienno-zimowy. Są to chociażby jarząb czy rokitnik. W ten sposób również zapewnimy ptakom pokarm.

Ptaki zaczynamy dokarmiać wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwi im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy zwierzęta te powinny poradzić sobie same. Dokarmianie kończymy przed końcem kwietnia. Jeżeli już decydujemy się na pomoc ptakom, musimy dokarmiać je regularnie. Pamiętajmy również, aby pod żadnym pozorem nie podawać tym zwierzętom chleba! Używajmy natomiast wyłącznie naturalnych produktów, takich jak zboża, kasze, płatki owsiane, ziarna słonecznika i dyni, suszone owoce. Możemy zakupić także już gotowe mieszanki nasion. Dla wielu ptaków wielkim rarytasem jest tłuszcz zwierzęcy. Najczęściej zawiesza się słoninę w okolicy karmników. Pamiętać jednak należy, że może ona wisieć wyłącznie przez około 2-3 tygodnie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. wrzesień 2024 04:02