StoryEditorKLUCZ DO PIĘKNYCH I ZDROWYCH PIWONII!

Jak nawozić piwonie wiosną?

05.03.2024., 08:00h
Piwonie to wyjątkowe rośliny, zachwycające zwłaszcza kwiatami. Są one okazałe, kolorowe i przepięknie pachnące. Jednak aby nasze rośliny zachwycały przez cały sezon, już teraz powinniśmy o nie właściwie zadbać. Podstawowym zabiegiem będzie nawożenie. Kiedy i jak dokarmiać piwonie po zimie?

Kiedy nawozić piwonie?

Piwonie to rośliny, które wymagają częstego dostarczania składników odżywczych. Nawożenie warto rozpocząć jeszcze wiosną, na początku sezonu wegetacyjnego. Optymalny termin przypada na marzec albo kwiecień. Najważniejsze będzie pierwsze zasilanie piwonii nawozem – po zimie będą one wymagały wzmocnienia. Odpowiedni preparat wpłynie pozytywnie na ich rozwój, a także zwiększy odporność przed chorobami i szkodnikami. Nawożenie oznacza bardzo obfite i długie kwitnienie, przez co wyjątkową urodą naszych okazów będziemy mogli cieszyć się właściwie do samego końca sezonu!

Pamiętajmy, że starsze okazy peonii nawozimy regularnie i dość obficie. Z kolei młode egzemplarze, posadzone w podłuż żyznym i próchniczym, przez pierwsze 2-3 lata nie będą potrzebowały dokarmiania. Bez problemu będą one w stanie samodzielnie pobrać składniki pokarmowe z gleby.

Jaki nawóz dla piwonii?

Dla piwonii wczesną wiosną wybieramy preparaty bogate w potas i fosfor. To te pierwiastki przyczyniają się do wzmocnienia systemu korzeniowego, co jest niezwykle ważne po trudnym okresie zimowym. Silne korzenie oznaczają dla rośliny łatwiejsze pobieranie wody i składników pokarmowych z podłoża. Dodatkowo właściwy nawóz pozytywnie wpłynie na wytwarzanie przez piwonie kwiatostanów. Wybrać możemy nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone dla gatunków kwitnących.

Oczywiście można też wykorzystać naturalne materiały dokarmiające rośliny. Najcenniejszym źródłem odpowiednich substancji odżywczych będzie gnojówka z pokrzyw. Taki preparat zawiera między innymi duże ilości potasu, fosforu, wapnia, żelaza i magnezu. Aby piwonie zakwitły jak najszybciej, w marcu podlejmy je właśnie gnojówką z pokrzyw.

image
EKOLOGICZNE NAWOZY

Nawóz z pokrzywy: prosty i skuteczny! Jak go przygotować?

Wykorzystać możemy również obornik, który jest uniwersalnym środkiem zasilającym uprawy. Poza tym podłoże wokół piwonii możemy obsypać mączką bazaltową. Nie zawiera ona azotu, dlatego nadaje się do wiosennego nawożenia. Ten preparat będzie przyczyniał się do prawidłowego wzrostu i wzmożonego kwitnienia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 02:15