StoryEditorOGRÓD JESIENIĄ

Jak nawozić rośliny w ogrodzie jesienią? [PORADNIK]

18.10.2022., 08:00h

Jesienne nawożenie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, który wykonujemy w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny rozpoczną nowy sezon w bardzo dobrej kondycji. Jak prawidłowo nawozić rośliny ozdobne, warzywa oraz drzewa i krzewy owocowe? Jakie nawozy stosować i kiedy zakończyć nawożenie?

O czym należy pamiętać podczas jesiennego nawożenia?

Przed przystąpieniem do nawożenia roślin w ogrodzie można przeprowadzić analizę podłoża – wówczas próbkę gleby wysyła się do specjalistycznego laboratorium, gdzie zostają dokładnie zbadane jej parametry. Jest to szczególnie istotne, kiedy chcemy ustalić dokładne dawki nawozowe oraz wybierać tylko te składniki, których w naszej ziemi brakuje. Można spróbować także zbadać skład gleby za pomocą roślin wskaźnikowych, np. intensywny rozwój babki lancetowatej wskazuje na to, iż podłoże ubogie jest w azot, z kolei spora ilość komosy – na bogactwo tego pierwiastka. Bez wykonywania mniej lub bardziej dokładnej analizy, najlepiej używać wieloskładnikowych mieszanek nawozowych. Wybór mieszanek jednoskładnikowych nie jest szczególnie dobrym rozwiązaniem – grozi to przenawożeniem.

W przypadku nawożenia roślin jesienią trzeba pamiętać o terminie wykonania zabiegu. Idealny moment to ten, kiedy jeszcze nie ma przymrozków, ale rośliny zakończyły już wegetację. Zaletą nawożenia jesienią jest to, że nie ma potrzeby przekopywać glebę z nawozem – do wiosny wszystkie substancje odżywcze przedostaną się do gleby i tym samym – do systemu korzeniowego roślin.

Nawożenie roślin jesienią: ogród ozdobny i trawnik

Podczas nawożenia roślin w ogrodzie ozdobnym musimy unikać nawozów z dużą zawartością azotu, gdyż pierwiastek ten odpowiada za intensywny wzrost i rozwój części zielonych. Zastosowany więc po 30 lipca uniemożliwi roślinom właściwe przygotowanie się do zimy, a nawet może stać się przyczyną ich przemarznięcia. Najlepiej wybrać więc nawozy jesienne lub uniwersalne, które będą bogate w potas oraz fosfor, a także w dodatkowe mikroelementy, które pomogą roślinom przetrwać zimę.

Nawożenie roślin jesienią: sad

Drzewa i krzewy w sadzie nie należy użyźniać nawozami mineralnymi. Lepszym rozwiązaniem będzie natomiast zastosowanie grubej warstwy nawozu organicznego – może to być kompost, przekompostowany obornik czy ściółka organiczna, a więc na przykład skoszona trawa, słoma czy liście. Nawozy organiczne będą rozkładać się wolniej niż mineralne, stopniowo uwalniając do gleby odpowiednie składniki pokarmowe. Z nawozami mineralnymi najlepiej zaczekać do wiosny, gdyż zwłaszcza na glebach lekkich zostaną one wypłukane, stając się niedostępne dla roślin. Możemy nawozić drzewa i krzewy owocowe siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Ten pierwszy jednak silnie zakwasza glebę. Drugi z kolei jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju roślin, pomaga także w poprawie jędrności owoców w kolejnym sezonie. Stosujemy jego pełną dawkę – około 14-28 g /m2.

Nawożenie roślin jesienią: warzywnik

Najważniejszym nawożeniem w ogrodzie jest użyźnianie warzywnika. Po ostatnich zbiorach warzyw, istotne jest wzbogacenie gleby w brakujące związki mineralne, aby w następnym sezonie nadal móc cieszyć się plonami. W naszym warzywniku podstawą powinno stać się nawożenie organiczne (kompost, obornik, nawozy zielone). Taki nawóz musi zostać przekopany z wierzchnią warstwą gleby. Często jednak może to nie wystarczyć, warto więc zastosować dodatkowo nawożenie mineralne. Jesienią musimy podać roślinom całą dawkę nawozów potasowych, fosforowych oraz magnezowych i połowę dawki azotowych. Resztę tych ostatnich podajemy wiosną. Wysokość dawek trzeba dostosować do wymagań poszczególnych warzyw. Rośliny bardziej wymagające pod tym względem to na przykład dynia czy kalafior, których zapotrzebowanie to 160-200 azotu (N), 40-50 fosforu (P), 200-300 potasu (K) oraz 20-40 magnezu (Mg). Najmniej wymagające rośliny w warzywniku to z kolei rzodkiewka, groch, fasola czy sałata. Dla nich wystarcza 50-80 N, 10-15 P, 60-80 K oraz 10-15 Mg. Najlepiej stosować się do porcji wskazanych na opakowaniu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 02:37