StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak przycinać drzewa i krzewy w maju?

11.05.2023., 08:00h
Przycinanie drzew i krzewów to ważny zabieg dla każdego właściciela ogrodu. Dotyczy to zwłaszcza roślin rodzących owoce – wówczas plony są smaczne i dobre jakościowo. Przycinać można także na przykład drzewa iglaste, gdyż wtedy będą lepiej rosły. Zabieg ten można wykonywać w różnych terminach. Jeden z nich przypada na czas po kwitnieniu.

Po co przycinać drzewa i krzewu w maju?

Cięcie drzew i krzewów w ogrodzie to bardzo korzystny, a czasem wręcz niezbędny zabieg. Wykonywany regularnie, wpływa korzystnie na pokrój, co przekłada się na piękny wygląd i bujniejsze kwitnienie roślin. Dzięki cięciu zapobiegniemy również wybujałemu wzrostowi danej rośliny w sezonie. Aby nasz ogród imponująco się prezentował, warto przestrzegać terminów cięcia drzew i krzewów.

Drzewa i krzewy ozdobne w maju – jak i kiedy przycinać?

Krzewy kwitnące wczesną wiosną przycinamy w maju. Będą to między innymi:

  • forsycje;
  • jaśminowce;
  • złotliny;
  • tawuły;
  • pigwowce;
  • tamaryszki;
  • wawrzynki;
  • ozdobne wierzby;
  • wrzośce.

Nie skracamy tego typu roślin w czasie kwitnienia. Pamiętajmy, aby krzewy liściaste kwitnące na wieloletnich pędach przycinać zaraz po kwitnieniu. Cięcie wykonujemy w przypadku najstarszych pędów tuż przy ziemi. Jednoroczne pędy z kolei skracamy o połowę.

Drzewa i krzewy owocowe w maju – jak i kiedy przycinać?

Doświadczeni sadownicy rekomendują cięcie drzew i krzewów owocowych w czasie kwitnienia lub tuż po nim, a więc najczęściej w połowie maja. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim sprawia, że plony są większe, smaczniejsze i pięknie wybarwione. Jeżeli przytniemy w tym czasie drzewa owocowe, to nie rozrosną się one zbyt gwałtownie. Wynika to z faktu, iż energia roślin została zużyta w większości na wzrost pędów. W terminie majowym możemy wykonać ten zabieg właściwie na wszystkich gatunkach drzew i krzewów owocowych. Przeprowadźmy go zwłaszcza wówczas, gdy chcemy ograniczyć silny rozrost drzew lub skalę kwitnienia poprzez usunięcie nadmiaru pąków kwiatowych. Cięcia w sadzie powinno się zakończyć wraz z przełomem maja i czerwca. Późniejsze wykonanie tego zabiegu może zahamować wzrost owoców.

Drzewa i krzewy iglaste w maju – jak i kiedy przycinać?

Z reguły iglaków nie przycinamy. Wyjątkiem stanowią sytuacje, kiedy gałęzie roślin są chore bądź uszkodzone. Drzewa iglaste najczęściej nie wymagają również cięć formujących – w odróżnieniu od krzewów. Przycinanie krzewów iglastych jest konieczne, gdy chcemy zagęścić żywopłot. Zabieg dobrze zniosą żywotniki, cyprysiki, kosodrzewiny, jałowce i cisy. Tuje z kolei wymagają delikatnego cięcia w kwietniu bądź maju. Wtedy to wycinamy części uszkodzone, chore, zeschnięte i nieregularne. Do drzew iglastych, które możemy ciąć bez obaw, należą świerki oraz choiny czy gatunki egzotyczne, np. metasekwoja. Nie należy natomiast ciąć jodeł i sosen.

Najczęściej popełniane błędy w cięciu drzew i krzewów

Nieprawidłowe wykonanie zabiegu cięcia roślin może przynieść więcej szkód niż korzyści. Jakie są najczęściej popełniane błędy? Przede wszystkim cięcie w nieodpowiednim czasie. Przycinanie pielęgnacyjne oraz przycinanie prześwietlające wykonuje się w zupełnie innych terminach. Gdy chcemy prawidłowo dbać o rośliny, powinniśmy ściśle stosować się do wyznaczonych dat. Innym problem może być nieprawidłowa technika pielęgnacji. Najczęściej niedoświadczeni ogrodnicy tną pęd nad pąkiem skierowanym do wnętrza krzewu, wykonują cięcie prostopadle do pędu lub pozostawiają zbyt długie kikuty gałęzi. Kolejnym ważnym błędem jest stosowanie nieostrych czy zbyt słabych narzędzi. Używanie ich nie tylko utrudnia pracę, ale także może uszkodzić pędy. Kiedy będą poszarpane czy zmiażdżone, staną się bardziej wrażliwe na choroby. Pamiętajmy również, że młode i nowo posadzone rośliny potrzebują konkretnego cięcia – wówczas mogą się rozrosnąć i nabrać ładnego pokroju. Gdy naszych drzew i krzewów w ogóle nie przycinamy, z czasem będą one słabo kwitnąć i dawać niewielkie plony, dodatkowo nadmiernie się rozrosną. Takie warunki wpływają na estetykę ogrodu oraz rozwój chorób roślin.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. październik 2024 23:58