StoryEditorPiękna przestrzeń

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

30.08.2023., 18:00h
Aromatyczne zioła, kolorowe kwiaty i rodzime drzewa – to wszystko możemy spotkać w wiejskich ogrodach, zwanych czasem rustykalnymi. Tutaj nie ma miejsca na równo przycięte żywopłoty i trawniki. Wiejskie ogrody rosną zgodnie z naturą i tworzą piękną, pachnącą przestrzeń przy domu.

Rośliny do ogrodu wiejskiego

Przy wyborze roślin do tego stylu ogrodu warto pamiętać, żeby wybierać gatunki obecne w Polsce od wielu lat. Dzięki temu ogród prawie nie będzie wymagał naszych interwencji. W dodatku, wybór rodzimych gatunków jest tańszy. Z czasem w ogrodzie pojawią się samosiejki, które są charakterystyczne dla stylu rustykalnego. Nie pozbywajmy się ich – upiększą nasze rabaty i dodadzą jeszcze więcej kolorów. Przykładowymi roślinami na początek są malwy, chabry, ostróżeczki ogrodowe czy bratki ogrodowe. Nie może zabraknąć rabaty pachnących ziół, rzucających cień drzew owocowych i warzywnika.

image

Gliniane donice

FOTO: Envato Elements

Zagospodarowanie ogrodu wiejskiego

Kompozycje powinny być kolorowe i różnorodne. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że na rabatach panuje bałagan, jednak gdy sami aranżujemy wiejski ogród, pamiętajmy o pewnych zasadach. Powinniśmy dowiedzieć się, które rośliny lubią światło, a które lepiej czują się w cieniu, które są ekspansywne, a które łatwo dają się zdominować. Jeśli dobrze skomponujemy gatunki, ogród nie będzie sprawiał większych problemów pielęgnacyjnych.

image

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

FOTO: Envato Elements

Ścieżki w ogrodzie wiejskim

Mogłoby się wydawać, że ścieżki ogrodowe nie są mile widziane w stylu wiejskim, ale nic bardziej mylnego. Ważne tylko, żeby pamiętać o pewnych zasadach. Najlepszym wyborem będzie ścieżka ze żwiru. Ważne jest jednak, żeby nie miała ścisłego kształtu. Ma być wygodna i komponować się z naszym ogrodem. Nie przejmujmy się, gdy obrośnie trochę mchem lub trawą – to doda naturalności.

image

Pielęgnacja ogrodu

FOTO: Envato Elements

Ogród w stylu wiejskim – wybierajmy naturalne materiały

Jeśli ogród ma być jak najbardziej zgodny z naturą, konsekwentnie musimy wybierać naturalne materiały. Zrezygnujmy z chemicznych nawozów, a w przypadku ataku szkodników, wycinajmy chore rośliny. Do ochrony roślin idealnie sprawdzi się własny kompost, a jeśli nie mamy miejsca na składowanie resztek roślin, zainteresujmy się ofertą nawozów biohumusowych w sklepach.

image

Jak urządzić ogród w stylu wiejskim?

FOTO: Envato Elements

Ogród w stylu wiejskim – dekoracje

Naturalne powinny być również ozdoby, które chcemy umieścić w ogrodzie. Tutaj nie ma miejsca na plastikowe flamingi czy krasnale. Zamiast tego sprawdzą się kamienie, balie, metalowe misy czy gliniane naczynia. Stawiajmy również na drewnianą architekturę, np. altanki, pergole i ozdobne studnie. Ważne jest, żeby wykorzystywać to, co już mamy. Być może w naszej piwnicy od lat zalega gliniana waza, której możemy dać drugie życie i zrobić z niej ozdobną doniczkę bądź rower, którego koszyk może posłużyć do wsadzenia tam ziół. W tym przypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia.

image

Stare krzesło może okazać się potrzebne

FOTO: Envato Elements
image

Stare donice

FOTO: Envato Elements

Ogród w stylu wiejskim – miejsce do wypoczynku

W ogrodzie ważna jest również strefa, w której można wypocząć. W ulubionych miejscach w ogrodzie możemy postawić drewniane ławki czy krzesła. Jeśli nie mamy tarasu, możemy zdecydować się na altanę bądź pergolę, którą możemy ozdobić ziołami. Jeśli mamy taką możliwość, korzystajmy z rozwiązań podpowiadanych przez nasze babcie. To one są prawdziwymi ekspertkami, jeśli chodzi o dbanie o wiejskie ogrody. Zamiast równo przyciętego trawnika, zdecydujmy się na wolno rosnącą trawę, która dzięki samosiejkom stanie się idealnym miejscem dla pszczół i małych zwierząt.

image

Stare dekoracje są na topie

FOTO: Envato Elements

Tradycyjny podział wiejskich ogródków

We frontowej części ogrodu powinny znajdować się rabaty kwiatowe, które widziane z ulicy będą wizytówką gospodarzy. Główną częścią ogrodu powinno być podwórko, na którym jest możliwość wypoczynku i zabawy. W tylnej części możemy ukryć zioła i warzywnik. Jeśli nasz ogród jest dostatecznie duży, warto zdecydować się na sad – drzewa owocowe będą dawały nie tylko plony, z których później będziemy mogli zrobić przetwory, ale też cień, idealny do ukrycia się w słoneczne dni.

image

Warzywnik w stylu wiejskim?

FOTO: Envato Elements

image
KATOLOG ROŚLIN

Letnie byliny do ogrodu. Które z nich najpiękniej ozdobią ogród?

Sandra Matus

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 20:12