StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Jak zakwasić glebę domowym sposobem? To proste!

20.10.2023., 08:00h
Wiele roślin ogrodowych preferuje kwaśne podłoże. Piękne azalie, wspaniałe rododendrony, urocze wrzosy czy imponujące hortensje będą potrzebowały gleby o niskim odczynie. Często jednak trudno o utrzymanie odpowiedniego pH. Można wykorzystać sklepowe nawozy, aby zakwasić ziemię, albo użyć sprytnych i tanich domowych sposobów na ten kłopot.

Jakie rośliny ogrodowe są kwasolubne?

Jednym z ważniejszych wymogów, jakie powinniśmy spełnić, aby nasze rośliny zdrowo rosły, jest odpowiednie podłoże. Ważny jest jego odczyn, zwany inaczej pH. Im pH jest niższe, tym większa kwasowość. Istnieją rośliny, które uwielbiają takie warunki. Rośliny kwasolubne często goszczące w naszych ogrodach to między innymi:

  • azalia;
  • hortensja;
  • rododendron;
  • pieris;
  • magnolia;
  • wrzosy i wrzośce;
  • oraz niektóre krzewy owocowe, na przykład żurawina, borówka.

Zakwaszanie gleby w ogrodzie – proste sposoby

Istnieje kilka produktów, dzięki którym zakwasimy podłoże w domowych warunkach. Przed przystąpieniem do tego zabiegu warto najpierw sprawdzić pH gleby. W jaki sposób?

SPRAWDŹ: Jak zmierzyć odczyn gleby domowym sposobem? Zrobisz to produktami, które masz w kuchni!

Domowe sposoby na zakwaszenie gleby są zdecydowanie tańsze niż rozwiązania sklepowe. Wykorzystujemy w tym celu produkty spożywcze. Pierwszym z nich jest ocet, który z pewnością każdy z nas ma w kuchni. W większym naczyniu, na przykład w misce, rozcieńczamy ocet z wodą w stosunku 1:8. Powstałym roztworem podlewamy intensywnie ziemię w ogrodzie. Robimy to przez minimum 3 tygodnie. Pamiętajmy, aby na kilka tygodni przed planowanym nasadzeniem roślin przygotować w ten sposób podłoże.

Często wyrzucamy fusy z kawy, a to błąd, bowiem mogą się przydać do zakwaszenia gleby. Dodatkowo takie resztki bogate są w azot, magnez i inne elementy, co oznacza, że dostarczą roślinom wielu cennych składników. Po wypiciu kawy za każdym razem pozostawiajmy fusy. Gdy uzbiera się ich już sporo, rozsypujemy je i lekko mieszamy z glebą. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku efekt nie będzie oszołamiający i raczej tylko nieznacznie obniżymy pH. Warto jednak zastosować ten trik w przypadku mniejszych powierzchni, na przykład w uprawach doniczkowych. Poza tym możemy zwiększyć moc działania fusów z kawy – wystarczy dodać do nich trochę rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego. Ziemia polana takim roztworem dosyć szybko zmieni odczyn na niższy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:27