StoryEditorZIMOWY OGRÓD

Jakie rośliny okrywamy na zimę?

05.12.2022., 08:00h

Surowy klimat w naszym kraju sprawia, że rośliny pochodzące z ciepłych krajów należy okrywać na zimę. Gatunkami rodzimymi czy pochodzącymi z północnej Europy oraz Azji właściwie nie musimy się zajmować. Jak jednak przygotować zimowe okrycia dla delikatniejszych gatunków roślin?

Jakie są rodzaje okryć na zimę?

Dla gatunków takich jak hortensja ogrodowa, ketmia syryjska czy katalpa najlepsza będzie ciepła otulina w postaci trzcinowych mat, słomianych chochołów, grubej agorwłókniny czy tkaniny jutowej. Z kolei różom, budlejom, milinom, azaliom oraz różanecznikom potrzebna będzie ochrona korzeni. Najlepiej usypać kopczyk z ziemi na wysokość około 30 cm. Użyć można także torfu, trocin, kory bądź liści. Wrzosy, wrzośce i rabaty z wrażliwymi bylinami osłaniamy stroiszem lub ściółkujemy warstwą suchych liści.

Pamiętajmy, aby wybierając materiał do okrycia roślin, nigdy nie decydować się na folię! Pod nią rośliny nie będą mogły oddychać, a w rezultacie szybko się zaparzą.

Kiedy założyć okrycie na zimę?

Z okryciem roślin nie należy się spieszyć. Zbyt szybko wykonany zabieg spowoduje, że rośliny będą podatne na choroby grzybowe lub – co gorsza – wejdą ponownie w stan wegetacji, narażając się tym samym na przemarznięcie. Najlepiej rozpocząć okrywanie po pierwszych przymrozkach, które zwiastują duże ochłodzenie.

Jak okrywać dane rośliny?

Aby ochrona przed mrozem była skuteczna, należy dostosować osłonę do poszczególnych gatunków roślin.

Trawom ozdobnym, które są ciepłolubne, zawiązujemy u góry źdźbła i kwiatostany w rodzaj chochoła. Osłaniamy także ich korzenie kopczykiem z torfu lub liści. Tego typu trawy to zwłaszcza rozplenice, miskanty czy trawa pampasowa.

Wrażliwe na mróz odmiany róż pnących zdejmujemy z podpory, przyginamy do ziemi i osłaniamy słomianymi matami bądź włókniną. Z kolei delikatne róże wielokwiatowe okrywamy u podstawy kopczykiem. Pędy tych roślin natomiast owijamy włókniną bądź słomianą matą. Pamiętamy, że w chochołach mogą próbować zimować gryzonie. Aby im to uniemożliwić, podstawę osłony zabezpieczmy siatką o drobnych oczkach.

Warto otulić słomianymi matami lub białą włókniną pnie młodych drzewek owocowych. Ochroni je to oczywiście przed przemarznięciem, ale poza tym zabezpieczy także przed dużymi wahaniami temperatur czy zimowym słońcem. Te czynniki mogłyby rozhartować nasze drzewka i doprowadzić do powstania ran zgorzelinowych. Przed zimą osłaniamy także miejsca szczepień roślin piennych. Należy owinąć je na przykład słomianymi matami, ponieważ są one szczególnie narażone na przemarznięcie.

Niektóre gatunki roślin zimozielonych – na przykład kiścień wawrzynowaty, kalmia, ostrokrzew kolczasty – również wymagają okrycia na zimę. Nie mogą być jednak całkiem zakryte, gdyż zimą również prowadzą wegetację. U podstawy tych roślin usypujemy kopczyk ziemi bądź ściółkujemy je grubą warstwą liści. Pędy natomiast osłaniamy przed słońcem i wiatrem cieniówką bądź parawanem. Aby roślina się nie zaparzyła, w ciepłe i słoneczne dni, gdy temperatura utrzymuje się powyżej zera, naszą osłonę należy rozchylić.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

Źródło: Zielony Ogródek

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. wrzesień 2024 00:35