Dobrze jest przygotować gnojówki, np. z pokrzyw, piołunu i żywokostu oraz zaopiekować się roślinami liściastymi. Chodzi o zioła, funkie, komarzyce, drzewa i krzewy ozdobne z liści, brokuły, kapustę zimową, brukselkę. Te gatunki wysadzamy na zagonach, a na innych nasiona endywii i jarmużu.
Czerwiec to czas dla owoców
Można dosadzić truskawki, poziomki, krzewy owocowe. Na rabatach – melony, kawony, dynie, patisony, cukinie, ogórki, kiwano. To moment na pomidory i fasolę wszystkich odmian, na ziarno typu Jaś. Do 10 lipca partiami wysiewamy nasiona fasoli karłowej na świeże strąki.
Wysiewy plus pielęgnowanie
Po pełni najważniejsze będzie: pielenie, przerywanie, spulchnianie, ściółkowanie i cięcie. Wysiewamy cykorię na zimowe pędzenie korzeni, zimową rzodkiew i buraki na przechowanie. Pora okopać ziemniaki i usunąć przekwitłe kwiatostany gatunków, które zakończyły kwitnienie, np. różaneczników czy lilaków. Najlepiej podczas dni kwiatowych. Na rabatach kwiatowych uzupełniamy ściółki, wykopujemy cebulki, którym już zaschły liście.
Kalendarz biodynamiczny na czerwiec
Dni liścia poświęcamy na nastawianie gnojówek i zrobienie wyciągów do walki ze szkodnikami i chorobami. Ścinamy i suszymy zioła. Przed nowiem w dniu kwiatu zbieramy płatki róż na konfitury i do suszenia oraz kwiaty czarnego bzu na syropy. Jeśli jest odpowiednia pogoda i wilgoć, można dosiewać trawy i zakładać trawniki. W dni owocu zasilamy rośliny owocowe gnojówkami bogatymi w potas, np. z żywokostu czy skrzypu polnego. Pryskamy pomidory i ogórki przeciwko najgroźniejszym chorobom.
Małgorzata Wyrzykowska
Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 22/2023 na str. 52.
fot. envato elements
grafika: Tygodnik Poradnik Rolniczy