StoryEditorOgród wiosną

Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2023. Jakie prace warto zaplanować?

01.06.2023., 12:00h
Czerwiec to bardzo pracowity czas. Wciąż można dosadzać ulubione warzywa i owoce oraz pielęgnować te już posadzone. Aura za oknem sprzyja kolejnym czynnościom, a efekty widoczne są gołym okiem!

Dobrze jest przygotować gnojówki, np. z pokrzyw, piołunu i żywokostu oraz zaopiekować się roślinami liściastymi. Chodzi o zioła, funkie, komarzyce, drzewa i krzewy ozdobne z liści, brokuły, kapustę zimową, brukselkę. Te gatunki wysadzamy na zagonach, a na innych nasiona endywii i jarmużu.

Czerwiec to czas dla owoców

Można dosadzić truskawki, poziomki, krzewy owocowe. Na rabatach – melony, kawony, dynie, patisony, cukinie, ogórki, kiwano. To moment na pomidory i fasolę wszystkich odmian, na ziarno typu Jaś. Do 10 lipca partiami wysiewamy nasiona fasoli karłowej na świeże strąki.

image

KALENDARZ BIODYNAMICZNY

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Wysiewy plus pielęgnowanie

Po pełni najważniejsze będzie: pielenie, przerywanie, spulchnianie, ściółkowanie i cięcie. Wysiewamy cykorię na zimowe pędzenie korzeni, zimową rzodkiew i buraki na przechowanie. Pora okopać ziemniaki i usunąć przekwitłe kwiatostany gatunków, które zakończyły kwitnienie, np. różaneczników czy lilaków. Najlepiej podczas dni kwiatowych. Na rabatach kwiatowych uzupełniamy ściółki, wykopujemy cebulki, którym już zaschły liś­cie. 

image

LEGENDA DO KALENDARZA BIODYNAMICZNEGO

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Kalendarz biodynamiczny na czerwiec

Dni liścia poświęcamy na nastawianie gnojówek i zrobienie wyciągów do walki ze szkodnikami i chorobami. Ścinamy i suszymy zioła. Przed nowiem w dniu kwiatu zbieramy płatki róż na konfitury i do suszenia oraz kwiaty czarnego bzu na syropy. Jeśli jest odpowiednia pogoda i wilgoć, można dosiewać trawy i zakładać trawniki. W dni owocu zasilamy rośliny owocowe gnojówkami bogatymi w potas, np. z żywokostu czy skrzypu polnego. Pryskamy pomidory i ogórki przeciwko najgroźniejszym chorobom.

image
EKOLOGICZNE NAWOZY

Nawóz z pokrzywy: prosty i skuteczny! Jak go przygotować?

Małgorzata Wyrzykowska

Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 22/2023 na str. 52. 

fot. envato elements

grafika: Tygodnik Poradnik Rolniczy

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:51