StoryEditorPrace ogrodowe

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2023. Kiedy wysiać marchew i opryskać drzewka?

07.03.2023., 08:00h
Marzec to miesiąc, kiedy w ogrodzie zaczynają się bardziej zaawansowane prace. To moment na wysiew nasion na kiełki, to idealny czas na szpinak i koperek. Jakie jeszcze działania ogrodowe możemy zaplanować w marcu?

Czas na drzewa owocowe

W dni owocowe sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Warto zanurzyć korzenie sadzonych roś­lin w papce z gliny i krowieńca. Na zagonach wysiewamy nasiona bobu i grochu. W skrzyneczkach rozpoczynamy produkcję rozsady pomidorów. Utrzymujemy temperaturę w pomieszczeniu w okolicach 20°C. Pryskamy drzewa brzos­kwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości, a na pniach wszystkich owocowych zakładamy opaski lepowe, by wyłapać szkodniki wędrujące w kierunku korony.

Marzec w ogrodzie

Dni korzeniowe sprzyjają pracom w ziemi i formowaniu pryzm kompostowych. Możemy też wysiać nasiona marchwi, skorzonery, pietruszki, pasternaku czy cebuli, ale nakryjmy je agrowłókniną. Wysadzamy chrzan i topinambur. 

image

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2023

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Dni kwiatowe są wspaniałe na przesadzanie roślin doniczkowych, na zewnątrz można obsadzać rabaty i pojemniki bratkami i stokrotkami. Na parapetach produkujemy rozsadę kwiatów jednorocznych. Po pełni dni korzeniowe to czas przygotowywania zagonów i rabat pod nowe uprawy, czyli nawożenia kompostem bądź obornikiem i przekopywania. 

image

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2023

FOTO: Tygodnik Poradnik Rolniczy

Co z szkodnikami drzewek iglastych?

W dni kwiatu można zacząć zdejmować osłony z roślin wrażliwych, rozgarniać kopczyki przy krzewach różanych, przycinać krzewy ozdobne kwitnące w drugiej połowie lata. Co sadzimy do pojemników? Dalie, mieczyki, kanny, dzielimy bylinowe astry, a na zewnątrz bratki, skalnice, miodunki, prymule. W dni owocu wykonujemy oprysk preparatami zwalczającymi parcha jabłoni i gruszy. Ważne, by było sucho i ciepło.

image
Ogród z końcem zimy

Kalendarz biodynamiczny: luty 2023. Kiedy i jakie prace w ogrodzie wykonać?

Małgorzata Wyrzykowska

Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy

fot. envato elements

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 69.

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:19