Czas na drzewa owocowe
W dni owocowe sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Warto zanurzyć korzenie sadzonych roślin w papce z gliny i krowieńca. Na zagonach wysiewamy nasiona bobu i grochu. W skrzyneczkach rozpoczynamy produkcję rozsady pomidorów. Utrzymujemy temperaturę w pomieszczeniu w okolicach 20°C. Pryskamy drzewa brzoskwiń i nektaryn przeciwko kędzierzawości, a na pniach wszystkich owocowych zakładamy opaski lepowe, by wyłapać szkodniki wędrujące w kierunku korony.
Marzec w ogrodzie
Dni korzeniowe sprzyjają pracom w ziemi i formowaniu pryzm kompostowych. Możemy też wysiać nasiona marchwi, skorzonery, pietruszki, pasternaku czy cebuli, ale nakryjmy je agrowłókniną. Wysadzamy chrzan i topinambur.
Dni kwiatowe są wspaniałe na przesadzanie roślin doniczkowych, na zewnątrz można obsadzać rabaty i pojemniki bratkami i stokrotkami. Na parapetach produkujemy rozsadę kwiatów jednorocznych. Po pełni dni korzeniowe to czas przygotowywania zagonów i rabat pod nowe uprawy, czyli nawożenia kompostem bądź obornikiem i przekopywania.
Co z szkodnikami drzewek iglastych?
W dni kwiatu można zacząć zdejmować osłony z roślin wrażliwych, rozgarniać kopczyki przy krzewach różanych, przycinać krzewy ozdobne kwitnące w drugiej połowie lata. Co sadzimy do pojemników? Dalie, mieczyki, kanny, dzielimy bylinowe astry, a na zewnątrz bratki, skalnice, miodunki, prymule. W dni owocu wykonujemy oprysk preparatami zwalczającymi parcha jabłoni i gruszy. Ważne, by było sucho i ciepło.
Małgorzata Wyrzykowska
Więcej na: Tygodnik Poradnik Rolniczy
fot. envato elements
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 9/2023 na str. 69.