StoryEditorPORADY OGRODNICZE

Wiosenne przymrozki nie będą ci straszne, gdy poznasz sposoby na ochronę upraw przed zimnem

12.04.2024., 08:00h
Wysokie temperatury w ostatnich tygodniach rozpieszczają ogrodników. Nie oznacza to jednak, że już przez resztę sezonu będziemy wolni od chłodu! W kwietniu, a nawet do połowy maja, mogą się jeszcze przydarzyć przymrozki. Z tego powodu niektóre rośliny sadzi się o wiele później. Jak ochronić swoje uprawy przed przymrozkami?

Jakie rośliny sadzimy dopiero po majowych przymrozkach?

Po 15 maja sadzimy do skrzyń, donic czy innych pojemników pelargonie, petunie, werbeny czy lobelie. Wówczas te piękne kwiaty możemy już spokojnie wynieść na balkon czy taras. Po „zimnej Zośce” sadźmy do gruntu rozsadę jednorocznych żeniszków, lobelii, begonii, werbeny, szałwii, cynii, niecierpków i aksamitek. W tym czasie warto także wysiać do gruntu rośliny ciepłolubne, które rozkwitną latem. Będą to kocanki, lwia paszcza czy kosmos. Druga połowa maja będzie również dobrym okresem na sadzenie warzyw takich jak: pomidory, ogórki, papryka, fasola, kukurydza, dynia, cukinia.

Przeczytaj także: Wiosna na balkonie – jakie rośliny posadzić już teraz?

Skuteczne sposoby na ochronę roślin przed przymrozkami

W naszych ogrodach szczególnie narażone na wiosenne spadki temperatur będą rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację, świeżo posadzone sadzonki oraz wykiełkowane z ziemi siewki, a także kwiaty i liście wielu drzew ozdobnych. Jak ochronić te rośliny przed „zimnymi ogrodnikami”?

Okrywanie

Najpopularniejsza metoda na ochronę roślin to okrywanie. Do tego celu najczęściej używa się białej agrowłókniny czy tektury falistej, ale wykorzystać można również ozdobne szklane klosze czy nawet… folię bąbelkową. Wybranym materiałem przysłaniamy rośliny na około godzinę przed zachodem słońca, natomiast zdejmujemy wczesnym rankiem.

Hartowanie

Warto hartować rozsady kwiatów oraz warzyw. Na czym polega ten zabieg? Przed wysadzeniem do gruntu przyzwyczajamy rośliny do warunków cieplnych panujących na zewnątrz. Wystarczy codziennie, przez około 7-10 dni umieszczać je na zewnątrz – początkowo tylko na kilkanaście minut, a później stopniowo zwiększać ten czas do kilku godzin. Tak zahartowane rozsady wsadzamy do gruntu w drugiej połowie maja.

Nawożenie

Zasilanie roślin na wiosnę nawozami bogatymi w potrzebne składniki odżywcze również zminimalizuje szkody w ogrodzie w wyniku działania majowych przymrozków. Warto zamiast nawozów azotowych stosować te wieloskładnikowe, które zawierają również potas. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za zwiększenie odporności roślin na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Zraszanie

Także zraszanie wodą jest dobrą metodą zabezpieczenia roślin. Woda zamarznie na liściach i kwiatach, ale w ten sposób wydzieli ciepło. Spryskiwać rośliny należy do momentu, w którym temperatura na zewnątrz nie podniesie się powyżej 0℃.

Zadymianie

Zadymianie to zabieg, który polega na ogrzaniu powietrza wokół roślin. Stosuje się go zwłaszcza w sadach. Dawniej dym wytwarzano dzięki paleniu mokrej słomy w ogrodzie, dzisiaj coraz częściej stosuje się specjalne świece dymne.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 12:02