StoryEditorSZKODNIKI ZNIKNĄ W MGNIENIU OKA!

Najlepszy środek na mszyce: chemiczny czy naturalny?

29.06.2023., 13:00h
Mszyce to jedne z najbardziej uciążliwych ogrodowych szkodników. Są bardzo żarłoczne i w krótkim czasie potrafią dokonać wielkich szkód w uprawach. Nic więc dziwnego, że chcemy się ich pozbyć z naszych roślin. Jak to skutecznie zrobić? Czy użyć środka chemicznego, czy postawić na naturalne metody?

Skuteczny, chemiczny środek na mszyce? Wypróbuj Karate Zenon 050 CS

Wśród chemicznych środków na mszyce dużą popularnością cieszy się Karate Zenon 050 CS. Eliminuje nie tylko te szkodniki, ale także przędziorki, wciornastki czy owocówki. Ten środek owadobójczy ma formę zawiesiny kapsuł w cieczy, które rozcieńcza się wodą. Stosujemy go w uprawie roślin ozdobnych, sadowniczych oraz do wielu warzyw czy ziół. Karate Zenon 050 CS poleca się stosować wyłącznie interwencyjnie w uprawach amatorskich, a więc dopiero po zauważeniu obecności szkodników na roślinie. W przypadku oprysku z tego produktu musimy pamiętać o okresie karencji. Co to oznacza? Od przeprowadzenia zabiegu z użyciem Karate Zenon 050 CS do czasu zbioru warzyw bądź owoców musi upłynąć minimum 7 dni. Kolejna sprawa dotyczy tego, że ten środek chemiczny zadziała najskuteczniej, gdy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej 20°C.

Ponieważ Karate Zenon 050 CS jest silnym środkiem, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu – podczas opryskiwania ubierzmy odzież ochronną i postępujmy zgodnie z etykietą na opakowaniu. Nie należy dopuścić do kontaktu produktu ze skórą. Dawkowanie Karate Zenon 050 CS zależy od konkretnych roślin lub od rodzaju szkodników. Ogólne zasady dotyczące walki z mszycami przedstawiają się następująco:

  • W ochronie roślin ozdobnych rozpuszczamy 2,5-5 ml środka w 10 l wody, a więc stężenie produktu powinno wynosić 0,025-0,05%.
  • Dawkowanie dla drzew owocowych to 1,5-2 ml środka rozpuszczone w 5-7,5 l wody.
  • Dawka produktu dla ochrony warzyw to 1,2 ml środka rozpuszczone w 2-6 l wody.

Aby przygotować oprysk, odmierzamy konkretną ilość środa i dodajemy wodę. By całość dokładnie się wymieszała, potrząsamy zamkniętym opakowaniem, a następnie przelewamy ciecz roboczą do opryskiwacza.

Inny skuteczny środek na mszyce: Emulpar 940 EC

Emulpar 940 EC to równie skuteczny środek na różnego rodzaju szkodniki roślin, w tym właśnie na mszyce. Nie tylko odznacza się sporą skutecznością, ale też jest naturalny, bezpieczny dla środowiska i nie posiada okresu karencji. Dostępny jest w formie koncentratu, ale można zakupić także już gotowy spray do bezpośredniego użycia. Produkt możemy stosować nie tylko w ogrodzie – opryskanie roślin domowych jest całkowicie bezpieczne. Co równie istotne, Emulpar 940 EC jest zupełnie obojętny dla pożytecznych owadów, w tym zapylaczy. Nie szkodzi również ssakom. Podczas stosowania tego produktu nie musimy więc martwić się o odzież ochronną czy dodatkowe środki ostrożności. Warto wiedzieć, że Emulpar 940 EC stosujemy bezpośrednio na powierzchnię rośliny. Aby oprysk skutecznie zadziałał, wszystkie części rośliny muszą być pokryte cieczą – w tym spody liści.

image

Najlepszy środek na mszyce: chemiczny czy naturalny?

FOTO: Envato Elements

Coca-cola na mszyce: czy to działa?

Brzmi to dosyć ekscentrycznie, ale według wielu ogrodników ten gazowany napój rzeczywiście skutecznie działa na szkodniki. Wszystko dzięki sporej zawartości kofeiny, kwasu fosforowego i cukru – te substancje są toksyczne dla mszyc. Musimy pamiętać, że ten sposób będzie skuteczny raczej w przypadku niewielkiej liczby szkodników w ogrodzie. Jeżeli mamy do czynienia z prawdziwą plagą, lepiej sięgnąć po inne, bardziej sprawdzone sposoby. Nie należy też stosować Coca-coli w dużych ilościach, bowiem tego typu napoje mogą osłabiać rośliny, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób w ogrodzie.

A jak zastosować czarny napój na mszyce? Opcje są dwie. Pierwsza to spryskanie szkodników bezpośrednio Coca-colą, bez rozcieńczania. Drugi sposób to działanie zapobiegawcze. Wówczas umieszczamy napój w płaskim naczyniu, które kładziemy tam, gdzie zauważyliśmy największe natężenie mszyc. Słodka ciecz będzie działała na owady wabiąco, jednak po dostaniu się do naczynia szybko zostaną uśmiercone dzięki substancjom i związkom zawartym w Coca-coli.

CHCESZ POZNAĆ INNE SPRAWDZONE SPOSOBY NA MSZYCE?

SPRAWDŹ: Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

Szare mydło na mszyce: od wielu lat sprawdzony sposób

Szare mydło, nazywane również mydłem potasowym, skutecznie zwalcza mszyce, gdyż dzięki swoim właściwościom powoduje uduszenie szkodników. Wszystko dzięki temu, że ten środek prowadzi do odwodnienia mszyc. Szare mydło uśmierca i larwy, i dorosłe osobniki. Wystarczy przygotować roztwór i zastosować go bezpośrednio na szkodniki. Regularnie wykonujemy oprysk, aż do całkowitej eliminacji mszyc.

Należy pamiętać, aby najpierw dokładnie sprawdzić mydło. Musi być ono jak najbardziej naturalne – bez środków konserwujących, barwników czy substancji zapachowych. Unikajmy tych mydeł, które zawierają w sobie sól – jest ona bardzo szkodliwa dla ogrodowej zieleni. Oprysk przygotujemy przez rozpuszczenie jednej łyżeczki rozdrobnionego mydła na 1 l wody. Najczęściej 200 g mydła, a więc cała kostka, wystarczy na 10 l wody. Całość dokładnie mieszamy i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Przed użyciem dodatkowo wstrząsamy.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 04:05