StoryEditorPIĘKNE KWIATY W OGRODZIE

Najprostszy nawóz dla lilii. W kolejnym sezonie będą tonąć w kwiatach!

11.08.2023., 08:00h
Lilie to kwiaty o imponujących kwiatostanach, które dodatkowo wydzielają piękną woń. Nic więc dziwnego, że wiele osób chętnie uprawia je w swoich ogrodach. Te ozdobne kwiaty są także dość łatwe w uprawie. Niestety wraz z upływem czasu przestają być już tak bujne i okazałe. Jak to zmienić? Co zrobić, aby w następnym roku lilie nadal były zachwycające?

Co jest ważne w pielęgnacji lilii?

Aby roślina dobrze się rozwijała i w ogóle zakwitła, trzeba jej najpierw zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Pamiętajmy, że lilie nie tolerują suszy. Musimy je regularnie podlewać i nie dopuścić do całkowitego przeschnięcia gleby, odbije się to bowiem na kondycji kwiatów. Podczas nawadniania uważajmy, aby nie zmoczyć liści czy kwiatów. To prosta droga do porażenia chorobami grzybowymi. Systematycznie pozbywajmy się przekwitniętych części oraz suchych liści. Dzięki temu roślina skumuluje energię na rozwój nowych kwiatów. Ziemia dla lilii powinna być żyzna i przepuszczalna, musi mieć także kwaśny odczyn. Idealne dla rozwoju kwiatów będzie stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste. Musi być ono osłonięte od wiatru, bo w wyniku silnych podmuchów łodygi ulegną uszkodzeniu, a kwiaty się położą.

Najprostszy i najskuteczniejszy nawóz do lilii – z czego przygotować?

Jest wiele różnych gatunków lilii. To właśnie od rodzaju zależy, jak długo roślina będzie kwitnąć. Zazwyczaj trwa to 3 tygodnie, między czerwcem a sierpniem. Aby lilie cały sezon były piękne, a w następnym roku wciąż zachwycały, powinniśmy je odpowiednio zasilić. Nawozu nie musimy stosować w pierwszym roku uprawy, ale tylko wtedy, gdy posadziliśmy cebulki do naprawdę zasobnej w składniki odżywcze gleby. Najlepszy sposób na zasilenie lilii to rozpuszczony w wodzie nawóz potasowy. Jest jednak jeszcze jeden, sprawdzony i domowy sposób – gnojówka z pokrzyw. Lilie wręcz ją uwielbiają.

A jak przygotować gnojówkę z pokrzywy? SPRAWDŹ NASZ ARTYKUŁ NA TEN TEMAT: Nawóz z pokrzywy: prosty i skuteczny! Jak go przygotować?

Pamiętajmy także o ściółkowaniu tych roślin. Lilie będą dobrze rosły również po zmieszaniu ziemi, w której rosną, z kompostem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także biohumus. Lilie potrzebują sporej dawki próchnicy w glebie.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 11:02