StoryEditorPrace ogrodowe

Ocet: tajna broń na chwasty w ogrodzie!

05.06.2024., 08:52h
Julita SemrauJulita Semrau
Odchwaszczanie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Szkodliwe rośliny rosną na naszych rabatach i w warzywniakach, zabierając niezbędne składniki mineralne, odżywcze z gleby i przysłaniając promienie słoneczne. Jest wiele skutecznych środków na chwastobójczych, a jeden z nich masz w swojej kuchni. Sprawdź, jak wykorzystać ocet!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak przygotować oprysk na chwasty z octu?

Jak przygotować środek owadobójczy z octu?

Jak zakwasić glebę octem?

Jakie są inne zastosowania octu w ogrodzie?

Jak przygotować oprysk na chwasty z octu?

Oprysk z octu może być świetnym środkiem, który szybko rozprawi się z chwastami. Przed jego przygotowaniem, należy jednak wziąć pod uwagę proporcje, w jakich przygotowujemy roztwory oraz stan roślin, gdyż może być on niebezpieczny dla świeżych siewek i młodych sadzonek. W miejscach, gdzie nie rosną rośliny ozdobne i warzywa, możemy przygotować silniejszy roztwór o proporcjach 1:2 (jeden litr wody i dwa litry octu).

Jak przygotować środek owadobójczy z octu?

Bujnie kwitnące rośliny oraz słodko owocujące drzewa i krzewy to naturalne zaproszenie dla różnorodnych szkodników. Podczas gdy one mają prawdziwą ucztę, nasze rośliny mogą zostać trwale uszkodzone. Aby temu zapobiec lub skutecznie wypędzić je z naszego ogrody, wystarczy nam ocet. Ziemiórki, muszki i ślimaki: aby przygotować na nie skuteczną pułapkę, potrzebujemy octu naturalnego (winny, jabłkowy). W słoiku mieszamy pół szklanki octu jabłkowego, szklankę wody, łyżeczkę melasy i pół łyżeczki cukru. Kiedy taką mieszanką zawiesimy na gałęzi lub postawimy na ziemi, zwierzęta szybko uciekną. Mrówki: wystarczy, że spryskamy ścieżki mrówek nierozcieńczonym octem. Mszyce, przędziorki i inne szkodniki: mieszamy ocet spirytusowy z wodą (litr octu na dziesięć litrów wody) i spryskujemy rośliny. Należy jednak uważać, aby mieszanki nie wykorzystywać do roślin młodych i delikatnych, ponieważ możemy je uszkodzić.

Przeczytaj także: Prace ogrodowe w czerwcu. Przygotuj się już teraz!

Jak zakwasić glebę octem?

Jedne z najbardziej popularnych i lubianych roślin są kwasolubne: wrzos pospolity, rododendron, magnolia, borówka, czy drzewa iglaste. Aby zapewnić im odpowiednie warunki, przed sadzeniem musimy zakwasić glebę. Oczywiście, sklepy ogrodnicze posiadają ogromny wybór gotowych preparatów. Nie musimy jednak przepłacać, ponieważ taką mieszankę możemy przygotować w zaciszu własnego domu. Wystarczy, że zmieszamy ocet z wodą, w proporcji 1:8 (na przykład: szklanka octu na osiem szklanek wody). Takim roztworem polewamy ziemię 3-4 tygodnie przed planowanym sadzeniem.

image
Jak zakwasić glebę octem?
FOTO: Envato Elements

Jakie są inne zastosowania octu w ogrodzie?

Ocet przydaje się w ogrodzie nie tylko do odstraszania szkodników i odchwaszczania. Dzięki swoim właściwościom, jest również doskonałym środkiem czyszczącym. Nierozcieńczonym octem spirytusowym można bez obaw dezynfekować narzędzia, których używaliśmy do przycinania chorych roślin. Dzięki temu nie przeniesiemy bakterii na zdrowe rośliny. Ale to jeszcze nie wszystko. Dodajmy go do ciepłej wody, a z łatwością usuniemy naloty wapienne z doniczek ceramicznych i szklanych wazonów. Do skuteczny i wyjątkowo bezpieczny sposób.

fot. envato elements

Julita Semrau

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 05:03