StoryEditorCzerwiec w sadzie i ogrodzie

Prace ogrodowe w czerwcu. Przygotuj się już teraz!

31.05.2024., 10:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Połowa roku kalendarzowego już za nami. Czas więc przygotować nasz ogród do pory letniej i jesiennej. Prace ogrodowe w czerwcu znów ruszają pełną parą. Czeka nas nawożenie, wysadzanie oraz zabiegi pielęgnacyjne. Jak się do nich przygotować? Co uwzględnić w swoim kalendarzu ogrodnika?

Spis treści:

 

Prace w warzywniku

Nadszedł czas natężonej pracy w warzywniku, który już niedługo odwdzięczy nam się obfitymi zbiorami. Czerwiec to czas zbioru warzyw wczesnych i przygotowywania plonów jesiennych.

Pielęgnację rozpoczynamy od intensywnego odchwaszczenia, podlania oraz użyźnienia gleby. Warto również naruszyć i rozluźnić wierzchnią warstwę ziemi, która mogła zostać zbita przez majowe deszcze.

W pierwszej połowie czerwca możemy wysadzać: koper ogrodowy, rzeżuchę ogrodową, pietruszkę, ogórki, dynie, patisony, kalarepę, buraki ćwikłowe i marchew. Dosiewamy również fasolę szparagową i sałatę.

Zbieramy warzywa wczesne: kapusta wczesna, kalafior, brokuł (z tuneli) oraz uprawiane w gruncie buraki, cebulę, kalarepę, rzodkiewkę, szpinak.

Kontrolujemy temperaturę i wilgotność w uprawach pod osłonami.

Warto rozważyć opcję palikowania roślin, które zaczynają bujnie się rozwijać. Może to być doskonała opcja wsparcia na przykład dla pomidorów.

Przeczytaj także: Podlej tym naparem krzewy, a zbierzesz piękne pomidory!

Czerwcowe prace pielęgnacyjne w sadzie

Czerwiec w sadzie upłynie nam pod znakiem różnorodnych zbiorów wczesnych odmian roślin. W pierwszej połowie miesiąca możemy zbierać poziomki, truskawki, jagody, natomiast w drugiej połowie czerwca: agrest, maliny i porzeczki.

Krzewy warto regularnie odchwaszczać, przerzedzać oraz ściółkować.

Jeśli nasz sad jest młody, szczególnej uwagi wymagają korony, które muszą zostać uformowane i odpowiednio przycięte, natomiast same drzewka regularnie podlewane.

Przeczytaj także: Wypróbuj ten zaskakujący patent, aby pozbyć się mrówek z ogrodu!

Prace przy roślinach ozdobnych

Okres wiosenny zbliża się ku końcowi, czas więc zadbać o rośliny ozdobne, aby ich piękny wygląd towarzyszył nam przez całe lato i jesień.

Rośliny bylinowe oczyszczamy z przerośniętych i suchych pędów, regularnie podlewamy i nawozimy.

Zajmujemy się przygotowaniem gruntu oraz wysadzaniem roślin dwuletnich i bylin: bratki, stokrotki, niezapominajki.

Kwiaty bylinowe, które zakończyły już okres kwitnienia, możemy rozmnażać.

Pielęgnacja trawnika w czerwcu

Połowa roku to czas intensywnego wzrostu trawnika, który wymaga od nas odrobinę więcej uwagi niż w poprzednich miesiącach.

Kluczem do zielonego dywanu jest regularne koszenie, odchwaszczanie, podlewanie oraz nawożenie.

Pielęgnujemy go raz w tygodniu w godzinach porannych lub wieczornych. Silne popołudniowe słońce może ją spalić i znacząco osłabić.

Jeśli na naszym trawniku posadziliśmy wczesnowiosenne kwiaty cebulowe, kosimy go dopiero, kiedy liście tych roślin zaschną.

Pamiętaj, aby nie wyrzucać skoszonej trawy! Jest ona doskonałą odżywką oraz składnikiem kompostu.

Przeczytaj więcej: Co zrobić ze skoszoną trawą? Z pewnością jej nie wyrzucać!

 

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. czerwiec 2024 14:58