StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Oleander nie kwitnie! Jak odpowiednio go pielęgnować?

28.08.2023., 10:00h
Oleander to niezwykle imponujący, kwitnący krzew. Kwiaty to wielki atut tej rośliny – jest ich wiele i długo się utrzymują. Nic więc dziwnego, że każdy chce, aby jego oleander był zdrowy i tonął w barwnych kwiatach. Czasem jednak nieprawidłowa pielęgnacja może spowodować zahamowanie kwitnienia.

Jak pielęgnować oleander?

Oleander pospolity w naturze występuje zwłaszcza na terenach śródziemnomorskich. Ten krzew dorasta do 1,5 m wysokości bądź do 4 m, gdy prowadzimy roślinę jako drzewo. Jego liście są intensywnie zielone, błyszczące i dosyć grube. Największą zaletą oleandra są jednak jego piękne kwiaty, pojawiające się od wiosny i utrzymujące się aż do jesieni. Zróżnicowane mogą być kolory kwiatów, na przykład białe, różowe, czerwone czy fioletowe.

Oleander w Polsce najlepiej posadzić w donicy, którą zimą przeniesiemy do wnętrza. Pamiętajmy, że roślina lubi słońce oraz wyższe temperatury. Idealnie nadadzą się dla niej tarasy czy balkony południowe oraz zachodnie. Musimy również pamiętać o odpowiednim podłożu. Ziemia powinna być żyzna, o obojętnym pH.

Ważna jest również odpowiednia pielęgnacja. Jedynym z najważniejszych czynników, od których zależy to, czy nasz oleander będzie rósł zdrowo i obficie kwitł, jest właściwie nawadnianie. Nie możemy doprowadzić do przesuszenia podłoża rośliny. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Znakiem zbyt małej ilości wody jest żółknięcie i usychanie liści u podstawy krzewu oraz opadanie pąków kwiatowych. W lecie naszą uprawę podlewamy rano i wieczorem wodą o temperaturze pokojowej. Zbyt zimna woda może doprowadzić do szoku termicznego u rośliny. Oleander jednak bardzo źle znosi opady i zraszanie, dlatego też lepiej, by rósł pod zadaszeniem. W uprawie tego kwitnącego krzewu istotne jest też nawożenie. W sezonie wegetacyjnym zasilamy oleander preparatem do roślin kwitnących, który ma wysoką zawartość potasu.

Raz w roku, w dowolnym terminie należy przyciąć roślinę. W pierwszych trzech latach po posadzeniu tniemy wyłącznie pędy wierzchołkowe – dzięki temu krzew się zagęści. Raz na cztery lata wycinamy pędy stare i bezlistne. Zimą nasz oleander przejdzie w stan spoczynku. Aby pozwolić mu na regenerację, powinniśmy wynieść donicę z rośliną do chłodnego, lecz dość jasnego pomieszczenia. Zmniejszamy częstotliwość nawadniania, nie doprowadzając jednak do przesuszenia podłoża. Po jakimś czasie w doniczce może zacząć brakować miejsca dla rozwoju oleandra. Mniej więcej co trzy lata powinniśmy przesadzać krzew. Jeżeli roślina jest starsza i dosyć duża, wystarczy tylko wymienić górną warstwę ziemi.

Czemu oleander nie kwitnie?

Przyczyn braku kwiatów bądź ich niewielkiej liczby na roślinie może być kilka. Jedną z nich jest zbyt mała ilość światła słonecznego docierająca do oleandra. Pamiętajmy, że lubi on stanowiska bardzo jasne. Innym czynnikiem wpływającym negatywnie na roślinę jest nieodpowiednie podlewanie. Jeżeli podłoże w doniczce jest zbyt suche, oleander nie zakwitnie. Należy go obficie podlać, nie doprowadzając jednak do stojącej wody – będzie ona wpływać na gnicie bryły korzeniowej. W żadnym wypadku nie zraszamy liści krzewu i nie narażamy go na opady deszczu.

Właściwe odżywianie nawozem jest bardzo ważne dla oleandra. Stosować należy preparaty z dużą zawartością potasu oraz fosforu. Te pierwiastki stymulują kwitnienie. Pamiętajmy, że zimą oleander musi przejść w stan spoczynku. Jeżeli w poprzednim sezonie nie zadbaliśmy o odpowiednie warunki zimowania, nic dziwnego, że latem roślina nie zakwitła. Przycinanie także wpływa na ilość kwiatów. Systematyczne cięcie rozkrzewia oleandra i umożliwia mu obfite kwitnienie. Przekwitłe kwiatostany usuwamy regularnie.

Oleander może nie wytwarzać kwiatów także z powodu chorób bądź szkodników. Niebezpieczne jest zwłaszcza porażenie szarą pleśnią, którą najczęściej powoduje nadmierna wilgotność podłoża, chłód czy duże zagęszczenie rośliny. Objawy tego schorzenia to nalot na całej powierzchni oleandra. Dodatkowo pąki oraz kwiaty opadają. Zainfekowane części krzewu powinniśmy natychmiast usunąć i zutylizować, najlepiej je paląc. Następnie roślinę trzeba opryskać preparatem grzybobójczym. Oleander często pada ofiarą ataku mszyc. Uszkadzają one kwiaty i liście. Inne szkodniki mogące pojawić się na tej roślinie to miseczniki, tarczniki czy wełnowce. W tym przypadku najlepiej zastosować opryski bądź domowe metody.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 10:14