StoryEditorZdrowe rośliny

Pajęczyna w iglakach? Sprawdź, czego to objaw i jak się jej pozbyć!

27.06.2024., 12:00h
Julita SemrauJulita Semrau
Odpowiednio przygotowałeś glebę, dbałeś o swoje iglaki, stosowałeś odpowiednią pielęgnację, a widzisz, że całe drzewka oplecione są delikatnymi pajęczynami, brązowieją, żółkną i tracą swoje igły? To przykry widok. Prawdopodobnie jest to znak obecności przędziorków! Sprawdź, w jaki sposób się ich pozbyć.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jakie są objawy inwazji przędziorków?

Przędziorki należą do gromady pajęczaków. Rozwijają one swoje delikatne sieci, aby móc się przemieszczać po całej roślinie. Niektóre gatunki posiadają ssące szczękoczułki, którymi uszkadza roślinę i doprowadza do jej obumierania. Jak jednak rozpoznać, czy to właśnie przędziorek sieje spustoszenie w naszym ogrodzie?

  • Małe, żółte lub kremowe plamki, które łączą się ze sobą i nadają liściom przezroczysty wygląd.
  • Charakterystyczne pajęczyny, które bardzo szybko mogą pokryć całą roślinę.
  • Usychanie i opadanie liści.

Przędziorki są bardzo malutkim szkodnikiem, którego bardzo trudno zobaczyć gołym okiem. Dlatego też, kiedy podejrzewamy, że zamieszkał on nasze rośliny, liście możemy dokładnie obejrzeć pod lupą. Bardzo często żyją one w koloniach, a największe osobniki osiągają rozmiary główki od szpilki.

W naszych ogrodach najczęściej możemy spotkać przędziorka sosnowca, który atakuje świerki białe, świerki pospolite, jodły koreańskie, sosny i cyprysy.

Przeczytaj także: Zasadź te krzewy, żeby cieszyć się pięknym żywopłotem!

Jak usunąć przędziorki z iglaków?

Walka z przędziorkami nie należy do najłatwiejszych, jednak przy odrobinie determinacji, możemy przywrócić swoim roślinom zdrowie i dobry wygląd. Jego skomplikowany i wieloetapowy cykl rozwoju sprawia, że prawdopodobnie będziemy mieć do czynienia z trzema różnymi formami szkodnika: jajami, larwami i dorosłymi osobnikami. Okres wylęgania rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca, dlatego też jest to najlepszy czas na opryski. Jak jednak pozbyć się zarówno pajęczyn, jak i samych przędziorków?

  • Walkę ze szkodnikami rozpoczynamy od dokładnego usunięcia pajęczyny. Sposobów jest kilka, od wyczesania rośliny miotłą, przez odkurzacz, po obmycie rośliny wodą.
  • Oczyszczone drzewko stosujemy oprysk. Ważne jest, aby czynność tą przeprowadzić w ogromną dokładnością, docierając do wszystkich zakamarków rośliny.

Przeczytaj także: Przywróć kolor swoim hortensjom w kilku prostych krokach!

Jak zapobiegać przędziorkom?

Przędziorek uwielbia ciepłą i suchą pogodę. W sprzyjających warunkach rozmnaża się w zastraszającym tempie i wywołuje znaczące szkody w bardzo krótkim czasie. Na szczęście, na rynku znajdziemy wiele preparatów, których możemy użyć. Dodatkowo, przędziorki mają naturalnych wrogów. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów zapobiegania tych szkodnikom:

  • Usuń zaatakowane liście, a całą roślin obmywaj alkoholem i mydłem kilka razy w tygodniu. Pajęczyny możesz usunąć odkurzaczem.
  • Utrzymuj odpowiednio wysoką wilgotność gleby.
  • Regularnie i dokładnie oglądaj rośliny.

Julita Semrau

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:08