StoryEditorJAK DBAĆ O JODŁĘ KAUKASKĄ W OGRODZIE?

Pielęgnacja i wymagania jodły kaukaskiej. Jak uprawiać to drzewo iglaste?

20.12.2023., 08:00h
Jodła to smukłe drzewo iglaste, chętnie wybierane jako choinka. Warto zaprosić tę roślinę do własnego ogrodu na dłużej niż tylko Boże Narodzenie! Jodła nie tylko będzie pięknie się prezentować, ale także stworzy osłonę przed hałasem, wiatrem czy zanieczyszczeniami powietrza. Jak dbać o to drzewo?

Jodła – lista najpopularniejszych odmian

Na tę chwilę znanych jest 50 gatunków jodły. To drzewo popularne na całym świecie. W Polsce naturalnie występuje jodła pospolita. Najchętniej wybieranym gatunkiem ogrodowym jest z pewnością jodła kaukaska, zwłaszcza w odmianie ‘Kilian’. Rośnie ona powoli, dlatego można ją uprawiać w pojemnikach lub wykorzystywać jako uzupełnienie rabat. Ma spłaszczony, nieregularny pokrój. Największa zaleta tej odmiany to całkowita mrozoodporność.

Często wybieraną odmianą karłową jest jodła kalifornijska ‘Compacta’. Idealnie sprawdzi się w małych ogrodach. Możemy ją wykorzystać też do obsadzenia skalniaków.  Jej krótkie igły przybierają niebieskozielony kolor. Również ten gatunek rośnie niezwykle wolno i jest odporny na niekorzystne warunki pogodowe. Do najbardziej dekoracyjnych odmian możemy zaliczyć natomiast jodłę koreańską ‘Blaue Zwo’, posiadającą przepięknie prezentujące się szyszki. Jej pokrój jest zwarty i regularny, a igły mają barwę szaroniebieską. Dla najlepszego efektu ekspozycji, warto jodłę koreańską sadzić bez otoczenia innych roślin.

Jakie wymagania ma jodła? Jak ją pielęgnować?

Jodła może mieć różne wymagania, zmieniające się w zależności od gatunku. Jodły kaukaskie z pewnością lubią bardziej wilgotne miejsca – z tego względu warto sadzić je w pobliżu zbiorników wodnych – stawów czy oczek. Większość gatunków i odmian tego drzewa iglastego będzie preferowało podłoże żyzne, wilgotne i gliniaste, o odczynie kwaśnym, lekko kwaśnym bądź nieco zbliżonym do obojętnego. Jodła to roślina, która nie urośnie na glebie piaszczystej, przepuszczalnej i jałowej. Pamiętajmy też, że jodły bardzo źle znoszą suszę i niedostatki wody. Latem, w upalne dni bez opadów niezbędne będzie systematyczne podlewanie drzewa.

Jodłę sadzimy w miejscu słonecznym, chociaż roślina poczuje się dobrze również w półcieniu. Sporo odmian jodły jest mrozoodpornych, jednak warto zwrócić uwagę na naszą sadzonkę. Młode egzemplarze mimo wszystko są silniej narażone na przemarznięcie – dopiero jako dorosłe zyskują odpowiednie właściwości. Szczególnie zabójcze dla młodych pędów jodły są wiosenne przymrozki. Wynika to z faktu, że drzewo to bardzo wcześnie rozpoczyna wegetację. Dla naszego okazu postarajmy się o stanowisko zaciszne, osłonięte od silnego, wysuszającego wiatru. Zwłaszcza dla jodły kaukaskiej szkodliwe będą nagłe skoki temperatury. Najlepiej jodłę sadzić albo przesadzać wczesną bądź późną jesienią. Ten termin będzie gwarancją właściwego ukorzenienia się rośliny i zaaklimatyzowania w gruncie jeszcze przed nadejściem zimy. Zabezpieczamy nasze młode egzemplarze przed mrozem przez kilka pierwszych lat.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 20:38