StoryEditorNIECHCIANI GOŚCIE W OGRODZIE

Sarny obgryzają drzewka owocowe. Jak je odstraszyć?

31.01.2023., 08:00h

Ogrodnicy mieszkający w pobliżu lasów z pewnością znają ten problem. W okolicy często pojawiają się sarny, które mogą zniszczyć uprawy. Zwierzęta te nie zmieniają raz obranego miejsca bytowania i z tego względu mogą stać się utrapieniem. Istnieją jednak sposoby, za pomocą których odstraszymy sarny, nie robiąc im krzywdy.

Jak pozbyć się saren z ogrodu?

Sarny to dosyć płochliwe zwierzęta, w poszukiwaniu pożywienia są jednak w stanie dostać się do naszych ogrodów. Największe szkody wyrządzają one zimą i wczesną wiosną. W lasach specjalne karmniki dla saren mogą nie być rozstawione bądź nie są one zbyt często uzupełniane. Sprawia to, że zwierzętom tym często może dokuczać głód. Istnieje również prawdopodobieństwo, że nasze uprawy wydadzą się im bardzo atrakcyjne i będą preferowały tę formę zdobywania pożywienia.

Sarny mogą wyrządzić duże szkody w ogrodach. Przekopują grządki, przez co niszczą młode rośliny, a poza tym obgryzają gałązki drzew, także owocowych. To sprawia, że tworzą się na nich idealne warunki do wnikania patogenów oraz pojawiania się szkodników. Jak temu zapobiec?

Ogrodzenie to podstawa!

Sarny bez problemu dostaną się do ogrodów, które nie są ogrodzone bądź w których ogrodzenie jest zbyt niskie. To zwierzęta bardzo skoczne, nasz płot powinien mieć więc minimum 2,5 metra wysokości. Najlepiej nada się siatka leśna. Czasem jednak zdarza się, że to za mało i wówczas musimy dodatkowo wzmocnić naszą barierę. Można to zrobić za pomocą drutu kolczastego, umocowanego na szczycie płotu.

Sprawdzi się również pastuch elektryczny. Rozkładamy go u podstawy ogrodzenia. Może być on również samodzielną barierą dla ogrodu. Konstrukcja elektryczna składa się ze słupków i równolegle rozpiętych pomiędzy nimi dwóch bądź trzech drutów. Jeżeli chcemy skutecznie ochronić ogród przed sarnami, najniższy drut powinien znajdować się około 20-25 cm nad ziemią, drugi około 50-60 cm, a ostatni na nieco ponad 100 cm wysokości. Zwierzę, które zetknęło się z pastuchem, zostanie lekko porażone prądem. Nie zrobi mu to krzywdy, będzie jednak bardzo nieprzyjemne i zniechęci do powrotu w to samo miejsce. Z natury płochliwe, ale przy tym inteligentne sarny będą unikać ogrodów, w których już z daleka wyczuwają pole magnetyczne – a tak działają pastuchy wykonane przez profesjonalistów.

Specjalne osłony na drzewa

Przed sarnami można także zabezpieczyć bezpośrednio drzewa. Nadadzą się do tego bambusowe, wiklinowe bądź słomiane maty, chociaż skuteczniejsze będą te wykonane z plastiku albo mocnej siatki. Taka osłona będzie stanowiła dla saren utrudnienie, z którym raczej nie będą miały ochoty walczyć. W asortymencie wielu sklepów ogrodniczych można znaleźć także spiralne osłonki, które posłużą jako zabezpieczenie cieńszych pni i gałęzi. Wykorzystać można też samozwijające się osłonki perforowane. Z kolei wierzchołki drzewek młodych zabezpieczamy za pomocą kłujących osłonek.

Zapachy także odstraszają sarny

Na rynku ogrodniczym dostępne są specjalne produkty zapachowe przeznaczone do smarowania powierzchni drzew. Możemy także wykonać taki preparat samodzielnie – wystarczy roztwór z szarego mydła, którym spryskujemy same drzewka i obszar wokół nich. Jeżeli jednak nie chcemy używać oprysków, wybierzmy preparat zapachowy w formie maści. Smarujemy wówczas suchą korę, a zabieg ten wykonujemy tylko w bezdeszczowy dzień. Ta metoda jest najskuteczniejsza w przypadku młodych drzewek. Inną opcją są granulaty, które rozsypujemy na podłożu wokół drzewa. Alternatywą jest jeszcze farba zapachowa. Nie tylko zniechęca ona sarny do obgryzania drzewa, ale także ochrania młode pnie przed pękaniem w wyniku mrozów.

image

Sarny obgryzają drzewka owocowe. Jak je odstraszyć?

FOTO: Envato Elements

Nieprzyjemne dźwięki

Sarny mają bardzo wyostrzony słuch i nawet dźwięki wydawane przez zawieszone na ogrodzeniu metalowe puszki będą bardzo nieprzyjemne. Często jednak takie dźwięki mogą przeszkadzać również człowiekowi. Z tego względu puszki można zastąpić dzwoneczkami. Jeżeli natomiast i ten dźwięk będzie dla nas uciążliwy, zaopatrzmy się w emiter fal dźwiękowych o częstotliwości 22 kHz. Człowiek nie będzie ich słyszeć, ale sarny owszem. Wystarczy postawić urządzenie w ogrodzie. W przypadku dużych działek warto zaopatrzyć się w kilka takich emiterów – zasięg jednego to minimum 150 m.

Jak uratować już obgryzione drzewka?

Pierwszą czynnością powinno być zawsze zabezpieczenie ogrodu, dzięki czemu leśni goście nie pojawią się już na naszym terenie. Kolejną sprawą jest wykonanie cięć obgryzionych gałązek. Tniemy je po skosie, a następnie miejsca te zabezpieczamy maścią ogrodniczą. W przypadku obgryzienia przez sarnę pędów nad miejscem szczepienia drzewa, należy pozbyć się ich w całości. Jeżeli szkody są bardzo duże, należy wykonać szczepienie mostowe, nad i pod ranami. Używamy do tego celu najmłodszych pędów rośliny. Każdego roku pojawiają się one na samym dole drzewka. Zabiegi te wykonujemy ostrożnie, używając czystych narzędzi i maści sadowniczej. Miejsca zetknięcia się rośliny muszą być świeżo ucięte i połączone ze sobą bardzo szybko. Usztywniamy je za pomocą sznurka ogrodniczego. Dzięki temu pędy zrosną się i drzewo zacznie odbijać.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 20:32