Wymagania świerku – jak pielęgnować tę roślinę?
Większość gatunków i odmian świerków będzie potrzebowała dużej ilości światła słonecznego. Dotyczy to przede wszystkim tych wariantów, które mają zabarwienie igieł inne niż zielone. Świerki sadzimy więc ogólnie na stanowiskach słonecznych. Zbyt ciemne miejsce to najczęstszy powód wypadania igieł, słabego ich wybarwienia, częstego występowania chorób grzybowych i ogólnie nieciekawej kondycji rośliny.
Podłoże będzie zależało ściśle od gatunku świerku. Gdy kupujemy sadzonkę do ogrodu, wybierzmy tę, która ma już wykształconą bryłę korzeniową. Dzięki temu łatwiej przyjmie się w gruncie na naszej posesji. Ważnym zabiegiem będzie podlewanie świerku. Zabieg ten wykonujemy również zimą, ale tylko wtedy, gdy dni są w miarę ciepłe i nie ma śniegu. Uważajmy też na wiele szkodników, które mogą atakować to drzewo. W szczególności niebezpieczne są mszyce.
Jaki świerk wybrać do ogrodu? Gatunki i odmiany
Istnieje sporo wariantów świerku oraz bardzo interesujące odmiany. Jedne są bardziej, a inne mniej popularne. Powszechnie spotykany w Polsce jest świerk pospolity. Rośnie wolno, będzie więc idealnym soliterem, chociaż nada się też na formowane żywopłoty. Dobrze znosi cięcie, a właściwie niezbędne jest regularnie strzyżenie tego drzewa. Będzie wymagało gliniasto-piaszczystego, delikatnie wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym pH. To gatunek wrażliwy na suszę i zanieczyszczenia, lecz jest całkowicie mrozoodporny. Pamiętajmy, że świerk pospolity zajmuje sporo miejsca – może osiągnąć nawet do 50 m wysokości. Tradycyjnie wykorzystuje się go na choinki. Najpopularniejsze odmiany tego świerku to: ‘Acrocona’, ‘Acrocona Pusch’, ‘Cupressina’, ‘Frohburg’.
Również świerk kłujący nada się jako soliter – będzie zwracać na siebie uwagę wspaniałym pokrojem i wysokością. To drzewo sprawdzi się do ogrodów średnich i dużych. Dobrze znosi wszelkie zanieczyszczenia powietrza, można więc sadzić go także w mieście. Dodatkowo jest mniej wrażliwy na suszę niż świerk pospolity. Na posesji można wykorzystać go do stworzenia ściany ochronnej, ponieważ jest bardzo odporny na niskie temperatury i lodowate wiatry. Jeżeli chodzi o stanowisko, to pamiętajmy, że powinno ono być jasne i słoneczne. Polecane odmiany świerku kłującego to: ‘Białybok’, ‘Glauca Globosa’, ‘Glauca Pendula’, ‘Maingold’.
Świerk biały to ten wariant, który rośnie wolno, ale może osiągnąć ostatecznie do 30 m wysokości. Jego igły to największa ozdoba – z wierzchu są zielononiebieskie, a od spodu zielonobiałe. Ten gatunek będzie idealny do dużych ogrodów czy nawet parków. Idealnie spełnia swoją rolę jako soliter, można spróbować stworzyć z nim również krzewiastą kompozycję. Odmian świerku białego jest wiele, wśród których najciekawsze to: ‘Conica’, ‘Pixie’, ‘Alberta Blue’, ‘Zuckerhut’.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay