StoryEditorUWAGA NA NIEBEZPIECZEŃSTWO

Tych drzew nie należy sadzić obok domu! Jakie gatunki mogą uszkodzić fundamenty?

06.03.2023., 12:00h
Wiele osób w pobliżu domu chciałoby posadzić drzewa. Szczególnie latem marzymy o wypoczynku w przyjemnym cieniu rozłożystych konarów. Musimy jednak szczególnie uważać podczas podejmowania decyzji o posadzeniu drzewa. Istnieją bowiem takie gatunki, które nie powinny rosnąć blisko domu.

Jakich drzew najlepiej nie sadzić w pobliżu domu?

Wśród wielu gatunków drzew warto zwrócić uwagę na brzozę. Pyłki tej rośliny śmiecą przestrzeń i często niestety również uczulają. Uważajmy także na dęby. To piękne i rozłożyste drzewa o dużej wysokości. Ze względu na to potrzebują sporo miejsca. Dąb posadzony zbyt blisko domu może stanowić niebezpieczeństwo w czasie burz oraz silnego wiatru. Dla bezpieczeństwa posadźmy ten gatunek minimum kilkanaście metrów od zabudowań.

Jakie drzewa mogą uszkodzić fundamenty?

Niektóre drzewa rozwijają silny system korzeniowy, który może uszkodzić fundamenty. Wśród tego typu gatunków wyróżniają się sosny i świerki. Stanowią one niebezpieczeństwo dla stabilności budynku. Ich rozległy system korzeniowy prowadzi do niszczenia fundamentów domu. Podobnie jest z topolą. Dodatkowo drzewo to wykazuje małą odporność na silne wiatry, a przez wydrążony pień często pęka. Topola podczas kwitnienia również mocno pyli, co wywoływać może reakcje alergiczne. Orzech włoski też może uszkodzić fundamenty domu. Lepiej więc zasadzić gatunek ten z dala od zabudowań, w głębi ogrodu.

Drzewa iglaste w otoczeniu domu – tak czy nie?

Okazuje się, że poza karłowatymi gatunkami lepiej nie sadzić iglaków w pobliżu domostwa. Najważniejszym powodem jest zagrożenie pożarowe. Drzewa iglaste osiągają naprawdę spore rozmiary, są większe niż budynki i często przyciągają pioruny. A gdy drzewo jest nasycone żywicą, uderzenie pioruna może spowodować zapalenie się rośliny na całej wysokości.

Inną ważną wadą iglaków są ich rozległe systemy korzeniowe. Drzewa iglaste wpływają również na przesuszanie gleby. Działają w promieniu około 5-6 m wokół swojego stanowiska. W wyniku tego rosnące w pobliżu rośliny nie będą mogły prawidłowo pobierać wilgoci z podłoża. Utrudnieniem są także igły spadające z iglaków, zwłaszcza, że mają one zdolność do zakwaszania gleby. Wiedzmy jednak, że iglaki wyróżniają się również właściwościami zdrowotnymi. Olejki eteryczne zawarte w igłach, korze i żywicy mają pozytywny wpływ na zdrowie! Gdy więc chcemy mieć w swoim ogrodzie sosnę czy świerk, zasadźmy je raczej z dala od budynków.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 19:38