StoryEditorArchitektura na wsi doceniona

Projekt wiejskiego domu studentki z Polski z prestiżową nagrodą

Studentka architektury na Politechnice Wrocławskiej, Pola Kopras, zdobyła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie. Nagrodzono jej projekt domu i gospodarstwa rolnego. Co wyróżnia propozycję młodej architektki?

Zadanie konkursowe: zaprojektować wiejski dom 

Przed młodymi architektami z całego świata stanęło niełatwe zadanie. Musieli zaprojektować wiejski dom. Utrudnieniem było jednak to, że budynek miał być dostosowany do warunków rolniczego regionu Hiszpanii: Castilla-La Mancha. Dodatkowym wymaganiem było wskazanie, że projekt miał zakładać przenikanie się architektury i otoczenia. 

Laureatka konkursu poradziła sobie z wyzwaniem, wykorzystując naturalne materiały budowlane i stosując tradycyjne lokalne systemy konstrukcyjne. Jak sama mówi, operowała przede wszystkim kontrastami. 

– Łączę to co żywe z nieożywionym, dynamiczne ze statycznym, pełne i masywne z ażurowym – tłumaczy swój pomysł Pola Kopras. 

Projekt wiejskiego domu zaciera granice między wnętrzem a otoczeniem 

W projekcie studentki wrocławskiej politechniki natura i architektura przenikają się. Zaproponowany przez Polę Kopras kompleks obejmuje cztery budynki, z których część podzielona jest na mniejsze segmenty. Domostwo przewidziane zostało jako dom jednorodzinny dla 6 osób, a otaczające go budynki pomieszczą zwierzęta hodowlane: 2 krowy, 3 konie i 15 kur. Do tego dochodzą jeszcze magazyny i przestrzenie mieszkalno-rekreacyjne

W pomyśle Kopras znaczna część terenu przeznaczona została pod uprawy. Studentka zaprojektowała także poszczególne nasadzenia, które stanowią uzupełnienie zaproponowanych kreacji architektonicznych. Budynki mają bliski kontakt z zielenią, a dzięki odpowiednim przeszkleniom “wpuszczają do środka” pogodę. 

Co stoi za sukcesem młodej architektki z Wrocławia? 

Choć zadanie było wymagające, Pola Kopras miała doskonałe przygotowanie, by się z nim zmierzyć. Spędziła bowiem pewien czas, mieszkając w centralnej Hiszpanii. 

W projekcie domu uwzględniłam zwyczaje i stylu życia hiszpańskiej rodziny – wyjaśnia autorka zwycięskiego projektu – Dlatego scenariusz funkcjonalno-przestrzenny tego budynku jest stosunkowo prosty, bazuje na otwartych przestrzeniach, skupia życie mieszkańców w strefie jadalnianej i salonowej oraz uwzględnia licznych gości. 

– Postawiłam sobie za cel, aby przy jednoczesnym poszanowaniu architektury regionalnej, nadać obiektom świeżości i nowoczesności – mówi studentka architektury

Kolejnym elementem składowym sukcesu studentki z Wrocławia jest postawienie na tradycję i lokalność. Tę pierwszą wykorzystała, stosując tradycyjne rozwiązania, które pozwalają na ograniczenie zużycia energii. Choć są podobne od nawet kilkuset lat, wciąż sprawdzają się w nowoczesnej architekturze. Lokalność w projekcie Poli Kopras dotyczy zaś inspiracji architekturą kastylijską. 

– Postawiłam sobie za cel, aby przy jednoczesnym poszanowaniu architektury regionalnej, nadać obiektom świeżości i nowoczesności – mówi architektka. – Pozwoliłam sobie na własne interpretacje tradycji i kultury miejsca oraz sięgnięcie po niekonwencjonalne inspiracje. Dlatego moje gospodarstwo wyłania się pośród pól, podkreślając ich ścisłe powiązanie, niczym tradycyjne lokalne schrony pasterskie los cucos. 

Nagrodzony projekt ("Multitopia") jest jednocześnie tematem pracy inżynierskiej Poli Kopras, obronionej w tym roku na Wydziale Architektury PWr.

Zdjęcia: projekt Poli Kopras/Politechnika Wrocławska

Oprac. Zuzanna Ćwiklińska

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:02