StoryEditorPająki w domu

Przeprowadziłeś się na wieś i masz cały dom w pająkach? Sprawdź, jak się ich pozbyć!

07.09.2023., 12:00h
Dawne powiedzenie „szczęśliwy dom, gdzie pająki są” nie ma odbicia w dzisiejszych czasach. Obecnie pająki wzbudzają w nas strach i mimo że nie musimy się ich bać, nie są mile widzianymi gośćmi w naszych domach. Na szczęście, jest wiele sposobów, które pozwolą nam pozbyć się pająków z naszego otoczenia.

Jakie pająki możemy spotkać w naszych domach?

W domach najczęściej odwiedzają nas kątniki, które mają gruby odwłok i długie odnóża. To właśnie ten pająk wzbudza w nas najwięcej strachu. Częstymi gośćmi są również kosarze, które tak naprawdę są pajęczakami i nasoszniki trzęś, mniejsze pająki z długimi nogami. Pojawiają się u nas, ponieważ szukają ciepłego miejsca, w którym mogą znaleźć pożywienie.

Jak pozbyć się pająków?

Mimo że pająki są pożyteczne i zjadają owady, wielu z nas chce się ich pozbyć z domu. Jeśli są to pojedyncze okazy, warto złapać je do pojemnika i wynieść na zewnątrz. Podstawą jest utrzymywanie czystości w domu i zlikwidowanie wszystkich ciemnych, zakurzonych zakamarków. To idealne miejsca do życia dla pająków. Warto zadbać o to, żeby nie zostawiać resztek jedzenia na wierzchu, ponieważ przyciągają one owady, pożywienie dla pająków.

image
Szkodniki w domach

Czy grozi nam inwazja biedronek azjatyckich?

Środki odstraszające na pająki

Można użyć środek odstraszający pająki, kupny lub przygotowany w domu. Ten drugi będzie bardziej ekologiczny, a zapachy, które odstraszają pająki, są dla nas przyjemne. Niezwykle skuteczny jest sok z cytryny i olejki eteryczne, np. z mięty pieprzowej. Wystarczy posmarować nimi futryny drzwi i okien. Jeśli zdecydujemy się na kupny produkt, warto upewnić się, że ma w składzie pyretrynę, permetrynę i fenoksyetanol. Działają owadobójczo i tworzą barierę, która zniechęca pająki do wejścia do naszego domu.

Pozbądźmy się kartonów

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się pająków, powinniśmy rozważyć pozbycie się z domu kartonów. Są świetną kryjówką dla wszystkich owadów i pajęczaków. Zamiast przechowywać rzeczy w kartonach, warto zdecydować się na plastikowe pojemniki, które możemy szczelnie zamknąć.

image

Pająki w domu

FOTO: Envato Elements

Urządzenia ultradźwiękowe

Istnieją również urządzenia, które odstraszają pająki ultradźwiękami. Działają na określonej przestrzeni po włączeniu do kontaktu. Jeśli mamy w domu zwierzęta, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że ultradźwięki nie będą negatywnie wpływać również na nie.

Profesjonalna firma

Jeśli problem z pająkami jest zbyt duży i domowe sposoby nie działają, warto zainteresować się ofertą profesjonalnych firm, które zajmują się pozbywaniem pająków. Jest to kosztowne, ale skuteczne i pozwoli pozbyć się nieproszonych gości na długo.

oprac. Sandra Matus

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 13:23